Reprapowy sterownik do silników na bazie TMC2130

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Reprapowy sterownik do silników na bazie TMC2130

Post autor: tig33r »

No ale jaki sens je kupować do pracy standalone gdzie nie wykorzystasz w ogóle ich potencjału? Do pracy bezobsługowej bierzesz lv8729 lub tmc2100
Garreth
Postów w temacie: 3
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 26

Re: Reprapowy sterownik do silników na bazie TMC2130

Post autor: Garreth »

Co do parametryzacji 2130 czy 2208 z moich zabaw wynika, ze trzeba miec oscyloskop z sondą do pomiaru prądu.

Chodzi o to, zeby modyfikujac rejestry ustawic idealnie zero-crossinig i pare innych parametrow zgodnie z dokumentacja. Na sluch sie tego zrobic nie da porządnie, a ustawianie tego przy koniecznosci ciaglego przeladowywania softu w arduino jest również dość upierdliwe:)

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Reprapowy sterownik do silników na bazie TMC2130

Post autor: Cosik »

tig33r pisze:No ale jaki sens je kupować do pracy standalone gdzie nie wykorzystasz w ogóle ich potencjału? Do pracy bezobsługowej bierzesz lv8729 lub tmc2100
Chcesz wiedzieć jaki jest sens? A taki że to forum czytają różni ludzie zafascynowani drukiem 3D i nie każdy musi znać się na wszystkim. Jeden jest dobry z elektroniki, drugi z mechaniki a trzeci ma zapał za pięciu. Tak jak Ty byłeś w błędzie z tymi cichymi krokami tak umieściłem tą informację że kontrola nie jest potrzebna to posiadania tej funkcjonalności. Może się zdarzy że znajdzie się ktoś dla kogo wyciszenie pracy drukarki będzie kluczowe i taka informacja może się przydać.

Ja rzuciłem propozycję zaprojektowania takowego sterownika a nie sensu używania go w trybie sandalone.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: RE: Re: Reprapowy sterownik do silników na bazie TMC2130

Post autor: Berg »

Garreth pisze:
rafaljot pisze:da się. Wystarczy dać go na drugiej płytce pionowo. dolutowanej jakoś do takiej zgodnej ze stepstikiem. Nawet wtedy chłodzenie można zrobić podwójne po obu stronach.
No spoko, ale dasz rade rozrysowac sciezki pod to?
Mozna w ogole zrobic calego stepsticka pionowo wpinanego w listwe kolkowa wychodzaca na silniki, bo z drugiej listwy potrzebne tylko STP, DIR i EN, wiec mozna na kabelkach [emoji14]
Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
co miał bym nie dać rady. Ale raczej nie zamierzam akurat drążyć tego tematu. wspomniałem tylko o tym że jest mozliwość generalnie zrobienia większej płytki zgodnej z wyprowadzeniami stepstkia. Oczywiście można też wpiąć zewnętrzny sterownik. Są do tego gotowe przejściówki, staje się Blackfrog albo Botland ma.

tmc2660 gdzieś widizałem w wersji bigFoot (od razu z SPI i to raczej jest włąsciwy kierunek) oraz jakieś elektroniki mają gniazda kompatybilne z stepstick/bigfoot
spec
Postów w temacie: 2
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Reprapowy sterownik do silników na bazie TMC2130

Post autor: spec »

Dla mnie najciekawszą opcją w TM2130 jest możliwość zrobienia Sensorless Homing. Nie znam się na tym zupełnie ale czy można by było wykonać stepstick, z którego wychodziły by kabelki do podłączenia do endstopu do dowolnej elektroniki? Całość mogła by być regulowana potencjometrem i nie musiałaby mieć kontaktu z softem. Czy sam stepstick by to ogarnął?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: RE: Re: Reprapowy sterownik do silników na bazie TMC2130

Post autor: mcxmcx »

Garreth pisze:Co do parametryzacji 2130 czy 2208 z moich zabaw wynika, ze trzeba miec oscyloskop z sondą do pomiaru prądu.

Chodzi o to, zeby modyfikujac rejestry ustawic idealnie zero-crossinig i pare innych parametrow zgodnie z dokumentacja. Na sluch sie tego zrobic nie da porządnie, a ustawianie tego przy koniecznosci ciaglego przeladowywania softu w arduino jest również dość upierdliwe:)

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
A na jaką częstotliwość ta sonda ma być?

Bo takie do 200khz są za 30-40£
Nada się toto?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Reprapowy sterownik do silników na bazie TMC2130

Post autor: tig33r »

spec pisze:Dla mnie najciekawszą opcją w TM2130 jest możliwość zrobienia Sensorless Homing. Nie znam się na tym zupełnie ale czy można by było wykonać stepstick, z którego wychodziły by kabelki do podłączenia do endstopu do dowolnej elektroniki? Całość mogła by być regulowana potencjometrem i nie musiałaby mieć kontaktu z softem. Czy sam stepstick by to ogarnął?
Wg mojej wiedzy to ustawiasz to po spi, bo musisz zadać czułość homingu. Sygnał podłączasz z pinu DIAG0 lub DIAG1 zależnie od konfiguracji do pinu sygnałowego złącza endstopu. Niech mnie ktoś poprawi jeśli coś błędnie zrozumiałem.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 7
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Reprapowy sterownik do silników na bazie TMC2130

Post autor: Olson »

tig33r pisze:
spec pisze:Dla mnie najciekawszą opcją w TM2130 jest możliwość zrobienia Sensorless Homing. Nie znam się na tym zupełnie ale czy można by było wykonać stepstick, z którego wychodziły by kabelki do podłączenia do endstopu do dowolnej elektroniki? Całość mogła by być regulowana potencjometrem i nie musiałaby mieć kontaktu z softem. Czy sam stepstick by to ogarnął?
Wg mojej wiedzy to ustawiasz to po spi, bo musisz zadać czułość homingu. Sygnał podłączasz z pinu DIAG0 lub DIAG1 zależnie od konfiguracji do pinu sygnałowego złącza endstopu. Niech mnie ktoś poprawi jeśli coś błędnie zrozumiałem.
Dobrze mówisz, z tym że do tego służy diag1 i nic nie ustawiasz potencjometrem ani zworkami musi być to na spi/uart w zależności od sterowania stepsticka zrobione.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Reprapowy sterownik do silników na bazie TMC2130

Post autor: Berg »

spec pisze:Dla mnie najciekawszą opcją w TM2130 jest możliwość zrobienia Sensorless Homing. Nie znam się na tym zupełnie ale czy można by było wykonać stepstick, z którego wychodziły by kabelki do podłączenia do endstopu do dowolnej elektroniki? Całość mogła by być regulowana potencjometrem i nie musiałaby mieć kontaktu z softem. Czy sam stepstick by to ogarnął?
twój pomysł nie jest taki zły.
jakakolwiek osobny, niewielki uC np na jakims atmelu podłączony do SPI i endstopów + prosty programik powininny to ogarnąć

choć zdaje się nie do końca. bo w trakcie homeingu zdaje się musi być obniżony znacznie prąd by delikatnie to zbadać a nie walnąć w kraj.
czyli ten dodatkowy uC musiał by jeszcze wiedzieć, że drukarka właśnie robi homeing.
Awatar użytkownika
skmskm
Postów w temacie: 12
Posty: 115
Rejestracja: 24 sie 2017, 16:04
Drukarka: Delta 3D
x 20
Kontakt:

Re: Reprapowy sterownik do silników na bazie TMC2130

Post autor: skmskm »

Homing jest robiony z Gcodu więc można dodać komendę dającą jej znać(stan wysoki na dowolnym pinie później stan niski po homingu).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”