MKS TFT32 do CNC

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Falcon
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2018, 12:52

MKS TFT32 do CNC

Post autor: Falcon »

Hej,
Używał ktoś kompletu MKS SBase + MKS TFT32 do CNC? Mam problem z obsługą g-code. Generalnie wszystko działa poza jednym.. Jeżeli z g-code pojawia się wartość ujemna to jest ona pomijana. np. G01 Z-0.1. Jako, że nie jest to drukarka to chciałbym mieć możliwość "jechania w dół" a nie tylko w górę. Wszystkie CAMy go generowania g-code robią to właśnie w ten sposób. Dziwne jest to, że sam SBase wydaje się obsługiwać taki komendy. Jak podłącze go bezpośrednio do kompa i za pomocą konsoli wysyłam polecenia do z ujemnymi wartościami nie ma problemu. Może to sam wyświetlacz nie chce wysyłać "minusów"?
Spotkał się koś może z czymś takim?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: MKS TFT32 do CNC

Post autor: zouk »

Podałeś hardware ale nie podałeś software/firmware.
Co siedzi w mks base?
Falcon
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2018, 12:52

Re: MKS TFT32 do CNC

Post autor: Falcon »

W MKS TFT32 jest ichni niestety zamknięty firmware: github.com/makerbase-mks. Nie wiem jak się nazywa oprócz "TFT28_32_v3.0.3"
W samym SBase jest Smoothieware (firmware-cnc) też w tej najnowszej rewizji.
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: MKS TFT32 do CNC

Post autor: zouk »

Falcon pisze: W samym SBase jest Smoothieware (firmware-cnc) też w tej najnowszej rewizji.
Ze strony http://smoothieware.org/cnc-mill-guide wyczytałem, że jest to soft bazujący na grbl.
Po połączeniu Masz możliwość konfiguracji parametrów tego firmware, między innymi kroki dla każdej osi, krańcówki programowe lub sprzętowe.
Aby to sprawdzić użyj softu który Masz.
Fajnie byłoby gdybyś stworzył prosty gcode poruszający osią Z w ujemne wartości powyżej fizycznego działania krańcówki osi Z sprzętowej lub programowej.
Myślę, że twoim problemem są krańcówki które są źle ustawione. Znaczy się, że jeśli wyzerowałeś do krańcówki sprzętowej to oś Z niżej nie zejdzie.
Dziwne, że sterując z komputera możesz oś Z przesuwać poniżej ustawionego zera.
Falcon
Falcon
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2018, 12:52

Re: MKS TFT32 do CNC

Post autor: Falcon »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Okazało się, że problem jest głupszy niż zakładałem. Z racji tego, że dopiero złożyłem CNC to testuje wszystko na "sucho" w powietrzu i to że wrzeciono nie schodzi poniżej 0 odczytałem z wyświetlacza. Okazało się, że działa dokładnie tak jak powinno, ale interface w wyświetlaczu nie jest przygotowany do wyświetlania ujemnych liczb :P
Niemniej jednak dziękuję Ci bardzo za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”