TMC2100 - Uszkodziłem Arduino

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: TMC2100 - Uszkodziłem Arduino

Post autor: Berg »

kaworu pisze:W każdym razie pytałem, bo jeśli Vref był ograniczony to mogli wpaść na pomysł aby dać małe (< 0R11) Rsense. Wtedy można przekroczyć limit prądu grzebiąc przy Vref, stad mogło być organicznie dzielnika.
są "R100", tak mi wyszło:
Załączniki
20170722_230558.jpg
Ostatnio zmieniony 22 lip 2017, 23:17 przez Berg, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: TMC2100 - Uszkodziłem Arduino

Post autor: morf »

Odnosnie piszczenia i TMC2100 napisalismy na tym forum/szautboksie chyba juz pare ladnych ksiazek.
Generalnie tak bym to podsumowal ze to zalezy przede wszystkim od silnikow i napiecia.

U mnie na cichym musialem zjechac bardzo z acc x/y (do 400) oraz jerk 8 i przejazdy maks 60mm/s.
Z kolei na spreadCycle na 1.8deg piszczaly jak diabli a na 0.9 juz prawie w ogole, tylko troche cwierkaly. Ostatecznie wymienilem na TMC2208, ktore sa rozsadnym kompromisem (jak odnajdziesz moj watek to wszystko tam jest).
Wiem ze ktos nie pamietam czy rafaljot czy dragonn czy moze ktos inny odpalil w trybie sealthChop ale na 1/4 kroku zamiast te 1/16 i krokow nie gubily...
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 10
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: TMC2100 - Uszkodziłem Arduino

Post autor: kaworu »

rafaljot pisze:są "R100", tak mi wyszło:
No, i masz odpowiedź skąd ten ograniczony dzielnik. Datasheet mowi, ze na 0R10 maksymalny możliwy prąd to 1.92A czyli 12% więcej niż można, i to pewnie stąd się wzięło.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: TMC2100 - Uszkodziłem Arduino

Post autor: Berg »

no ale co w związku z tym? tmc2100 od Watterotra też mają 0.1 Ohma

jakis konstruktywny wniosek. znaczy jak według Ciebie było by dobrze? nie przerabiać tego stepsticka? przerobić inaczej? Przerobić ale uważać i nie kręcić na maksa. Zostawić tak jak jest ale za to schłodzić helem?
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 10
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: TMC2100 - Uszkodziłem Arduino

Post autor: kaworu »

Wniosek na przyszłość? Ja tam byłem zainteresowany przyczyną nietypowej implementacji dzielnika, także jak dla mnie zagadka rozwiązana.

Ale jakby chcieć wyciągać wnioski, w równej konfiguracji dzielnika z Rsense 100mΩ może dojść do sytuacji kiedy kontroler pracuje poza specyfikacją producenta - aka - jest przeciążony. A więc...
rafaljot pisze:znaczy jak według Ciebie było by dobrze?
Zgodnie ze specyfikacją producenta, ot tyle.

Nie wiem, chcesz poczytać gdybanie/luźne rozważania czy coś? :D
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 6
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 237

Re: TMC2100 - Uszkodziłem Arduino

Post autor: BobekNierobek »

Wróciłem do trybu cichego. Podkręciłem vref na 1.05 V. Silniki mam Nema 17 1A od blackfroga.
Teraz nieźle się grzeją. Więcej jak 5 sekund nie przyłożę do nich palca, ale 1,5 godziny druku i nie gubią kroków.
Oczywiście obniżyłem print i travel acc do 500 mm i jerk na 8.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: TMC2100 - Uszkodziłem Arduino

Post autor: Berg »

Wiesz, @Kaworu, to jest super cenne, że można na forum zagadać kogoś o poradę w sprawie elektroniki, ja się tak dobrze na pewno na tym nie znam jak Ty. Widzę że rozkminiles już fajnie temet tego stepsticka. Weź napisz jakaś fajna poradę tak by było zrozumiałe dla jak największej liczby osób, by BobekNierobek, ja wiedzieli co zrobić z takim stepstikiem by dobrze działał, nie piszczał, nie gubił kroków i by dobry moment mialy silniki, jak dobrać silnik do tmc2100. Kurcze ja tego nie wiem kombinuje i pewnie tracę czas.
Tu mamy konkretny kejs. Silnik gubił kroki, z powodu braku fajnego poradnika, artykułu na reprap bez dobrego opisu kolega przerobił i uwalil arduino. naprawił a to dalej nie rozwiązało kłopotu.
Testowałem tego stepsticka w niemal wszystkich trybach. Wiedza na jego temat jest bardziej doświadczalna niż teoretyczna.

i mam taką poradę:
jeśli to stepsticki od bigtree i jeśli podkówka ma rezystancję 8-10K i jeśli masz kłopot ze zbyt małym momentem, gubieniem kroków, jeśli uważasz że ten stepstick jest bez wartości w takim stanie i nie boisz się zaryzykować że go przeróbką uwalisz to:
1. zamień R5 na 10K (jak nie masz hotiar użyj odpowiedniego grota lutownicy albo dwóch lutownic, na zdjęciu wyżej widać wymienione R5)
2. Obetnij 3 piny cfg1 cfg2 cfg3
3. dolutuj kabelek, najlepiej kynar, cfg1 do GND, tak jak to jest w wielu artykułach, na zdjęciu w pierwszym poście w tym wątku (niby to nie jest konieczne dla RAMPSa ale jak już obciales pin to jest, poza tym kiedyś może trafi stepstick do innej elektroniki)
4. załóż dobry radiator i wentylator.
5. Ostrożnie zwiększaj prąd tak by temp silników nie przekraczała 45'C
6. jeśli po chwili druku przestaje działać silnik, to pewnie się przegrzewa, sprawdź chłodzenie jeśli jest dobre, to zmniejsz prąd obniżając vref na potencjometrze

UWAGA:
- zawsze 3 razy sprawdzaj, czy nie wsadziłeś odwrotnie stepstika (ja zaznaczam sobie białą farba pin dir na płytce i na stepsticku)
- sprawdzaj czy nie przesunąłeś go o jeden rząd pinów, nie wiszą piny w powietrzu albo nie są w gnieździe kolejnego stepstika.
- używaj wyłącznie ceramicznego śrubkokręta
- nie reguluj napięcia na pracujących silnikach. sprawdź czy ruszasz reką oś swobodnie przed regulacją, najlepiej zawsze zresetuj drukarkę bezposrednio przed regulacja vref.

jak ma ktoś coś do dodania, skorygowania, to niech skoryguje i wklei całość poniżej, jeśli jest jakiś błąd w tym powyżej, to poproszę o oznaczenie i skasowanie posta by nie wprowadzać zamieszania po raz kolejny w temacie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: TMC2100 - Uszkodziłem Arduino

Post autor: Berg »

BobekNierobek pisze:Wróciłem do trybu cichego. Podkręciłem vref na 1.05 V. Silniki mam Nema 17 1A od blackfroga.
Teraz nieźle się grzeją. Więcej jak 5 sekund nie przyłożę do nich palca, ale 1,5 godziny druku i nie gubią kroków.
Oczywiście obniżyłem print i travel acc do 500 mm i jerk na 8.
Dla silników 1A wcześniejszy opis przeróbki stepsticka nie ma sensu. Zaczyna mieć sens powyżej 1-1.2A.
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 10
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: TMC2100 - Uszkodziłem Arduino

Post autor: kaworu »

rafaljot pisze:Weź napisz jakaś fajna poradę tak by było zrozumiałe dla jak największej liczby osób, by BobekNierobek, ja wiedzieli co zrobić z takim stepstikiem by dobrze działał, nie piszczał, nie gubił kroków i by dobry moment mialy silniki, jak dobrać silnik do tmc2100. Kurcze ja tego nie wiem kombinuje i pewnie tracę czas.
Nice one. Nie skomentuję. ;)
rafaljot pisze:....
Jak dla mnie to:
ale 1,5 godziny druku i nie gubią kroków.
Oznacza, że problem rozwiązany. Ale:
rafaljot pisze:1. zamień R5 na 10K (jak nie masz hotiar użyj odpowiedniego grota lutownicy albo dwóch lutownic, na zdjęciu wyżej widać wymienione R5)
Ja bym sugerował wstawienie R5 o równej wartości z R6, co łatwo zmierzyć po wylutowaniu R5 i sprawdzenie czy R2 i 4 nie są poniżej 0R11. I albo obliczenie maks napięcia dopuszczalnego (i dobranie R5) albo oznaczenie go, ze można go uwalić złym Vrefem, i pamiętać aby nie przekraczać. Zabezpieczenia nie zawsze działają poprawnie.
rafaljot pisze:5. Ostrożnie zwiększaj prąd tak by temp silników nie przekraczała 45'C
Dlaczego akurat 45?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: TMC2100 - Uszkodziłem Arduino

Post autor: Berg »

kaworu pisze:
rafaljot pisze:5. Ostrożnie zwiększaj prąd tak by temp silników nie przekraczała 45'C
Dlaczego akurat 45?
46,5 :D ?
To raczej juz temat na osobny wątek. Producenci, którzy publikują DS podają dla swoich silników maksymalną 60 - 80. Widziałem też takie ds z podaną zależnością spadku momentu od temperatury.
Zaleca się by silniki w drukarce pracowały mniej więcej przy prądzie 70% maksymalnego. Co odpowiada obniżeniu emisji ciepła o 0.7^2, czyli mniej więcej połowę. Zakłądając że temp otoczenia to 20'C a 20+50 to 70 to 20+50/2 to 45 :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”