Klon arduino. Stabilizator napięcia.

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Klon arduino. Stabilizator napięcia.

Post autor: Boston »

Witam.

Grzebałem przy krańcówkach w drukarce i z elektroniki poleciał dym. Nie mam pojęcia dlaczego, może jakiś kabel gdzieś coś zwarł. Od razu wszystko porozłączałem. Na pierwszy rzut oka nie znalazłem żadnego uszkodzenia na rampsie, na arduino, ani na żadnym sterowniku. Wszystko też działało poza tym, że kontrast wyświetlacza działał w może 1/10 zakresu, ale potem to też wróciło do normy.
Dzisiaj zauważyłem, że temperatury mocno się wahają. Nawet do 4 stopni przy temperaturze pokojowej. Rozebrałem wszystko jeszcze raz i zauważyłem "purchel" na stabilizatorze napięcia w klonie Megi. Można z niego odczytać "AMS1117 5.0 ?517".

Przez uszkodzony stabilizator temperatury wariują? Elektronik poradzi sobie z wymianą tego?
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Klon arduino. Stabilizator napięcia.

Post autor: Domell »

Element za kilka złoty, nawet bez niego będzie wszystko działało ale będziesz musiał zasilać arduino przez usb.
Bez problemu do wymiany.
To nie wina pływającej temperatury, zrób kalibrację pid.

Ten element najczęściej się pali w klonach ardu i całe szczęście że on ;)


(każdy kabel w termokurczki + nic nie gmeraj na włączonym )
T.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Re: Klon arduino. Stabilizator napięcia.

Post autor: Boston »

Temperatura pływa także bez grzania, PID jest odpowiedzialny za odczyt? Nie za grzałki? Wcześniej miałem stabilny odczyt. Potem wszystko rozłączyłem i jak podłączyłem znowu to zaczęło tak pływać.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Klon arduino. Stabilizator napięcia.

Post autor: samezrp »

PID jest odpowiedzialny za utrzymanie temperatury, odczyt to odczyt, niezależny od PID, choć kijowy PID daje złą temperaturę, a zatem na odczycie będą nieoczekiwane wyniki, ale nie złe, bo on pokazuje stan aktualny.
To nie termometr jest odpowiedzialny za wysoką temperaturę, a stan zapalny, zbicie termometru nie wyleczy gorączki :)
A jeśli temp. pływa w stabilnych warunkach temperaturowych, to znaczy, że termometr czyli termistor może być uszkodzony ew kabling luźny.
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Re: Klon arduino. Stabilizator napięcia.

Post autor: Boston »

No właśnie na wyłączonych grzalkach też pływa. Czyli to to problem z odczytem. Na obu termistorach podobnie. Odłączyłem wszystko i temperatura pływała nadal. Dzisiaj będę miał przelutowany regulator.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Klon arduino. Stabilizator napięcia.

Post autor: samezrp »

No w tym momencie może być tak, że Vref przetwornika AD pływa, bo zasilanie nie stabilizowane, wtedy rzeczywiście pomiar będzie do luftu.
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Re: Klon arduino. Stabilizator napięcia.

Post autor: Boston »

Po wlutowaniu nowego stabilizatora odczyt temperatury stabilny.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Klon arduino. Stabilizator napięcia.

Post autor: Berg »

mimo wszystko trochę dziwne. po to jest v-ref, czyli napięcie referencyjne by porównać je z napięciem na termistorze niezależnie od tego jak pływa.

EDIT: raczej obstawiam że kłopot był w tym, że dla sterowania MOSFETem jest potrzebne RDS-on > 4.5V jak go nie ma to po prostu PID przestawał działać. mimo że Merlinowi się "wydawało", ze nim steruje. ..... choć pisałeś wcześniej, żę pływa przy wyłączonym grzaniu.... eeee jednak nie wiem.)
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Klon arduino. Stabilizator napięcia.

Post autor: samezrp »

Tak czy tak jak zasilanie procka nie jest stabilne, to pływa albo napięcie na dzielniku, albo Vref, co daje odczyty z dupy przy stałej rezystancji termistora (stałej temperaturze).
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 1
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: Klon arduino. Stabilizator napięcia.

Post autor: kaworu »

rafaljot pisze:że dla sterowania MOSFETem jest potrzebne RDS-on > 4.5V
Dla jasności, RDS-on to Resistance Drain-Source in on state - opór kanału kiedy MOSFET jest włączony. Chodzi Ci o Vgs(th), próg Źrodło-Bramka potrzebny do włączenia. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”