MKS SBASE v1.3 + MKS TFT32 = silniki ani drgną

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Teo
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 20 gru 2018, 17:35
x 1

MKS SBASE v1.3 + MKS TFT32 = silniki ani drgną

Post autor: Teo »

Cześć,

jestem w trakcie składania drukarki i mam problem z uruchomieniem silników na MKS SBASE / Smothieware.
Silniki podłączone jak należy, najnowszy firmeware, próbowałem zarówno z configiem od Smothieware jak i MKS.
Wstępnie podłączyłem jeden silnik i krańcówkę, próby kończyłem z podpiętymi trzema silnikami i krańcówkami wyłączonymi w configu. Ekstrudery także wyłączone bo na razie ich nie podpiąłem.
Silniki 42HS48-2504, prąd ustawiony na 1.7 A. Po podłączeniu cewki pod zwykły zasilacz silnik robi krok.
Podpiąłem oscyloskop i sterownik generuje impulsy ok. 3 V, gdy "uziemię" cewkę dotykając przewodu wzrasta do ok. 10 V. Prąd ani drgnie - 0 A.
Wał silnika można swobodnie obrócić ręką.

Co może być przyczyną braku reakcji silników? Chętnie rozważę każdą propozycję :)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: MKS SBASE v1.3 + MKS TFT32 = silniki ani drgną

Post autor: Berg »

sprawdź wyprowadzenia silników dokładnie lub szybciej doświadczalnie, czyli
zamień we wtyczce od silnika po jednej stronie środkowe przewody ze sobą. Spoko nic się nie uszkodzi jeśli to nie to.
Jeśli po tym zabiegu silnik zacznie wibrować, to znaczy że jeszcze jedna para ma odwrotnie polaryzację.
Jeśli kręci się w przeciwną stronę, to zmienić trzeba w sofcie kierunek lub obrócić wtyczkę o 180'

PS: silnik można łatwo sprawdzać spinając dwa ze sobą. Jak się kręci jednym to indukuje prąd i kręci się drugi :D

Sposób sprawdzenia która para to cewka - zewrzeć w różnych kombinacjach dwie pary. Jak są dobrze zwarte, czyli każda para zamknięta, to czuć na wale opór pod palcami.
$A$F
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: MKS SBASE v1.3 + MKS TFT32 = silniki ani drgną

Post autor: $A$F »

rafaljot pisze:sprawdź wyprowadzenia silników dokładnie lub szybciej doświadczalnie, czyli
zamień we wtyczce od silnika po jednej stronie środkowe przewody ze sobą. Spoko nic się nie uszkodzi jeśli to nie to.
Jeśli po tym zabiegu silnik zacznie wibrować, to znaczy że jeszcze jedna para ma odwrotnie polaryzację.
Jeśli kręci się w przeciwną stronę, to zmienić trzeba w sofcie kierunek lub obrócić wtyczkę o 180'

PS: silnik można łatwo sprawdzać spinając dwa ze sobą. Jak się kręci jednym to indukuje prąd i kręci się drugi :D

Sposób sprawdzenia która para to cewka - zewrzeć w różnych kombinacjach dwie pary. Jak są dobrze zwarte, czyli każda para zamknięta, to czuć na wale opór pod palcami.
Ten mini poradnik powinien być przypięty.
Teo
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 20 gru 2018, 17:35
x 1

Re: MKS SBASE v1.3 + MKS TFT32 = silniki ani drgną

Post autor: Teo »

Sprawdziłem raz jeszcze i pary cewek się zgadzają - po zwarciu silnik stawia opór.
Próbowałem już wcześniej zamieniać środkowe przewody - bez efektu. Przyznam że nie jestem pewien wyprowadzeń (są inne niż w samym DRV8825), założyłem że 2B i 2A to pierwsza para, natomiast 1A i 1B druga. Podłączałem dziś jednak silnik we wszystkich możliwych kombinacjach i w żadnej z nich nawet nie stawiał oporu.

Czyżby trafił mi się wadliwy egzemplarz? :/
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: MKS SBASE v1.3 + MKS TFT32 = silniki ani drgną

Post autor: Berg »

1. jaka jest odpowiedź w terminalu, gdy robisz home ?
2. Jaka jest odpowiedź z M119 ?
3. Jak podłączyłeś zasilanie ?
Teo
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 20 gru 2018, 17:35
x 1

Re: MKS SBASE v1.3 + MKS TFT32 = silniki ani drgną

Post autor: Teo »

1. Próbowałem przez pronterface i ekran, kompletny brak odpowiedzi.

2. Żeby sprawdzić podłączyłem sterownik do routera. Próbowałem z DHCP i stałym ip, później także z interfejsem na karcie SD. Sterownik w żadnym przypadku nie odpowiada. W panelu administracyjnym routera widać że nie połączył się z siecią. Nie idzie go wypingować. Mrugają sobie zgodnie z routerem pomarańczowymi diodami :/
Znalazłem podobny problem na githubie, ale okazało się że u mnie napięcia we wskazanym miejscu wynosi prawidłowe 3,3 V.
Postanowiłem spróbować przez pronterface i USB, udało się połączyć z drukarką... i tyle. Żadnej odpowiedzi na home, M119 (załączony screen).
Dołączam także configa, byłbym wdzięczny jeśli ktoś mógłby go sprawdzić u siebie :) UWAGA: wyłączone krańcówki!

3. Zasilanie mam pociągnięte z docelowego zasilacza MW 24V 500 W.
Załączniki
config.txt
(55.77 KiB) Pobrany 157 razy
image.png
jarn
Postów w temacie: 2
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: MKS SBASE v1.3 + MKS TFT32 = silniki ani drgną

Post autor: jarn »

Nie znam się, ale odpiszę czy endstopy nie powinny być włączone ?
Teo
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 20 gru 2018, 17:35
x 1

Re: MKS SBASE v1.3 + MKS TFT32 = silniki ani drgną

Post autor: Teo »

Z tego co rozumiem, to ich wyłączenie powoduje że są ignorowane - silniki będą działać pomimo dojechania do końcowych pozycji.
Teo
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 20 gru 2018, 17:35
x 1

Re: MKS SBASE v1.3 + MKS TFT32 = silniki ani drgną

Post autor: Teo »

Co na razie jest na rękę bo nie mam kół zębatych na silnikach jeszcze :)
jarn
Postów w temacie: 2
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: MKS SBASE v1.3 + MKS TFT32 = silniki ani drgną

Post autor: jarn »

Zapewne można bez, ale ja nie wiem jak.

Spróbuj to: Włącz endstopy i wywal "!" przy deklaracji pinu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”