Elektronika 32 vs 8 bit a marlin.

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Elektronika 32 vs 8 bit a marlin.

Post autor: cincin »

Witam, czytam różne tematy i specyfikacje poszczególnych rozwiązań ale czuję, że błądzę we mgle. O ile stronę mechaniczną drukarek poznałem juz na wlasnej skorze dobrze, o tyle cały czas jadę na MKS gen1 i nie mam tutaj wielkiego doświadczenia.

Zaczynam budować na wycinanej laserowo, stalowej, bardzo masywnej i sztywnej ramie drukarkę do zadań specjalnych, druku maksymalnie możliwie dokładnego. O ile mechanicznie mam już pomysł w głowie i już pewne rzeczy po prostu projektuję o tyle nie mam w ogóle pomysłu od strony elektroniki.

Na początku przedstawię wymagania, a raczej features, które chciałbym by były:
-24v
-wznawianie wydruku po zaniku zasilania
-wymienne stepy (docelowo tmc)
-marlin (już dość dobrze znam, fajnie jeśli kolejna drukarka też będzie działać pod nim)

Zastanawiam się na ile widoczna jest praca na procesorze 32bit vs 8 bit. Piszą ludzi, że 32 jest szybsze, że obsłuży więcej mikrokroków, że jest szybsza. Okej to jest fakt, ale na ile to się przekłada podczas druku? Idzie realnie to zobaczyć?

Ponadto zastanawiam się czy idzie wrzucić oryginalny Soft Prusy na inną niż dedykowaną płytę? Chodzi mi po głowie budowa Multi material 2.0 Prusy i to zdecydowanie ulatwiloby pracę. W innym przypadku najprawdopodobniej musiałbym ręcznie napisać swój kod i zbudować odpowiednik pod gołego marlina. W sieci nie widzę gotowych rozwiązań.

Znalazłem SKR v 1.1 w teorii można działać na marlin 2.0, ma 32 bity i wymienne stepy. Nie wiem tylko jak rozwiązać wznawianie wydruków... Może dodatkowe instrukcje które będą po prostu zapisywać miejsce w g Code na kartę pamięci? Procesor 32bit raczej sobie poradzi z tym.

Cena nie jest aż tak istotna, ale wiadomo im mniej tym lepiej. Z góry dzięki za wyjaśnienie tych kwestii, proponowanie rozwiązań;)
bialy_worek

Re: Elektronika 32 vs 8 bit a marlin.

Post autor: bialy_worek »

Fragment z opisu drukarki https://github.com/AxMod3DPrint/FB2020 :
"
With the 32 bit upgrade, replacing the Arduino Mega for a Re-Arm 32 Bit controller running Smoothieware, the FB2020 can handle 150mm/s speeds without skipping a beat. The standard Arduino Mega, being 8 bit, can handle speeds up to 80mm/s
"
Odpowiadając na jedno z pytań przy 32 bitowej elektronice będziesz mógł ustawić większe prędkości.
Jak chodzi o płytke to widziałem w innych postach, że często przewija sie na forum połączenie Arduino Due z nakładką DUE3DoM Albo Duet Wifi

Ja natomiast zasugeruje Einsy Rambo https://ultimachine.com/products/einsy-rambo-1-1
I jeżeli wgrasz tam Softa Prusy to bedziesz miał przywracanie druku. To rozwiązanie zalicza wszystkie ficzery ktore chciałeś mieć oprócz marlina (ale soft prusy w edycji jest tak bardzo podobny do Marlina ze nie poczujesz specjalnej różnicy),

Cena nie jest az tak istotna ale jest isotna, tym bardziej piszesz o SKR v1.1 czyli budzetowce za 160zl wiec jak faktycznie nie jest istotna i masz kase to wez duet wifi za 700 albo einsy rambo za ok 500 a jak nie to RE-ARM za 120 + ramps za 40 + mosfety zeby grzalki miec na 24v i bedzie pewnie działać jak chcesz.
cincin
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Elektronika 32 vs 8 bit a marlin.

Post autor: Marcin.KnD »

Albo 8bit jako host i do tego PI podobny komputer z Klipper do zarządzania
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Elektronika 32 vs 8 bit a marlin.

Post autor: cincin »

Due3dom wygląda bardzo fajnie i ma wszystko czego oczekuję w przeciwieństwie do innych ma też wymienne stepy. A może idę w złym kierunku i jednak lepiej brać już takie rambo z wbudowanymi tmc? Zasilanie 12/24v tak naprawde nie jest dla mnie istotne. I tak zrobię układ mosfetów z zabezpieczeniem płyty głównej od uszkodzeń grzałek. Zastanawiam się jeszcze tylko nad jednym, czy na każdy zestaw współpracujący z marlinem wgram także Soft od Prusy?
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Elektronika 32 vs 8 bit a marlin.

Post autor: Artu »

Jeśli zależy tobie na wymiennych stepstikach, to zobacz sobie Rumba Plus 12V Upgraded, chociaż i tak skłaniał bym się w kierunku 32BIT, i "Krzyśkowemu" DUE3DOM, który za chwilę pojawi się w wersji LE u "Czarnej żaby" :git: (http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... 513#p23513)
Ostatnio zmieniony 24 lut 2019, 10:10 przez Artu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Elektronika 32 vs 8 bit a marlin.

Post autor: dragonn »

Popatrz na to inaczej, Duet ma wbudowane stepsticki ale są to TMC2660 które nawet nie są dostępne jako wymienne z względu na swoją moc.
Może nie są aż tak ciche jak 2130 czy 2208 ale mają dużo więcej mocy.
Co do zasilania 12/24V - zdecydowanie rób 24V - dopiero wtedy da się wyciągnąć pełną szybkość z TMC i ich możliwości.
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Elektronika 32 vs 8 bit a marlin.

Post autor: cincin »

Zasilanie będzie 24v to na bank, po prostu w razie potrzeby mogę zrobić 12v na płytę aczkolwiek wolę tego uniknąć właśnie ze względu na tmc.

Zastanawiam się czy 2660 idzie w ogóle w druku wykorzystać, z tego co producent podaje są w stanie oddać 4A na cewkę, a sam według wyliczeń nie chciałem dawać silników mocniejszych niż 1.7A, teraz mam silnik 0.8A w osi Y z ruchomym stołem i bez problemu ogarnia przyspieszenia 3000 przy prędkościach 80mm, z szybą 3mm oraz stołem aluminiowym 30x30. W nowej drukarce będą prędkości pewnie 2x większe, ale też masy do ciągnięcia kilkukrotnie mniej, dlatego też 1.7A uznaję jako silniki z zapasem.

Nie chodzi tutaj już o to czy duet kosztuje 700 czy takie rambo 500, a o sam fakt, czy rzeczywiście na tmc 2660 przy silnikach 1.7A uzyskam cokolwiek lepszego niż na tmc 2130 lub 2208.

Póki co skłaniam się ku rambo za 280zł lub due3dom+ arduino due + tmc za ok 500zł.

Ponadto czy orientuje się ktoś jak jest z wgraniem softu Prusy na przytoczone w tym wątku rozwiązania?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Elektronika 32 vs 8 bit a marlin.

Post autor: dragonn »

Soft Prusy wgrasz tylko na Rambo a już na pewno nie na coś 32 bitowego.
Przy czym będę uważał że RepRapFirmware bije na głowę wszystkie Marliny i Reptiery czy jego modyfikacji.
80mm dla druku wiadomo, osiągniesz na takie konfiguracji ale już travel rzędu 300mm/s czy nawet 500mm/s to już na jakiś 0.8 nie osiągniesz
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Elektronika 32 vs 8 bit a marlin.

Post autor: Berg »

Krótko: Jeśli budujesz coś dużego, solidnego i Ci zależy. To DuetWiFi.
dragonn, jarn
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Elektronika 32 vs 8 bit a marlin.

Post autor: cincin »

Mam jeszcze jedno pytanie, są gotowe narzędzia pod reprapfirmware, które pozwolą podpiąć mmu2 od Prusy? Mimo że mało użyteczny dodatek, bardzo mi się podoba. Z tego co widzę raczej będę musiał z tego zrezygnować, albo samemu napisać trochę kodu...

Podsumowując wyjścia mam dwa:
Duet wifi
Jakikolwiek marlin 32 bit + tmc

Koszty bardzo podobne wyjdą nigdzie nie wgram softu prusy, dlatego też chyba dla testów zrobię na duecie żeby samemu przekonać sie jakie realnie to ma plusy. Wybaczcie, że ciągnę wątek, ale chcę wybrać po prostu optymalnie, bo studenta nie stać na błędy :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”