MiniRambo 1.3 : Problem z odczytem temperatury

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
bialy_worek

MiniRambo 1.3 : Problem z odczytem temperatury

Post autor: bialy_worek »

Cześć,

Mam problem z płytką MiniRambo 1.3. Otóż zrobiłem klona 1:1 prusy mk2s jakieś 1.5 roku temu, miałem z nią problemy ale jakoś drukowała. Ale teraz miarka się przebrała. Zatkał sie ekstruder postanowiłem wymienić na nowy - który praktycznie odrazu się zatkał, więc wykorystałem kolejny i to samo.
Problem wygląda następująco:
Od początku miałem problemy z odczytem temperatury. Odczytywało 65 st. na głowicy i 55 na stole w temperaturze pokojowej. Zmieniałem termistory i ustawienia w FW na różne sposoby.
W końcu postanowiłem pomyśleć niekonwencjonalnie i na "czuja" zmieniłem tablice wartości termistorów tak, żeby wartośći były zbliżone do rzeczywistych - potwierdziłem wartości termometrem i jak dam stół na 70 st. to te 70 faktycznie jest. To samo w przypadku 245 st.
Jak się nie ma co sie lubi... :D
Ale teraz wartości temperatury na wykresie z octoprinta wahają sie o parę stopni, nie duzo ale jak wiadomo ze z "palca" robilem tablice termistorow to moze byc to troche więcej niz jest dopuszczalne. Nie mam jak zrobic kalibracji PID bo wywala blad temperatury.

Drukowałem tak z pół roku. Ale teraz chce naprawić odczyt temperatury bo ewidentnie to ugryzło mnie w zupe. Wykluczyłbym wine po stronie filamentu, Drukuje w cały czas z PET-g i korzystam tylko z 2och marek DD i Wolfix i na obu sprawdzałem - jest to samo zatkanie ekstrudera.
Nie jestem w stanie zmienic termistorow bo pokazuje caly czas zawyżone wartości ok 65 na głowicy i 55 na stole.

Stąd moje pytanie jak waszym zdaniem naprawić problem ?
Czy kombinować coś z zewnętrznymi modułami termopary np max6675 ?

Chciałbym uniknąć kupowania nowej płytki z 2och powodów:
1. Szkoda mi wyrzucać płytkę za ładnych parę stów jeżeli nie bedzie innego wyjścia.
2. Nie mam kasy na nową i predzej sprzedałbym całą drukarkę niż kupił do niej płytkę.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: MiniRambo 1.3 : Problem z odczytem temperatury

Post autor: Zepco »

Jakiego softu używasz?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
bialy_worek

Re: MiniRambo 1.3 : Problem z odczytem temperatury

Post autor: bialy_worek »

Obecnie - Prusa mk2 rc 4
Próbowałem instalować też marlina w wersji 1.1.8 ale nie pomogło ( choć wartości były inne niż te 65 i 55 )
bialy_worek

Re: MiniRambo 1.3 : Problem z odczytem temperatury

Post autor: bialy_worek »

Update :
Zrobiłem podmiane płytki z oryginalnej drukarki i wszystko działało jak należy - czyli problem na pewno ogranicza się do płytki, dodatkowo wydaje mi się ze problemem jest gdzieś po stronie hardware płytki - jakies może błedne połączenie z pinami które odczytują ta rezystancję. Dla pewności nagralem również ten sam FW prusy który jest w oryginalnej i potwierdziłem, że błąd się pojawia. Nie jest natomiast do końca pewne czy nie da się tego zmienić jakimi ustawieniami oprogramowania (i nie mówie tu o moim autorskim rozwiazaniu xD).
Postaram się zrobić takie operacje :
1. w FW zmienić opcje odczytu temperatury - nie wiem czego dokładnie szukam ale przeanalizuje cały szkic i może wcześniej coś przeoczyłem.
2. Poszukać rozwiązania sprzętowego - może "oszukać" tabele wartosći dodajac dodatkowo rezystory do termistorow
3. Może zaimplementuje zewnętrzny moduł termopary - myślałem o MAX6675
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”