Problem z LCD - AZSMZ mini

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Problem z LCD - AZSMZ mini

Post autor: Martin »

Pojawił mi się problem z drukarką, a konkretnie z wyświetlaczem. Postaram się opisać, o co chodzi. Z góry przepraszam za przydługość, ciężko to opisać.
Drukarka to delta z AZSMZ mini i dedykowanym do płytki wyświetlaczem 12864, o takim: https://pl.aliexpress.com/item/AZSMZ-12 ... 22770.html. Tam są piny inne niż standardowo. Marlin 2.0.

1. Druk zatrzymał się w połowie. Pomyślałem, zdarza się, coś z gcode. Ekran wyświetla poprawnie, ale enkoder nie reaguje. Reset.
2. Zaraz później kilka razy drukarka w porządku się włączała bez karty SD, z kartą objawy: ekran startowy Marlina w ogóle nie pojawia się; pojawiają się kwadraciki na całym ekranie i nikną, później świeci pusty ekran; wykrywa kartę po włożeniu ("card inserted" na ekranie głównym wyświetlacza), w menu "no card inserted" itp.
3. W końcu efekt taki, że po każdym włączeniu z kartą lub bez drukarka startuje (tzn. można obsługiwać z pronterface), wyświetlacz świeci, ale jest pusty. Nie pokazuje nawet ekranu startowego Marlina.
4. Rozebrałem, kabelki na oko w porządku, złożyłem. Włączyłem, działa OK. Za 3 włączeniem to samo - brak czegokolwiek na ekranie.

Ktoś ma pomysł? Oprócz druku zdanego :)
Z góry dziękuję.
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
$A$F
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Problem z LCD - AZSMZ mini

Post autor: $A$F »

Sprawdź kable, poruszaj nimi, inaczej ułóż. To tak na szybko, co mi do głowy przyszło.
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Problem z LCD - AZSMZ mini

Post autor: Martin »

Żeby temat nie wisiał bez rozwiązania: na innych taśmach wyświetlacz też nie działał poprawnie. Popukałem, poruszałem, porozkręcałem i poskręcałem z powrotem i działa. Nie ruszam. Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakiś zimny lut lub interferencja od innych kabli. Fakt, że kilka dni wcześniej instalowałem nowe oświetlenie LED.
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Problem z LCD - AZSMZ mini

Post autor: Martin »

Tym razem wyswietlacz wysiadł na dobre, czyli światełko jest, enkoder działa (sprawdzając na ślepo), ale nic nie widać. Wygląda jakby kontrast był ustawiony na zero, albo nie było komunikacji z wyświetlczem. Elektronik ze mnie słaby. W związku z tym pytanie, jak taki wyświetlacz realizuje ustawienia kontrastu? Nie znam sie na tym, a czeluście internetu nie daja odpowiedzi. Chyba nie ma jakiegoś osobnego pinu? To jest wyświetlacz podobny do Viki2, cokolwiek to znaczy. Piny tu:
http://smoothieware.org/panel
http://chibidibidiwah.wdfiles.com/local ... D_1024.jpg
Załączniki
C8C0AADD-2B49-41CE-BE89-5F4228569677.jpeg
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Problem z LCD - AZSMZ mini

Post autor: dziobu »

W aukcji jest info że jest on na ST7565, czyli kontrast ustawia się cyfrowo. Tylko że tego typu nastawy same się nie zmieniają; bardziej obstawiam że masz zimny lut/zwarcie na pinach SPI (*1). Czy pęknięta ścieżka czy włosek cynowy. To by też tłumaczyło problemy z kartą (wykrywanie obecności karty to osobny pin, ale jej inicjalizacja wymaga SPI).
Skoro inna tasiemka nie pomaga, a działa ruszenie wyszstkiego, to problem dotyczy którejś płytki.

Wykręć wszystko i pod lupką sprawdź jak wyglądają piny od uC do złącza i dalej od złącza do LCD/karty.

Pamiętaj też:
  • LCD wymaga inicjalizacji a transmisja do niego jest w jedną stronę - jeśli SPI nie działa i wyświetlacz nie jest skonfigurowany, to ruszanie tasiemkami przy włączonym urządzeniu niczego nie da,
  • powyższe nie dotyczy karty SD; tu każda próba wejścia w zawartość karty to inicjalizacja odp oczątku,
  • Marlin *jak i Smoothie) ma brzydką, acz powszechną, cechę żądania dobrych danych; bywa że jeśli karta nie odpowie lub zwróci jakieś lewe dane to soft leży i co byś nie robił - musisz urządzenie zresetować.
Innymi słowy - zacznij od lupki.

(*1)
konkretnie: MOSI, CLK, CS-LCD; reszta nie ma znaczenia dla LCD.
S3b
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Problem z LCD - AZSMZ mini

Post autor: Martin »

Dzięki, @dziobu.
Przejrzałem i nie widzę nic oczywistego na pierwszy rzut oka. Poprawiłem parę lutów, problem dalej jest.

Ale trochę się pobawiłem dalej i nadaje się do sekcji "co dziś zepsułeś".

Podpiąłem pod AZSMZ mini wyświetlacz RRD Full Graphic Smart Controler, żeby sprawdzić czy to wina wyświetlacza z AZSMZ mini. Prawie udało się - na pająka i pod smoothie, pod Marlin 2.0 mnie przerosło (schemat pinów i kod z config.txt wklejam poniżej, dla potomności. Korzystałem też z tego wątku https://reprap.org/forum/read.php?13,486023).

Wynik: RDD działa, kartę widzi, plików na karcie nie widzi.
Próbowałem 3 kart, 3 adapterów, w tym kart, które widziała i3 Mega. No właśnie, widziała. Bo przestała. Poformatowałem te karty różnymi sposobami, w PC i w aparacie cyfrowym i już i3 Mega plików na nich nie widzi.
Skończyłem więc z 2 drukarkami, które nie widzą plików na kartach. Nie mam więc pojęcia, czy to wina karty, drukarki itp. Ja się na elektronice nie znam, ale nie słyszałem, żeby karta SD uszkadzała czytniki.

Może ktoś ma pomysł, co tu się wydarzyło? Chyba wywalę to wszytko za okno, a mieszkam wysoko.

PS. może ktoś kiedyś będzie chciał kiedyś powtórzyć, bo LCD od AZSMZ mini chyba nie są zbyt trwałe wg internetów...
AZSMZ mini to RRD GLCD smootie.jpg
Kod z config.txt smoothie:

Kod: Zaznacz cały

# Panel
panel.enable                                 true             # set to true to enable the panel code

panel.lcd							 reprap_discount_glcd				# st7565_glcd
panel.spi_channel                            0                 # spi channel to use  ; GLCD EXP1 Pins 3,5 (MOSI, SCLK)
panel.spi_cs_pin                             1.22              # spi chip select     ; GLCD EXP1 Pin 4
# panel.a0_pin								 2.6			   
panel.encoder_a_pin                          4.28!^            # encoder pin         ; GLCD EXP2 Pin 3
panel.encoder_b_pin                          1.27!^            # encoder pin         ; GLCD EXP2 Pin 5

panel.click_button_pin                       3.26!^            
panel.buzz_pin                               1.30        



#panel.pause_button_pin                       1.23!^             # kill/pause          ; GLCD EXP2 Pin 8 either

panel.reverse								 1

panel.external_sd                            true              # set to true if there is an extrernal sdcard on the panel
panel.external_sd.spi_channel                1                 # set spi channel the sdcard is on
panel.external_sd.spi_cs_pin                 0.16              # set spi chip select for the sdcard
panel.external_sd.sdcd_pin                  3.25!^            # sd detect signal (set to nc if no sdcard detect)
      

#panel.button_pause_pin                       2.10!^             # kill/pause          ; GLCD EXP2 Pin 8 either
#panel.button_pause_pin                       1.23!^             # kill/pause          ; GLCD EXP2 Pin 8 either
#panel.back_button_pin                       1.23!^            # back button         ; GLCD EXP2 Pin 8 or
panel.contrast								 10

# pins used with other panels
#panel.up_button_pin                         0.1!              # up button if used
#panel.down_button_pin                       0.0!              # down button if used
#panel.click_button_pin                      1.22!             # click button if used

panel.menu_offset                            0                 # some panels will need 1 here
panel.encoder_resolution                     4   

panel.alpha_jog_feedrate                     6000              # x jogging feedrate in mm/min
panel.beta_jog_feedrate                      6000              # y jogging feedrate in mm/min
panel.gamma_jog_feedrate                     6000               # z jogging feedrate in mm/min

panel.hotend_temperature                     200               # temp to set hotend when preheat is selected
#panel.bed_temperature                        0                # temp to set bed when preheat is selected
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
samoogon
Postów w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2017, 14:59
x 7

Re: Problem z LCD - AZSMZ mini

Post autor: samoogon »

Miałem problem podobny do Twojego, nagle i niespodziewanie drukarka przestała drukować z karty.
Pliki widziała, ale nie rozpoczynał się wydruk. Okazało się że problem tkwił w slicerze, wystarczyło go zrestartować i pomogło, ale co się nabiegałem to moje :)
Próbowałeś formatować karty?
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Problem z LCD - AZSMZ mini

Post autor: Martin »

Dzięki, próbowałem. U mnie nie widać plików.
W aparacie, z Windows 10 na szybko i wolno. Z poziomu diskpart w Windows. I tym: https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/.
Pliki gcode nagrywane na karty z dysku twardego, wcześniej działały, więc nie to.
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Problem z LCD - AZSMZ mini

Post autor: dziobu »

Martin pisze:Poformatowałem te karty różnymi sposobami, w PC i w aparacie cyfrowym i już i3 Mega plików na nich nie widzi.
Skończyłem więc z 2 drukarkami, które nie widzą plików na kartach. Nie mam więc pojęcia, czy to wina karty, drukarki itp. Ja się na elektronice nie znam, ale nie słyszałem, żeby karta SD uszkadzała czytniki.
Czyli PC i aparat widzą te karty?
Z aparatem może być różnie, ale PC (o ile to Windows) to na 95% nie formatuje karty tak jak powinien (cecha Windowsów...od zawsze). A szitowe Marliny i inne smoothie sobie z tym nie radzą. Zresztą dużo prostych urządzeń sobie nie radzi z pamięcioami sformatowanymi w Windowsie.

Ściągnij "HP USB Disk Storage Format Tool" i puść pełny format tych kart (nie Quick!). Pamiętaj o zmianie formatu na FAT/FAT32.

btw.
Jakie masz te karty?
Martin
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Problem z LCD - AZSMZ mini

Post autor: Martin »

No super, karty uratowane twoim programem (przy okazji 1xSanDisk Ultra10 8Gb, 2x16Gb i 8Gb noname od Mega i3)! Mega i3 zaczęła widzieć na nich pliki po formacie.
Ale AZSMZ + RRD GLCD to nadal zagadka. Tam jest rozgałęziona linia MOSI i SCK, może MISO też powinna? Dla mnie to czarna magia.
Podejrzewam, że AZSMZ mini jest projektowane tylko pod własny ekran i pan z Chin nie projektował tego pod cokolwiek innego.
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”