DUE3DOM LE - projekt taniej elektroniki z 6 driverami

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: DUE3DOM LE - projekt taniej elektroniki z 6 driverami

Post autor: DVJCODEC »

A po ki grzmot jeśli w samym mosfecie jest dioda zabezpieczająca? Nigdy tego nie stosowałem i nigdy nie widziałem potrzeby. Może to kwestia samego mosfeta jaki jest zalutowany na płytce i jego sterowania. W przypadku IRLR8743 nigdy nie miałem problemów (a te stosuję już od wielu, wielu lat).
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: DUE3DOM LE - projekt taniej elektroniki z 6 driverami

Post autor: Berg »

sa ale ale to tak nie dziala. zabacz na schematy od ultimachnie (prusa), Duet, czy nawet tego RAMPS-FD.
Napisalem w pop. poscie po co.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: DUE3DOM LE - projekt taniej elektroniki z 6 driverami

Post autor: dragonn »

Bo IRLR8743 ma ta diode wbudowaną

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: DUE3DOM LE - projekt taniej elektroniki z 6 driverami

Post autor: DVJCODEC »

rafaljot, MOSFET-y IRLR8743 stosowałem w elektronikach Unique One rev.A czy w późniejszej rewizji B. Rewizja B była już przeprojektowana przez zawodowych elektroników. Tak samo DUE3DOM w fazie projektu była mocno wspierana przez zawodowych elektroników. Nikt nie widział potrzeby montowania dodatkowej diody na wyjściu MOSFET-a IRLR8743. Ja z zawodowcami się spierał nie będę, bom głupi w porównaniu do ich wiedzy, więc nie będę doczepiał czegoś, co jest niepotrzebne w tym konkretnie zestawieniu.
To że inni montują, nie znaczy że wszędzie trzeba i każdy musi. Właśnie przez "patrzenie na inne schematy" często ludzie bez wiedzy popełniają te same błędy, lub stosują coś, co jest mało potrzebne.
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 1
Posty: 573
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 28

Re: DUE3DOM LE - projekt taniej elektroniki z 6 driverami

Post autor: malyhenio1 »

Ładna elektronika ja się piszę na1 sztukę
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: DUE3DOM LE - projekt taniej elektroniki z 6 driverami

Post autor: DVJCODEC »

Mała poprawka: Unique One dla Gate 2.0 była przeprojektowana przez zawodowych elektroników, nie rev.B
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: DUE3DOM LE - projekt taniej elektroniki z 6 driverami

Post autor: Berg »

tu nie ma co dyskutowac. Zrobisz ,wlaczysz PID na stole, jesli bedzie Ci sie chcialo. wepniesz diode w zaciski. oscyloskop i bedzie widac.
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: DUE3DOM LE - projekt taniej elektroniki z 6 driverami

Post autor: DVJCODEC »

Wszędzie mogą się pojawić jakieś szpilki, ale nie wszystkie szpile są jakieś destrukcyjne. Piszesz o diodach na wyjściu mosfetów (bo inni mają), ale czemu nie piszesz o braku (u wszystkich) filtracji napięcia idącego na silniki? Tu dużo większe zakłócenia idą niż z mosfetów grzałek ;)
W DUE3DOM i DUE3DOM MINI właśnie taka prosta filtracja jest zastosowana i ... wszyscy to mają gdzieś i nawet nie zwracają uwagi.
Zwracają tylko na to, czego nie ma a co jest u innych (a nie zawsze potrzebne) ;)
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: DUE3DOM LE - projekt taniej elektroniki z 6 driverami

Post autor: arkomania.pl »

Dioda zawarta w Mosfet jest podłączona między złącza D-S, a dioda o której mówią koledzy wpięta jest innaczej:
między D i + zasilania, czyli równolegle z wyjściem stołu, w kierunku zaporowym.

Dużo osób korzysta ze stołów typu MK2, MK3 których indukcyjność jest dość duża w porównaniu ze stołami
wykonanymi z rezystorów, drutów oporowych.

Dlatego dla elementów o charakterze indukcyjnym stosuje się takie diody.

Temat zresztą był kiedyś wałkowany na forum, przez Rafaljot i inne osoby.
WillingMagic
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: DUE3DOM LE - projekt taniej elektroniki z 6 driverami

Post autor: Berg »

pisze o tym a nie o innym bo chwile czasu poswiecilem na zagłębienia akurat tego temat, testy z oscyloskopem na różnych mosfetach, kazdy mial wewnetrzne diody. W innych kwestiach sie nie wypowiadam. Ale na przkyklad ostatnio zwrocilem też uwage na feryty na wyjsciach na cewki silników w EINSY Rambo.
Myślę, ale trudno to udowodnić, że ich brak jest główną przyczyną awarii zasilaczy.
Mozna by przeprowadzic ankiete. Ilu osbom w ciagu roku padl zasilacz z RAMPSem 1.4 a ilu z.innymi elektronikami.
W innym watku, dawno temu opisywalem jak sie mają te.diody do "krzaków " na wyswietlaczu w RAMPS 1.4

Po prostu po dolutowaniu krzaki przestawaly sie pojawiac. Mosfet w tym rampsie tez byl wczesniej wymieniony na IRL.

Kurcze, nie chcę sie czepiac. Po prostu dziele sie tym co wiem lub sądzę. Może się komus przyda albo nie
Nie wiem skąd ta agresja.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”