ATX w standby na Ramps

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

ATX w standby na Ramps

Post autor: Marcin.KnD »

Jak włączyć zasilacz na Pinie PS_on wiem i nie ma problemu, polecenia M80 i M81 zwierają pin do masy i odwrotnie. ATX startuje

Ale sam Ramps i Arduino potrzebują zasilania żeby komendy wysłać i odebrać.

Myślałem o 5Vsb czyli stałym 5v z ATX ale to nie ma sensu bo cały czas będzie się wyświetlacz świecił ramps będzie w włączony.

Jak przełączyć Ramps w stan standby? Żeby np włączyć Jog-iem.

Można wykorzystać włącznik fizyczny na 5Vsb lub włącznik na zasilaczu (nowsze maja) i tak zaczaczac ramps, który wystartuje zasilacz ale czy to dobry kierunek?

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2017, 21:01 przez Marcin.KnD, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: ATX w standby na Ramps

Post autor: samezrp »

Ja zrobiłem to tak, że mam moduł przekaźnikowy, który załącza RAMPS i dwa przyciski.
http://allegro.pl/modul-1-kanalowy-prze ... 27764.html
Jeden przycisk na 230V równolegle ze stykami przekaźnika, wciśnięcie go i chwila odczekania na odpalenie się procka powoduje załączenie elektroniki, jak PS_ON się pojawi można go puścić, widać po zapalonej diodzie modułu przekaźnika.
Drugi przycisk, poprzez mały dzielnik i diodę zwiera do masy sygnał wyzwalający przekaźnik (dzielnik, żeby nie zwierać do masy wyjścia procka) i wyłącza elektronikę w razie potrzeby. Generalnie rzadko używany, bo normalnie można wyłączyć układ zmieniając stan PS_ON. Zamiast dzielnika można użyć przycisku rozwieralnego, ale nie miałem takiego pod ręką.
Wada w stosunku do tego co opisujesz, ze nie można włączyć programowo, a tylko wyłączyć. Ew możesz z zwenątrz zasilanie samego modułu przekaźnika zrobić, wtedy nie zasilasz procka.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: ATX w standby na Ramps

Post autor: Marcin.KnD »

Ale jak wykorzystać fizyczny włącznik na 230V w który jest wyposażony ATX lub przeciąć 5VSB włącznikiem to wyjdzie prawie to samo.

A mi chodziło o całkowitym programowym sterowaniu Ramps. Wyłączenie to pikuś, ale jak programowo włączyć?


Lub jak zrobić żeby wyświetlacz gasnał a 5V na Ramps nie?
Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: ATX w standby na Ramps

Post autor: samezrp »

W tym przypadku musisz zrobić coś, co zrozumie włączenie i przytrzyma zasilanie, dopóki nie pojawi się PS_ON. Jakieś osobne arduino z USB i zdublowanie PS_ON. Jeden z RAMPSowego, drugi obecny ielś sekund z osobnego układu, włączający osobny układ przekaźnikowy, stuki obu modułów równolegle.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: ATX w standby na Ramps

Post autor: Marcin.KnD »

To już chyba lepiej albo wykorzystać fizyczny włącznik na ATX albo przeciąć 5VSB. Wyświetlacz+Ramps z Arduino aż tyle prądu nie zjedzą a proste

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: ATX w standby na Ramps

Post autor: samezrp »

Pamiętaj, że z 5V Adruino zasilane jest wszystko, co ma 5V, serwa, krańcówki itd, trochę się tego może uzbierać. Zasilacz ATX wiele prądu nie daje na wyjściu 5V standby. Odłączając 12V odcinasz tylko grzałki, silniki i wentylatory, cała reszta chodzi.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: ATX w standby na Ramps

Post autor: Berg »

jechałem przez jakiś czas na zasilaczu od PS. świetny zasilacz. podobnie jak w ATX ma PS_ON na 5V. Moim zdaniem nie ma jak założyć na nim zwykły przełącznik. Będze pełnić od razu funkcję reset, czy wyłącznika awaryjnego. Czyli coś, czego innymi metodami się tak łatwo nie osiągnie, bo np jak się zwiesi arduino to właśnie z menu go nie wyłączysz.
Nie wiem po co kombinować inaczej.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: ATX w standby na Ramps

Post autor: samezrp »

No bo @Marcin.KnD chce mieć możliwość włączania i wyłączania SW, a tego się nie da inaczej jak mając "jakiś" element rozumiejący polecenia, czytaj: cały czas zasilany. Czy to będzie drukarkowe Adruino czy coś innego, nie ma to znaczenia, coś musi być.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: ATX w standby na Ramps

Post autor: Berg »

mozna też Raspberry PI, czy Orange PI dołożyć na osobnym zasilaniu i nim sterować włączaniem reszty drukarki. Np przez wifi, włącznikiem, cokolwiek, też eleganckie rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: ATX w standby na Ramps

Post autor: Marcin.KnD »

Teraz czytam na WIKI
Without D1 installed, or when the 12VIN is not connected, the Arduino gets its power from USB. If you want your kit powered without USB connected you need to solder in D1 OR connect VCC to your PSU.

The VCC pin can be connected to your ATX's 5Vsb to continuously power the Arduino from your ATX power supply. You will want to make sure that D1 is not installed or cut out. The Arduino is not designed to be powered directly on the VCC rail and the VIN pin at the same time.

If you want to use PS_ON to turn on your power supply then don't use diode D1, you need your Arduino to be powered from 5Vsb otherwise when no USB is connected the PS_ON pin floats (and your power supply pulses on and off).
czyli z tego co rozumiem to chcąc korzystać z PS_ON należy usunąć D1 i zasilić 5VSB Rampsa pinem VCC, bo Arduino nie lubi być zasilane pinami VCC i VIN jedocześnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”