Modelowanie fikuśnej wazy

Programy do projektowania CAD
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Modelowanie fikuśnej wazy

Post autor: TDI-CAD »

Pokaże prosty sposób jak zamodelować ciekawy efekt wazonika. Użyłem PTC Creo ale sposób jest na tyle prosty,że ogarnie go każdy CAD.
Zaczynamy od modelu prostego wazonika składającego się z kilku wyciągnić po przekrojach. W tym wypadku sześciokąty.
1.png
1.png (6.18 KiB) Przejrzano 882 razy
Dla zwiększenia efektu dodałem przekręcenie na wierzchołkach. Po kilku minutach otrzymujemy nasz wstępny wazonik:
2.png
Następnie tworzymy kopię wazonika w formie odbicia lustrzanego. U mnie robi się to przez zapisanie części jako mirror:
3.png
Następnie przechodzimy do trybu złożenia (assembly) i wstawiamy pierwszy wazonik.
Następnie kopiujemy go względem osi obrotu. U mnie jest to tryb pattern. Uzyskujemy powielenie wazonika tu 4x:
4.png
5.png
Następny krok to wstawienie do złożenia kopii lustrzanej wazonu i dodanie paternu jak w poprzednim kroku:
6.png
7.png
Na tym etapie już praktycznie możemy zapisać (wyeksportować) plik do formatu STL
10.png
Jeżeli potrzebuję nadać modelowi grubość to muszę go otworzyć w module part (części). Tu robię to przez zapisanie pliku złożenia do formatu igs (to natywny format creo, dla większości cadów STP będzie właściwszy)
8.png
8.png (11.2 KiB) Przejrzano 882 razy
Importuję zapisany plik do modułu part i nadaje mu grubość funkcją shell:
9.png
I cała zabawa zakończona. Całość zajmuje ok 20 minut.
dragonn, dziobu, szpiglasowy, aaannnd
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Modelowanie fikuśnej wazy

Post autor: TDI-CAD »

Oczywiście pop_dolił kolejność obrazków....
@GUTEK@, cardjunk
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”