Problem ze sterownikiem RAMPS (?)

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Feelfree
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 20 kwie 2016, 19:13

Problem ze sterownikiem RAMPS (?)

Post autor: Feelfree »

Witam. Powoli składam drukarkę Mendel90, i nadszedł czas na podłączenie silników. Niestety sliniki nie działają - Silnik kręci się raz w jedną stronę, i odrazu zmienia kierunek, i tak spowrotem, ruchy te mają około 1-2 kroków. Dodatkowo gdy próbuję wykonać ruch w drugą stronę, to drukarka wykrywa nacisk endstopu(A same zwarcie endstopów nie powoduje żadnej reakcji - M119) i po chwili stopuje ruch. Sprawdziłem sterowniki - DRV8825 pod Arduinem na płytce stykowej - wszystkie silniki działają poprawnie. Podłączenie jest także poprawne. Wydaje mi się że to wina RAMPS, albo Arduino, i chyba wymienie je na jakąś RUMBE.
Z góry dziękuje za pomoc!
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Problem ze sterownikiem RAMPS (?)

Post autor: FlameRunner »

Nie masz czegoś pochrzanionego z logiką endstopów?
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Problem ze sterownikiem RAMPS (?)

Post autor: Kopytko »

Wrzuć zdjecia endstopów, opisz po których stronach osi sa zainstalowane, wrzuć cześć kodu z endstopami, wrzuc zdjecie podpiecia endstopów do ramps.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 1
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Problem ze sterownikiem RAMPS (?)

Post autor: samezrp »

Jak dla mnie to masz coś z definicją pinów schrzanione.
1. doprowadź do stanu działania endstopy, tam nie ma żadnej filozofii jak są dobrze podłączone;
2. takie działanie silników jak opisujesz to klasyczny objaw braku poprawnego sterowania, znaczy coś tam silnik dostaje, ale nie są to kody, jakich silnik się spodziewa żeby obrócić ośką, więc działa jak chce.
Zacznij od pkt. 1 i może to po drodze wpadniesz na to co jest zrąbane z silnikami. Generalnie krok po kroku.
Awatar użytkownika
feriar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 166
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:01
Lokalizacja: Jelenia Góra
Drukarka: Mendel90
x 7
Kontakt:

Re: Problem ze sterownikiem RAMPS (?)

Post autor: feriar »

Tak jak koledzy napisali, wrzuć plik configuration.h i napisz w których miejscach masz endstopy np.(x-po prawej, y- z przodu, z- na dole):)
Budowa i kalibracja drukarki 3D, Recenzje, Liczne poradniki i Kursy z zakresu programowania i tworzenia urządzeń. Gorąco zapraszam !
http://feriar-lab.pl/
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Problem ze sterownikiem RAMPS (?)

Post autor: virgin71 »

Silniki albo masz źle wpięte, albo stepstick uwaliłeś. Najczęściej zdarza się to drugie, ale przy tym pierwszym objaw jest ten sam.
Awatar użytkownika
feriar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 166
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:01
Lokalizacja: Jelenia Góra
Drukarka: Mendel90
x 7
Kontakt:

Re: Problem ze sterownikiem RAMPS (?)

Post autor: feriar »

virgin71 pisze:Silniki albo masz źle wpięte, albo stepstick uwaliłeś. Najczęściej zdarza się to drugie, ale przy tym pierwszym objaw jest ten sam.
gdyby silniki były źle wpięte to by raczej nie ruszyły tylko by buczały i pykały. A co do uwalonego stepsticka to nie wiem.
BTW. Jak można uwalić stepstick ? bo szczerze jeszcze mi się nie udało. Jedyne co mi przychodzi na myśl to odwrotne wpięcie i wytarganie wtyczki silnika podczas pracy tego stepsticka, ale nie wiem :|
Budowa i kalibracja drukarki 3D, Recenzje, Liczne poradniki i Kursy z zakresu programowania i tworzenia urządzeń. Gorąco zapraszam !
http://feriar-lab.pl/
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Problem ze sterownikiem RAMPS (?)

Post autor: virgin71 »

feriar pisze:
virgin71 pisze:Silniki albo masz źle wpięte, albo stepstick uwaliłeś. Najczęściej zdarza się to drugie, ale przy tym pierwszym objaw jest ten sam.
gdyby silniki były źle wpięte to by raczej nie ruszyły tylko by buczały i pykały. A co do uwalonego stepsticka to nie wiem.
BTW. Jak można uwalić stepstick ? bo szczerze jeszcze mi się nie udało. Jedyne co mi przychodzi na myśl to odwrotne wpięcie i wytarganie wtyczki silnika podczas pracy tego stepsticka, ale nie wiem :|
Widzisz, nie testowałeś. U mnie silnik źle wpięty właśnie tak się zachowywał. Gdzieś o tym na forum było i Krzysiek mi pomógł zlokalizować błąd.
Stepa rozwalasz odwrotnym włożeniem. Ot, takie to proste. Szczególnie jak zamieniasz sobie z drv na allegro/tmc.
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Problem ze sterownikiem RAMPS (?)

Post autor: Sokoli »

Jeśli chodzi o silniki ewidentnie są źle podłączone.
Miałem tak samo, pokombinuj z kolejnością kabli wpinanych do ramps'a.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Problem ze sterownikiem RAMPS (?)

Post autor: Artu »

Wszyscy się "prują" a jak na razie "zakładacz tematu" (Feelfree) nic więcej nie napisał :lol: Teoretycy na modłę "Kalorii" Obrazek
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”