Klon bltouch - pin wysuwa się w trakcie wydruku

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
szendo
Postów w temacie: 5
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:25
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Cartesian cube
x 24
Kontakt:

Re: Klon bltouch - pin wysuwa się w trakcie wydruku

Post autor: szendo »

To co ja polecam to:
- wyjęcie pinu tam powinien być magnesik na termokurczce - u mnie ta termokurczka była baardzo długa i magnesik ledwo trzymał - przyciąłem zostawiłem 1mm za magnesikiem ( wcześniej było z 4mm)
- dowininięcie zwojów na cewce przez co elektromagnes mocniej trzyma - w moim przypadku był 0.15 i nawinąłem według mojej uwmiarki 0.22mm

U mnie aktualnie mam lepsze wyniki. Pin trzyma się i nie opada, oraz wygląda na to że zwiększyła sie dokładność.
Wcześniej różnica dla m48 wynosiła około 0.5 teraz w granicach 0.01 - 0.02.
Mocniejsze przyciąganie to pewniejsze podniesienie pinu przy różnych temp. a co za tym idzie większa dokładność.
dragonn, Artu, Zepco
remus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 67
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:36
x 4

Re: Klon bltouch - pin wysuwa się w trakcie wydruku

Post autor: remus »

dragonn Nie rozumiem po co dawałeś kondensatory, to nic nie wniesie nie masz dużego obciążenia.
Daje się rezystor podciągający. Nie masz go i BL Ci "usypia"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Klon bltouch - pin wysuwa się w trakcie wydruku

Post autor: dragonn »

remus pisze:dragonn Nie rozumiem po co dawałeś kondensatory, to nic nie wniesie nie masz dużego obciążenia.
Daje się rezystor podciągający. Nie masz go i BL Ci "usypia"
A ja Ci wytłumaczę po co - tam w środku siedzi mały AVR, jakieś Attiny jeśli dobrze pamiętam. I jak że nie ma on jakichkolwiek kondensatorów to od zakłóceń się resetował. A gdzie chcesz dawać rezystor to ja nie wiem
RaveOn, anraf1001
szendo
Postów w temacie: 5
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:25
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Cartesian cube
x 24
Kontakt:

Re: Klon bltouch - pin wysuwa się w trakcie wydruku

Post autor: szendo »

Zanim wywaliłem bltouch sprawdzałem napięcie.
Dla przykładu cr-10s dawał 4.95V zamiast 5V a sama cewka powodowała spadek do 4.8 lub nawet 4.75.
Sprawdzane brymenem bm817s wiec jemu ufam :P

Podpinałem też oscyloskop ... burdel :)
remus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 67
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:36
x 4

Re: Klon bltouch - pin wysuwa się w trakcie wydruku

Post autor: remus »

Skoro nie wiesz, a zdiagnozowałeś to nie ma sensu pisać.
No coś, własnie dla linii komunikacyjnych daje się rezystor, bynajmniej ja daję.
A tak dla pewności na koniec poziomowania dajesz komendę M280 S7.0
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Klon bltouch - pin wysuwa się w trakcie wydruku

Post autor: dragonn »

remus pisze:Skoro nie wiesz, a zdiagnozowałeś to nie ma sensu pisać.
No coś, własnie dla linii komunikacyjnych daje się rezystor, bynajmniej ja daję.
A tak dla pewności na koniec poziomowania dajesz komendę M280 S7.0
W większości przypadków procki mają wbudowane rezystory podciągające. Oczywiście czasem lepiej dawać zewnętrzne ale w tym przypadku stwierdziłem że to jest restart procka bo bltouch się zachowywał tak jak po podpięciu zasilania na nowo.
Jak że rozwiązało to mój problem to stwierdzam że to było to :D
szendo
Postów w temacie: 5
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:25
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Cartesian cube
x 24
Kontakt:

Re: Klon bltouch - pin wysuwa się w trakcie wydruku

Post autor: szendo »

dragonn pisze: Naprawiłem :D, potrzebne dwa kondensatory ceramiczne 22pF które dajemy miedzy +5V i GND oraz miedzy GND i S. Do tego jeszcze jeden elektrolityczny 47uF który dajemy miedzy +5V a GND. Po tym śmiga bez problemu.
dragonn pisze: (normalnie bltouch zasila elektromagnes w przeciwną stronę żeby mocniej pin trzymać)
dragonn pisze: w tym przypadku stwierdziłem że to jest restart procka bo bltouch się zachowywał tak jak po podpięciu zasilania na nowo.
Jak że rozwiązało to mój problem to stwierdzam że to było to :D
Przysiadem dziś znowu nad bltouchem SMART V1.2 :D Więc mogę trochę odnieść się do powyższych punktów i tej wersji bltoucha.

Podczas self-testu napięcie 4.94-4.66 i o dziwo działa bez problemu.
Jeśli przytrzymasz pin a bltouch próbuje go wciągnąć miałem spadek nawet do 4.22 i nadal wszystko działa (zaczyna migać że poleciał mu timeout że bardzo długo próbował podciągnąć ale nie załączyło w tym czasie krańcówki). Testowałem w różnym czasem przytrzymania tak żeby nie zdążył się włączyć alarm - wniosek 4.22 V i nadal działa bez problemów.

Z ciekawości sprawdziłem prąd: 0.23 A.

Ogólne wnioski:
-niskie napięcie nie jest problemem
-jeśli pin nie trzyma - rozmagnesował się mini magnesik na pinie lub pin ma na końcu zbyt dużo termokurczki => namagnesować magnesik lub przyciąć termokurczke
-śrubka która tam jest ma wpływ na dokładność ale nie pomaga w trzymaniu pinu ( pośrednio eliminuje hałas ) => trzeba ją ustawić w odpowiedniej pozycji względem czujnika
-elektromagnes tylko pomaga w podnoszeniu i opuszczaniu ( mały impuls w momencie ztriggerowania czujnika aby pin złapał się tej metalowej śrubki) (normalnie jest wyłączony - złudzenie występuje ponieważ:
+ pin powinien być do góry więc czujnik "widzi" magnes
+ nagle czujnik nie widzi magnesu -> bltouch uruchamia elektromagnes by podnieść pin
+ czujnik wykrywa magnes -> bltouch wyłącza elektromagnes -> pin powinien trzymać się na swoim magnesiku
)
-kondensatory 100n, 460, 10k, 20k w żaden sposób nie wpłynęły na działanie (+5V i GND) (możliwe że S i GND coś pomaga :))

W jednym zdaniu: masz problem z pinem przytnij termokurczke. Zbyt dużo na końcu pin będzie opadał, zbyt mało na końcu elektromagnes nie będzie miał siły opuścić pinu.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2018, 13:39 przez szendo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Klon bltouch - pin wysuwa się w trakcie wydruku

Post autor: dragonn »

Oczywiście u Ciebie może być inaczej, może chińczyki już poprawili problem który ja miałem.
Przy czym nigdzie nie sugerowałem że resetuje się od niskiego napięcia, on się resetował od jakiś zakłóceń które generowała grzałka/wentylatory.
To nawet może być kwestia tego jak są prowadzone przewody bo u mnie wszystkie idą bardzo ciasno upakowane obok siebie.
szendo
Postów w temacie: 5
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:25
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Cartesian cube
x 24
Kontakt:

Re: Klon bltouch - pin wysuwa się w trakcie wydruku

Post autor: szendo »

dragonn pisze:Oczywiście u Ciebie może być inaczej, może chińczyki już poprawili problem który ja miałem.
Przy czym nigdzie nie sugerowałem że resetuje się od niskiego napięcia, on się resetował od jakiś zakłóceń które generowała grzałka/wentylatory.
To nawet może być kwestia tego jak są prowadzone przewody bo u mnie wszystkie idą bardzo ciasno upakowane obok siebie.
Jasne :) Doklepałem wersje jaką mam napisaną na płytce. Więc jest to takie podsumowanie tylko dla tej wersji :)


Wrzucam jeszcze foto elektroniki.
BLTouch SMART V1.2
BLTouch SMART V1.2
dragonn
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Klon bltouch - pin wysuwa się w trakcie wydruku

Post autor: dragonn »

E no to jest kompletnie coś innego co co u mnie było.
U mnie tam siedział jakiś ATTINY i już nie pamiętam drugi układ to był jakiś mostek H sterujący elektromagnesem.
Obstawiam że górny układ to właśnie jakiś mostek H a dolny jakiś procesor.
I co najważniejsze - u mnie nie było w środku jakiekolwiek kondensatora SMD, nic absolutnie.
szendo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”