Zewnętrzny watchdog

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
etet100
Postów w temacie: 14
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Zewnętrzny watchdog

Post autor: etet100 »

Kopytko pisze:To się zdecyduj, najpierw piszesz ,ze analogowe najlepiej, a potem z,e lepiej coś podmieniać z elektroniki. Chyba sam nie wiesz czego chcesz, a jak wiesz to po co pytasz?
A o takim czymś jak "elektronika analogowa" nie słyszałeś? Akurat termostat działa zwykle dwustanowo więc nie mam pewności czy należałoby podciągnąć go pod elementy analogowe. Ale fakt, pewnie nie do końca poprawnie użyłem tego określenia. Głównie chodziło mi o to żeby nie używać mikrokontrolerów.
Kopytko pisze:Bo jak dotąd to najlepszym zabezpieczeniem jest rozwaga, drukarki nie zapalają sie same z siebie a z powodu nieuwagi użytkownika oraz jego zaniedbań przeróżnych.
Argument kompletnie bez sensu. Ludzie popełniają błędy, to oczywiste. Ja pewnie robię bardzo głupie rzeczy kiedy po raz 40 uruchamiam ten sam wydruk. I po to się robi takie zabezpieczenia.
etet100
Postów w temacie: 14
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Zewnętrzny watchdog

Post autor: etet100 »

FlameRunner pisze:
etet100 pisze:Zamierzam monitorować temperaturę grzałki
Masz termistor zamocowany w grzałce?
Nie sprawdzałem akurat czy to konkretnie termistor.
FlameRunner pisze:
etet100 pisze:czas ciągłego grzania (np max 1 minuta)
Wyjmij w wolnej chwili grzałkę z bloku głowicy, włącz zasilanie i zobacz, w jakim czasie nagrzewa się do czerwoności.
To jest prawdopodobnie zalane czymś i nierozbieralne.

Może napiszesz o co konkretnie chodzi?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zewnętrzny watchdog

Post autor: FlameRunner »

W typowej drukarce czujnik temperatury jest w bloku głowicy, a temperatura samej grzałki nie jest monitorowana.
Minuta grzania grzałki znajdującej się poza blokiem głowicy to już bardzo długo.
MosfetN
Postów w temacie: 1
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Zewnętrzny watchdog

Post autor: MosfetN »

Kiedyś wrzucałem na fabrykatorze schemat takiego urządzenia który narysowałem na szybko (bez mikroklocka):
IMG_0436.JPG
IMG_0437.JPG
Nie wiem czy to działa bo nie testowałem ani nie wrzucałem w symulator. Projekt porzuciłem bo poprawnie skonfigurowana oraz zbudowana drukarka nie powinna się zapalić - nie chcę mi się tego dalej rozwijać. Ogólnie chodzi o dodanie dodatkowych termistorów do głowicy oraz heatbed,a które w razie czego odetną zasilanie całości. Używam repetiera od kilku lat i raz naderwały mi się kabelki od termistora - wszystko zostało ładnie wykryte a grzałka została wyłączona ;) .
Ostatnio zmieniony 04 maja 2018, 12:06 przez MosfetN, łącznie zmieniany 1 raz.
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
etet100
Postów w temacie: 14
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Zewnętrzny watchdog

Post autor: etet100 »

FlameRunner pisze:W typowej drukarce czujnik temperatury jest w bloku głowicy, a temperatura samej grzałki nie jest monitorowana.
Minuta grzania grzałki znajdującej się poza blokiem głowicy to już bardzo długo.
A czemu grzałka ma być poza blokiem głowicy?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zewnętrzny watchdog

Post autor: dragonn »

etet100 pisze:
FlameRunner pisze:W typowej drukarce czujnik temperatury jest w bloku głowicy, a temperatura samej grzałki nie jest monitorowana.
Minuta grzania grzałki znajdującej się poza blokiem głowicy to już bardzo długo.
A czemu grzałka ma być poza blokiem głowicy?
Wybierz sobie:
- nie dokręcisz śrubki blokującej grzałki odpowiednio
- przyjdzie kto i szarpnie za kable
- zdarza się, jak sam nie wiesz.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zewnętrzny watchdog

Post autor: FlameRunner »

etet100 pisze:A czemu grzałka ma być poza blokiem głowicy?
Równie dobrze można zapytać "czemu miałoby się cokolwiek zepsuć?" i odpuścić sobie stosowanie jakichkolwiek zabezpieczeń...

Poszukaj informacji o spalonych drukarkach i przeanalizuj poszczególne przypadki.
dragonn
etet100
Postów w temacie: 14
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Zewnętrzny watchdog

Post autor: etet100 »

Akurat u mnie, jak już napisałem, nie ma takiej opcji. Wszystko może się stać ale grzałka jest wklejona na stałe. Nie wiem jak to wygląda w innych drukarkach.
etet100
Postów w temacie: 14
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Zewnętrzny watchdog

Post autor: etet100 »

MosfetN pisze:Kiedyś wrzucałem na fabrykatorze schemat takiego urządzenia który narysowałem na szybko (bez mikroklocka).
Dzięki. Nie jest to dokładnie to ale mniej więcej do czegoś takiego zmierzam.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Zewnętrzny watchdog

Post autor: tig33r »

Wg mnie to jest temat do kosza. Autor skupia się tylko i wyłącznie na negowaniu, obrażaniu innych użytkowników i chęci udowodnienia swojej wyższości. Trzy strony paplaniny i żadnych konkretów.
Kopytko, MosfetN, dziobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”