Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

Post autor: dziobu »

O, teraz rozumiem :D
dragonn
Awatar użytkownika
M4G1K
Postów w temacie: 2
Posty: 129
Rejestracja: 16 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Dużo tego :)
x 30
Kontakt:

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

Post autor: M4G1K »

To ja tak może napiszę krótkie podsumowanie

Porównam chińczyki by nie było
BIQu
RE-ARM + TMC 2208 + Ramps 1.6 Plus - 191,15 zł
Wyświetlacz 3,2" - 144,25 zł
335 zł zestaw
Klony
Duet 2 Maestro - 303 zł
Duet 2 Wifi 1.04 - 391,05 zł
Duet 2 Wifi 1.04 + Wyświetlacz 5" - 679,35 zł

Więc na sucho bez dodatków ( dodatkowe złącza na wentylatory itp)RE-ARM zestaw bez wyświetlacza wychodzi 191 zł~ ma się w tym średnie stepsticki 32 bity i brak wyświetlacza :P
W cenie 335 zł ma się to co wyżej czyli pajęczynka na sucho z super dużym wyświetlaczem 3,2" oraz dalej średnimi stepstickami bez modułu Wifi :)

Duet 2 Wifi 1.04 więc ma się za dopłatą niecałych 60 zł lepsze stepsticki , większe prądy znamionowe dla silników krokowych oraz brak panela więc sterowanie przez Wifi po jakimś czasie można dokupić zawsze jak ktoś potrzebuje lub od razu dopłacić do wersji z wyświetlaczem.

Podsumowując chcesz się narobić i przyoszczędzić troszkę grosza możesz śmiało się pchać w RE-ARM kiedy sprawia Tobie przyjemność układanie kabli i przerabianie elektroniki z 12V na 24V. Możesz olać tymczasowo wyświetlacz ,ale mieć docelową płytkę ,której nie będziesz chciał zmieniać z możliwością Tool changera kiedyś itp kup bez wyświetlacza Dueta finansowo wyjdzie to samo.
dragonn, Berg
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 1
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

Post autor: Olson »

Zamiast ramps 1. 6 plus może wziąć smart-ramps które może pójść do 35v i jest przystosowane do arduino Due. Mam to od Chińczyków i się sprawdza ;)
Awatar użytkownika
M4G1K
Postów w temacie: 2
Posty: 129
Rejestracja: 16 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Dużo tego :)
x 30
Kontakt:

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

Post autor: M4G1K »

No wiadomo zawsze też możesz po prostu pojechać po najmniejszej linii oporu i zostać przy 8 bitach wtedy Duet wyjdzie dwa razy drożej nawet chiński klon ,ale ta dyskusja nie na ten temat :)
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

Post autor: Tuchajbej »

Nie słyszałem jeszcze by ktoś z dueta przeszedł na coś innego. :)
Tej wygody po prostu nie da sie opisac.
Wszystkie modyfikacje softu w locie, nawet podczas wydruku. Updatey tak samo.
Żadnych kombinacji ze stepstickami, potencjometrami, spi-uart-chuje-mujami. Sensorless homing od strzała. Kreator www do wszelkich modyfikacji. Cisza ;) Slic3r wysyła gcode bezpośrednio. (cura chyba tez)

Poza tym jest coś czego nie da nikt inny. Wsparcie. Jak coś się dzieje to piszesz na oficjalnym forum i pomysłodawca tego wszystkiego najczęściej szybciutko Ci pisze co i jak.
Berg, dragonn, jarn, anraf1001, Zepco, Cosik, tomekr
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

Post autor: tomekr »

Tuchajbej pisze:Nie słyszałem jeszcze by ktoś z dueta przeszedł na coś innego. :)
Tej wygody po prostu nie da sie opisac.
Wszystkie modyfikacje softu w locie, nawet podczas wydruku. Updatey tak samo.
Żadnych kombinacji ze stepstickami, potencjometrami, spi-uart-chuje-mujami. Sensorless homing od strzała. Kreator www do wszelkich modyfikacji. Cisza ;) Slic3r wysyła gcode bezpośrednio. (cura chyba tez)

Poza tym jest coś czego nie da nikt inny. Wsparcie. Jak coś się dzieje to piszesz na oficjalnym forum i pomysłodawca tego wszystkiego najczęściej szybciutko Ci pisze co i jak.
Swięte słowa


Przy niezbyt dużych wymaganiach prądowych Duet Maesto jest wystarczający, czyli większość drukarek na silnikach NEMA17 i im podobnych. Moge ze swojego doświadczenia powiedzieć, że na osiach to z pewnością nie problem i tam wystarczy 1-1,5A max , natomiast w extruderze z silnikiem wielkości NEMA17, długim i podwójnym radełkiem fi 8mm z napędem bezpośrednim będzie w miarę OK, chociaż ja u siebie zrobiłem extruder z 2 radełkami fi 12mm z silnikiem z demontażu wielkości 23, ponad 1.5Nm z prądem do 3A, a i tak mam ustawione na razie 1,5A, bo muszę wzmocnić mocowania bowdenów. W sumie extruder na Nema17 i nominalne 2,5A, sie wsciekle grzał, silnik gubił kroki na radełku fi12 i dużo słabiej wypadał od obecnego silnika 23 z zadanym prądem 1,5A, odnoszę wrażenie, że te 2,5A i 0.47Nm dla Nema17 to taki marketing. Generalnie to na kolejny extruder planuje silniczek właśnie wielkości 23, z prądem ok. 2A, których jest pełno po kilkanaście zł, zresztą także na napędy osi.

Poza tym podawane wyżej ceny Dueta z Ali są za najnowszą wersję, ja kilka miesięcy temu kupiłem, już w sumie 2 płytki w ver. 1.02, jedną z wyświetlaczem 5'' za niecałe 500zł i drugą gołą za niecałe 300zł, obecnie w ver. 1.03 jest za niecałe 325 zł + 2zł przesyłka, tak że nawet bym się nie zastanawiał nad wyborem. Maestro ma interpolację na driverach niezależnie od wybranego mikrokroku to chodzi cichutko, Duet WiFi ma interpolację tylko przy mikrokroku 1/16 na wszystkich driverach i wtedy jest bardzo cichy i płynny, przy innych mikrokrokach już jest trochę gorzej. Kolejna rzecz to bezproblemowa obsługa PT1000, podobno w Maestro jest precyzyjniejszy pomiar, ale u mnie w Duecie Wifi też nie ma problemu, co prawda skaczą dziesiąte części stopnia o max +-0.2C, ale w pobliżu tych 300C jakoś bardziej wierzę w charakterystykę i dokładność PT1000 niż NTC, szczególnie noname, a PT1000 idzie bez żadnych dodatkowych elementów, trzeba tylko wybrać odpowiedni kanał pomiarowy, chyba zamiast mp. nr 01 jest 501, wszystko w łatwo edytowalnym pliku config.sys z poziomu przeglądarki w smartfonie. Nawet nie zamontowałem jeszcze wyświetlacza dotykowego, chociaż leży i się kurzy. Do Vertexa trochę za duży, a nowy projekt jeszcze właśnie w projekcie (nie moge się zdecydować czy krzyżak, czy CORE XY, ale chyba krzyżak)
Ponieważ drukuję z Kisslicera, który ma bardzo fajnie rozwiązane sterowanie "presure advance", w moim wolnym tłumaczeniu sterowanie ciśnieniem filamentu, z poziomu tego slicera, to potrafi start jak i stop ścieżki rozbić na nawet 5-6 rozpędzających/hamujących odcinków w celu odpowiedniego skorelowania pracy extrudera z ruchem dyszy, to pliki do drukowania wychodzą po 20-30MB na 4-5 godzinne drukowanie to nie wyobrażam sobie przesyłanie tego pliku z prędkością kilkunastu kB/s, już obecne 200-300kB/s to wydaje się wolno, ale typowo to mam ze 400-460kB/s. Nie wspominam o prędkości procesora w Duecie, który to wszystko ciągnie bez problemu przy 200mm/s i ponad 300krokach/mm.

Jedyny minus Dueta to, że trzeba uważać na zwarcia bo stepstickow sie nie wymieni, a przelutowanie drivera to nie takie natychmiast, dlatego zaraz drugą płytkę nabyłem, a jak odpalę kolejną drukarkę to to nabęde kolejnego dueta, bo coś w zapasie trzeba mieć.
Berg, jarn, Tuchajbej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”