Smoothieware, Zewnętrzna karta SD, inny sposób?

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
SanFable
Postów w temacie: 6
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Smoothieware, Zewnętrzna karta SD, inny sposób?

Post autor: SanFable »

Hej,

Zbieram części do HEVO no i tak się złożyło, że elektronika przyszła i mogę pobawić się na sucho i tak:

RE-ARM z najnowszym smoothieware
RAMPS 1.5
wypasiony wyświetlacz 12864 od robotdyna, ma nawet dwa rozmiary sd (!)

No i teraz sprawdzam wszystko itd i wiecie co? Nie czyta mi kart SD, nawet tej wewnętrznej z firmware, nie wyświetla mi plików .gcode na wyświetlaczu... po podłączeniu do np repetier hosta wyświetla mi się zawartość karty sd i mogę puścić wydruk z wewnętrznej karty.

googluję jak to powinno działać i takie kwiatki znalazłem:
http://smoothieware.org/panel#external-sd-card-setup
http://smoothieware.org/troubleshooting ... -correctly

No, wiem, że to co tam jest napisane jest prawda, ale mam kilka pytań
- Serio to takie ważne? nikt nie płakał przy 8bitowcach... no i dlaczego wyświetlacz nie wykrywa żadnej karty sd? jak tam play->sd/->mam tu tylko system volume information i nic więcej
w konfigu o sdcard mam tyle:

Kod: Zaznacz cały

panel.external_sd                            true              # set to true if there is an extrernal sdcard on the panel
panel.external_sd.spi_channel                0                 # set spi channel the sdcard is on
panel.external_sd.spi_cs_pin                 1.23              # set spi chip select for the sdcard
panel.external_sd.sdcd_pin                   1.31!^            # sd detect signal (set to nc if no sdcard detect)
panel.menu_offset                            1                 # some panels will need 1 here
- jak inaczej miałbym wrzucać .gcode na tą wewnętrzną kartę SD bez wyciągania jej z niewygodnego miejsca? tak po podłączeniu pojawia się jako dysk, ale weź przesyłaj np 10MB prędkością 88KB/s... Jedyny mój pomysł to bezpośredni druk przez Octoprint'a...

jednym słowem bida :sad:


EDIT, takie info, karta 2gb montuje się praktycznie od razu, gdy karta 4gb musi trochę pomyśleć, aktualny stan to jeden gcode mi czyta z wewnętrznej karty, a drugiego nie widzi xD, nie wiem czy kombinować z zewnętrzną, co myślicie?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Smoothieware, Zewnętrzna karta SD, inny sposób?

Post autor: dziobu »

SanFable pisze:(...)
- Serio to takie ważne? nikt nie płakał przy 8bitowcach...
Nie bardzo to rozumiem... Chodzi o to wsparcie?
SanFable pisze:(...)
no i dlaczego wyświetlacz nie wykrywa żadnej karty sd? jak tam play->sd/->mam tu tylko system volume information i nic więcej
w konfigu o sdcard mam tyle:
Jeśli widzisz "system volume information" to wszystko działa. Obstawiam problem z formatem karty - czyta Ci wybiórczo fata albo biblioteka leci w kosmos. Windows nie traktuje systemu plików FAT/FAT32 tak jak powinien stąd bywają różne problemy. Poszukaj czegoś typu "HP USB Disk Storage Format Tool" i sformatuj te karty tak jak trzeba.

Mam smoothie (Zmorph na tym jedzie) tylko dość stare (jakoś sprzed 2-3 lat). Nie zmieniam bo działa ;)
Działa i start z zewnętrzną kartą SD i czyta od kopa wszystkie normalnie sformatowane karty SD/SDHC. Zapis na zewnętrzną przez USB/ETH faktycznie to porażka, ale grzebię w źródłach i widzę że ten typ tak ma. Do tego nie wiem czy masz ethernet ale wrzucenie na wewnętrzną kartę ładniejszej strony potrafi zawiesić drukarkę podczas pracy (trzeba jechać na interfejsie wbudowanym lub go sobie podmienić w firmware).
SanFable
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Smoothieware, Zewnętrzna karta SD, inny sposób?

Post autor: mcxmcx »

Nie mam pojęcia, panie kolego, jaka to jest elektronika i wyświetlacz, ale na kilku prostych smoothie I eBay -owych /chińskich wyświetlaczach to działa od strzała.

Możliwe, że musisz sprawdzić dodatkowy czytnik, może w tym jest problem, mi te czytniki z 2004 sprawdzają się znakomicie.

Jedna tasiemka jest do sd, druga do wyświetlacza.

Jak miałem kłopot z kartą, formatowaniem w tablecie albo aparacie foto. Działało zawsze.

Co do ograniczeń tych na stronie, to ja tam zawsze mam włożona kartę do zewnętrznego czytnika, i czy reset czy nie, działa i nic się nie dzieje.

Karta z firmware i konfiguracja jest na stałe w sterowniku.

Ci więcej? Raz zrobisz, działa.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Smoothieware, Zewnętrzna karta SD, inny sposób?

Post autor: tig33r »

Na lpc178x jest coś mocno skopane z obsługą zewnętrznej karty sd przy użyciu sprzętowego spi. Rozwiązaniem było odpalenie tego na software spi. Przytaczam tu przypadek marlina 2.0 i mks sbase.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Smoothieware, Zewnętrzna karta SD, inny sposób?

Post autor: dziobu »

tig33r pisze:Na lpc178x jest coś mocno skopane z obsługą zewnętrznej karty sd przy użyciu sprzętowego spi.
Nie, nie jest.
Jeśli już to raczej na pewno skopana jest obsługa któregoś LCD. Sama biblioteka do FATa i SPI są OK, problemy pojawiają się dopiero przy łączeniu SPI z LCD. Tak jak w repetierze i SAM3. No chyba że winna jest któraś z dwoch pozostałych możliwości - zły format samych kart lub coś spieprzone w najnowszym smoothie.
SanFable
Postów w temacie: 6
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Smoothieware, Zewnętrzna karta SD, inny sposób?

Post autor: SanFable »

dziobu pisze:
SanFable pisze:(...)
- Serio to takie ważne? nikt nie płakał przy 8bitowcach...
Nie bardzo to rozumiem... Chodzi o to wsparcie?
Tak, nigdzie w przypadku marlina/arduino nikt nie mówił, żeby nie używać sd z ekranu.
Formatowałem programem SDFormatter.
Ethernetu nie zakładam ponieważ będzie to podpięte pod octoprint

Skoro Tobie dziala external sd i nie ma wszędzie takiej tragedii z wsparciem jak opisują to chyba warto to ogarnąć aby wygodnie wrzucać modele...

Stan na teraz:
świeżo generowane gcode i wrzucane na wewnętrzną kartę sd, ekran widzi bez problemu i mogę drukować więc jest okej.


Zewnętrznej karty nigdzie nie widać, jak dam play to tam mam tylko jedną, wewnętrzną SD. Może piny nie te, chociaż sprawdzałem z różnymi konfigami, dzisiaj nie mam głowy na grzebanie po pinoutach- nigdzie nie ma pinoutu RE-ARM'a z rampsem? że pin 1.30 na re-armie to pin xx na rampsie...?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Smoothieware, Zewnętrzna karta SD, inny sposób?

Post autor: dziobu »

SanFable pisze:Tak, nigdzie w przypadku marlina/arduino nikt nie mówił, żeby nie używać sd z ekranu.
Grzebałem sporo w repetierze. Dalej czasem tam zaglądam.
Żeby taki tekst gdzieś napisać to najpierw musiał by się śmiałek trafić który by to jakoś uruchomił. Lub próbował. Ten soft działa w większości opierająć się na głebokiej wierze. Smoothie wygląda duuuużo lepiej ale też widać pewną radnosą twórczość.
SanFable pisze:Formatowałem programem SDFormatter.
Spróbuj tamtym softem HP.
Ewentualnie inne karty (inni producenci; choć to przy założeniu że teraz masz tylko jakieś no-name a zapewne tak nie jest).
SanFable pisze:Skoro Tobie dziala external sd i nie ma wszędzie takiej tragedii z wsparciem jak opisują to chyba warto to ogarnąć aby wygodnie wrzucać modele...
Zewnętrzna karta działa normalnie. Szybko i sprawnie.
Konfig mam taki jak Ty (z dokładnością do PINów). Zresztą 4 linie...nie ma gdzie poszaleć.

Sporo ludzi tak tego używa i to działa.
SanFable pisze:Zewnętrznej karty nigdzie nie widać, jak dam play to tam mam tylko jedną, wewnętrzną SD. Może piny nie te, chociaż sprawdzałem z różnymi konfigami, dzisiaj nie mam głowy na grzebanie po pinoutach- nigdzie nie ma pinoutu RE-ARM'a z rampsem? że pin 1.30 na re-armie to pin xx na rampsie...?
Jakoś tak zrozumiałem że zewnętrzna Ci trochę działa.
Obstawiam mimo wszystko piny. Zarówno same piny jak i ewentualne negacje. Nie znam Twójego sprzętu na tyle żeby Ci w tym moiejscu pomóc.
Niemniej...transmisjia do karty SD jest dużo szybsza (tj powinna być) niż do LCD. Jeśli tasiemka jest za długa, tandetna, uszkodzona czy leży obok czegoś co ją zakłóca to również przez to może nie działać.
SanFable
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Smoothieware, Zewnętrzna karta SD, inny sposób?

Post autor: tig33r »

Nie mam tak głębokiej wiedzy żeby móc powiedzieć co jest skopane, sugeruję się tylko tym jak to wygląda w przypadku marlina i trochę czytałem dywagację ludzi, którzy to rozwijają (zakładam, że coś się znają, ale nie są też wszechwiedzący). W każdym razie z tego co się orientuję to aktualnie to nie działa.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: RE: Re: Smoothieware, Zewnętrzna karta SD, inny sposób?

Post autor: mcxmcx »

tig33r pisze:Nie mam tak głębokiej wiedzy żeby móc powiedzieć co jest skopane, sugeruję się tylko tym jak to wygląda w przypadku marlina i trochę czytałem dywagację ludzi, którzy to rozwijają (zakładam, że coś się znają, ale nie są też wszechwiedzący). W każdym razie z tego co się orientuję to aktualnie to nie działa.
A jak podepniesz przez USB, to widzisz jedną kartę czy dwie w eksplorator windows?

I następne pytanie, jak masz switches na płycie ustawione?

I jakie rozszerzenie wygrywasz, bo miałem kiedyś taką fazę, że mi łapało tylko .gcode z cury, a z repetiera i .gcode i .g

Może w tym jest problem? Jakiś inny program na test.

Ale najważniejsze, jak plytka widzi zewnetrzna kartę, to i przez USB jest widoczna.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Smoothieware, Zewnętrzna karta SD, inny sposób?

Post autor: tig33r »

Ja używam smoothieware na mks sbase z reprap full graphics i widzi mi tylko wewnętrzną kartę i nie mam z tym żadnego problemu. Po usb widzi tą wewnętrzną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”