Za duże napięcie z ATX?

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: Za duże napięcie z ATX?

Post autor: Berg »

tak, te od Watterota w istocie są zrobione tak samo jak tmc2100, czy 2130, czyli odwrotnie do a4988.
Na zdjęciu we wczesniejszym poście pewnie masz wsadzone odwrotnie.

Popularne są na Allegro inne tmc2208, pewnie gorsze. co są zrobione dokładnie na tej samej płytce co a4988, bo te chipy mają zgodny pinout.
ltorhan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 50
Rejestracja: 05 wrz 2017, 11:40
x 6

Re: Za duże napięcie z ATX?

Post autor: ltorhan »

Zagadka rozwikłana. Dzięki za pomoc panowie. Jak tylko zrobię Arduino uruchamiam hypercube bo kto to słyszał miesiąc bez drukarki żyć :D mam tylko nadzieję że tmc przeżyły
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Za duże napięcie z ATX?

Post autor: dragonn »

Szczerze, nie wydaje mi się żeby przeżyły i powiem też - nie podpinaj je pod Arduino. Podepnij pod samego RAMPS bez Arduino i wysteruj odpowiednie piny kabelkami żeby sprawdzić czy działają. Bo jak poszły mogą spalić kolejne Arduino.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: Za duże napięcie z ATX?

Post autor: Berg »

może nie jest tak źle, ale warto podejść do tematu ostrożnie, jak pisze @dragonn. Gorsze jest przesunięcie stepstika o jeden rząd pinów, niż wsadzenie go odwrotnie. Potwierdzone doświadczalnie :D (daje vmot=12V/24V na logikę wszystkich układów)
ltorhan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 50
Rejestracja: 05 wrz 2017, 11:40
x 6

Re: Za duże napięcie z ATX?

Post autor: ltorhan »

Hehe, oby, szkoda by bylo dwóch TMC, no ale coz za głupotę się płaci. A mam jeszcze pytanie odnosnie podlaczenia wentylatora hotendu. chciałbym zeby on sie wlaczal tylko wtedy gdy wlacza sie grzałka. Czy to dobry pomysł? Moze podłącze to przez przekaznik do wyjscia na hotend i podczas wlaczenia grzania napiecie zalaczy mi poprzez przekaznik wentylatorek??
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: Za duże napięcie z ATX?

Post autor: Berg »

jest gotowy moduł do rampsa do obsługi dodatkowych wentylatorów. Najlepiej tak.
jest wątek na ten temat dokładnie poniżej Twojego wątku o zasilaczu ATX :D
viewtopic.php?p=29739#p29739

Kiedyś miałem pomysł by podłączyć tak jak Ty ale dodatkowo przy wentylatorze dioda szeregowo i za nią kondenastor równolegle ale jakoś pomysł nie doczekał realizacji. Miało to sens taki by nie dawać dodatkowego kabla. Dioda miała dodatkowo obniżyć napięcie, bo trochę za bardzo podkręciłem zasilanie i się obawiałem o wentylator, pomijając to żę głośno chodził ( chyba słusznie się obawiałem bo w sumie to się właśnie rozlatuje)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”