Re-Arm vs Duety

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
mephu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2019, 21:49
Lokalizacja: Kwidzyn
Drukarka: 2x Ender3

Re-Arm vs Duety

Post autor: mephu »

Czesc, dlugo zbieralem sie nad napisaniem postu. Chce przejsc na 32bity - a przynajmniej mysle, ze chce. Niestety w internecie nie doszukalem sie rzetelnych porownan plytek a jedynie osobiste odczucia.
Obecnie mam 2 endery3. Pierwszy to typowy stock ktory zamierzam oddac ojcu. Drugi to moja drukarka w ktorej juz zmienilem plyte glowna na mks gen l + tmc2208. Mam do niej podlaczony octoprint na Odroid C1+. Potrzebuje teraz waszej opinii w sprawie jaka elektronike powinienem wybrac:

- re-arm + ramps 1.6plus + a4899 + tft32 (wtedy tmc2208 moge przelozyc do rampsa a a4899 i mkg gen l moge wlozyc do drukarki dla ojca ;) ) //66$

- duet maestro - juz duet ale bez wifi a drukarka stoi w korytarzu bez mozliwosci podlaczenia routera, nie znalazlem info czy da sie do niej podlaczyc jakis modul wifi i czy to dziala stabilnie //z wyswietlaczem panel due 120$

- duet wifi - najlepsza technicznie ale tez najdrozsza opcja i bez wyswietlacza prawie 2x drozsza od bogatej opcji z re-arm //z panel due 160$

Biore pod uwage tylko zakup z ali od naszego majfrenda, wiec prosze pominmy kwestie etyczne czy powinno sie kupowac klony. Wybor mam trudny bo kazdy pisze tylko o duecie jak o zbawcy ale to ender3 i zbawiac go nie trzeba. Chcialbym za to miec stabilny sprzet ktory pociagnie wydruki powyzej 100mm/s (bo czasem drukuje cos gorszym filamentem co ma spelniac swoja funkcje i potrzebuje tego na juz) i nie bedzie piszczec w nocy na cale mieszkanie(a podobno 2660 w duet sa glosniejsze). Do tego chce miec ekran dotykowy ktory ladnie bym wmontowal w obudowe drukarki i mogl czasem recznie ustawic temp/poruszac silnikami.

Podsumowujac prosze o podpowiedz ktora opcja jest dla mnie najlepsza w tej sytuacji. Szczegolnie pytam osoby ktore testowaly te plytki. Dodatkowo korzystalem tylko z marlina, wiec nie wiem jaka jest roznica dla laika miedzy marlin2, smoothieware i reprap firmware.

Wyprzedzajac pytanie dlaczego chce przejsc na 32bit jak nie znam dobrze plytek 32bit odpowiadam: juz sie rozpedzilem z zakupem mks gen l po filmiku teaching tech. Chce teraz wybrac dobrze zanim znowu wydam pieniazki a niestety argumenty ludzi na forach sa w stylu "mam duet i jest najlepszy, juz nigdy nie wroce do marlina" - niestety argument "bo najlepszy" niewiele mi mowi. Poza tym moja sytuacja jest inna bo nie zaczynam od zera (mam juz sterowniki, octoprinta).
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Re-Arm vs Duety

Post autor: dragonn »

mephu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2019, 21:49
Lokalizacja: Kwidzyn
Drukarka: 2x Ender3

Re: Re-Arm vs Duety

Post autor: mephu »

Czytalem wszystkie watki zwiazane z re-arm. Niestety tam jest pokazana wyzszosc dueta a tego nie trzeba udowadniac. Ja chce wiedziec czy w moim przypadku opcja z re-arm bedzie wystarczajaca ;)

Wiesz takie porownanie mozliwosci/cena/moj obecny sprzet
szendo
Postów w temacie: 2
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:25
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Cartesian cube
x 24
Kontakt:

Re: Re-Arm vs Duety

Post autor: szendo »

Pewnie że opcja po taniości wystarczy, co Ty chcesz od tego biednego enderka ... 100mm/s i tak nie polecisz żeby to sensownie wyglądało.
Wsadzisz dueta to będziesz musiał zmienić silniki bo te stockowe są kiepskie.
Enderek to zwykła skromna drukarka, ma być tania i drukować dobrze ale powoli:D

Cudów na nim nie zdziałasz, ja bym w to nie inwestował ^^ skoro już masz 2208 to jest cicha mała i fajna ;D

Do malucha silnika 3.0 nie wkładaj bo buda i tak nie pozwoli na jego wykorzystanie :D
mephu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2019, 21:49
Lokalizacja: Kwidzyn
Drukarka: 2x Ender3

Re: Re-Arm vs Duety

Post autor: mephu »

i zabudowana czarnym stolikiem lack z mleczna plexa i ledami ;)
To teraz czy jest sens pchac sie nawet w 32bity czy juz ten mks ktory mam pociagnie wyswietlacz tft32 bez zadyszki?
szendo
Postów w temacie: 2
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:25
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Cartesian cube
x 24
Kontakt:

Re: Re-Arm vs Duety

Post autor: szendo »

No ale po co Ci ten dotykowy ? żeby się kolegom pochwalić? Na ekranie to wybrać z sd, poprawić babystep ewentualnie temp i nic więcej nie potrzeba :D
I tak pisałeś że masz octoprint to po co Ci jeszcze dotyk :D
Pamiętaj że jak masz model z dużą liczbą retrakcji/małych ścianek ogólnie skomplikowany to octoprint zwolni wydruk bo kabelek nie nadąży.

Skoro masz już tam fajne stepsticki to ja bym wziął poprawił drukarkę pod względem wibracji, zmienił tego biednego lacka który się buja, wymienił silnik extrudera oczywiście v6 i pewnie stół zamienił na liniowy.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2019, 18:28 przez szendo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Re-Arm vs Duety

Post autor: dragonn »

mephu pisze:i zabudowana czarnym stolikiem lack z mleczna plexa i ledami ;)
To teraz czy jest sens pchac sie nawet w 32bity czy juz ten mks ktory mam pociagnie wyswietlacz tft32 bez zadyszki?
Warto poczytać jak działa ten TFT32.
Taki PanelDue integruje się z elektroniką jak zwykłe wyświetlacze ale już taki TFT32 tak naprawdę staję się kontrolerem wydruku który czyta plik g-code z karty SD i wysyła gotowe komendy do elektroniki. Czyli zachowuje się trochę jak drukowanie przez port USB.
Sam nie miałem TFT32 w rękach ale widziałem trochę negatywnych opinii z tego jak on działa. I zamknięty firmware mocno ogranicza jego możliwości.

Co do Duet Maestro, zawsze możesz dorzucić do drukarki osobny router który będzie robił "most Wi-Fi".
mephu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2019, 21:49
Lokalizacja: Kwidzyn
Drukarka: 2x Ender3

Re: Re-Arm vs Duety

Post autor: mephu »

O to juz mi rozwiazales zagadke dlaczego cura pokazuje 2h a wydruk dostaje po 2,5h ;)
Wibracji jako takich nie mam, stolik dobrze skrecony, sciany z plexy siedza na sztywno, calosc stoi na dywanie. Chlodzenie plytki i psu wymienilem na Zephyry. Wymiane extrudera rozumiem bo widze, ze czasem przeskakuje ale nie wiem dlaczego wymieniac silnik?

Co do tft32/paneldue, dziekuje za wskazanie konkretnych roznic. Myslalem, ze moge wydruk obslugiwac przez octoprint a na tft tylko sobie podgladac parametry i ewentualnie cos poprawic.

Maestro z routerem cenowo to juz praktycznie duet wifi (roznica w samych plytkach to 20$ na ali).
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Re-Arm vs Duety

Post autor: Berg »

do tych drukarek moim zdaniem nie trzeba elektronik 32 bitowej. Można ale efekt będzie znikomy lub wcale.
Na twoim miejscu założył bym dowolną elektronikę 8 bitową, przy wyborze kierował bym się tym by jak najmniej wtyczek było do przerobienia, a w nią wpiął tmc2208 - to będzie pełnia szczęścia (FYSETC F6 V1.3, mks gen 1.4, trigorilla )
Jeśli coś trochę lepszego, to einsy rambo
jeśli jeszcze lepsze, to od razu duetwifi z LCD
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Re-Arm vs Duety

Post autor: Berg »

PS: wspomniany panel MKS TFT32 mam w jednej drukarce, zdecydowanie NIEpolecam, tak jak pisał @dragonn, tego ani podobnego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”