RAMPS i ATX on/off

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

RAMPS i ATX on/off

Post autor: samezrp »

Burza mózgów potrzebna :)
Do swojej drukarki, bez zasilacza ATX dorobiłem połowiczną funkcjonalność ATX. A dokładnie dodałem załączanie jej przekaźnikiem/przełącznikiem chwilowym.
Główny włącznik drukarki, to włącznik chwilowy, który jest podłączony równolegle do styków przekaźnika. Wciśnięcie go (włącznika) załącza zasilanie, po uruchomieniu firmware (repetier) na wyjściu PS_ON firmware wystawia sygnał podtrzymujący zasilanie i on załącza przekaźnik na stałe, przycisk można puścić. M80 po zakończeniu wydruku ładnie wyłącza zasilanie.
Mam nadzieję, że to zrozumiałe :)

Teraz chciałbym drugą połowę zrobić, czyli wyłączenie drukarki guzikiem. Najlepiej mieć chwilowy, który po wciśnięciu rozłącza układ, ale takiego nie mam (takiego, żeby wyglądał jak ten do włączania-czerwony/zielony).

I teraz chodzą mi pomysły:
1. przyciskiem chwilowym zewrzeć do masy sygnał PS_ON wyzwalający przekaźnik, ale to bardzo nieładne rozwiązanie, żeby było bardziej eleganckie można by zrobić dzielnik rezystorowy, żeby wyjścia Atmegi nie dawać do masy bezpośrednio, ale wciąż...
2. wysterować jakiś przycisk HW na jednym z wejść, który wywoła M81/zmieni stan PS_ON, ale to ingerencja w firmware dość nietypowa i wolałbym uniknąć.

Macie może jeszcze jakieś inne pomysły? Najlepiej gdyby to było rozwiązanie niezależne od firmware, taki emergency stop, ale na przycisku zwierającym. Mnie chyba jakaś amba myślenie wyłączyła.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: RAMPS i ATX on/off

Post autor: FlameRunner »

To dobre jest! Też sobie tak zrobię. No, jak mi się będzie chciało... :D

PS_ON cały czas ma stan wysoki, tak? Nie możesz po prostu wstawić gdzieś między elektronikę a przekaźnik włącznika chwilowego normalnie zamkniętego? Klik, rozwierasz obwód, przekaźnik się wyłącza, trzymasz jeszcze chwilę żeby zasilacz rozładował kondensatory i po zabawie.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: RAMPS i ATX on/off

Post autor: samezrp »

PS_ON tak, dostaje praktycznie od razu stan wysoki, w zasadzie z 1 sek trzeba przytrzymać, byle się zasilacz odpalił. Przekaźnik typowy z arduino zestawu wziąłem.
Co do Twojego pomysłu, to chyba tak by było najłatwiej i to był mój pierwszy pomysł, ale jak napisałem mam przyciski zwierające (normalnie otwarte), a nie rozwierające (normalnie zamknięte), chciałbym, żeby to wyglądało ładnie, więc najlepiej oba takie same, kupiłem sobie takie:
20161129_233035.jpg
20161129_233035.jpg (101.87 KiB) Przejrzano 3483 razy
Niestety oba normalnie otwarte, więc tak jak piszesz nie da rady użyć.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: RAMPS i ATX on/off

Post autor: FlameRunner »

Drugi przekaźnik, 230VAC i sterowany też 230VAC (są takie?), niezależny od elektroniki drukarki, wstawiony przed całą resztą, z zasilaniem puszczonym przez piny NC i z włącznikiem chwilowym załączającym 230VAC na piny sterujące?

edit
Ewentualnie sterowanie "małym" VDC podebranym z zasilacza.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: RAMPS i ATX on/off

Post autor: samezrp »

A teraz pomyślałem o takim rozwiązaniu:
sygnał PS_ON puszczony przez diodę, przycisk normalnie otwarty umieszczony za diodą, zwiera do masy wejście sterujące przekaźnika, coś takiego:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (10.17 KiB) Przejrzano 3473 razy
Co to Twoich pomysłów, no cały czas widzę problem z przyciskiem NC. Musiałbym kombinować. Osobny zasilacz to też pomysł, do wykorzystania z Raspberry by mógł być, choć IMHO zaleta tego co mam, to to, że po wyłączeniu nie ma szans na włączenie przy ew. cyrkach z zasilaniem, a także nie żre prądu bez sensu.

edit:
cholerka, w tym wyżej jak dam do masy katodę, to będzie przewodzić, ew. max 0.7V na anodzie będzie, też za nisko przy wyzwolonym PS_ON. Chyba pokombinuję z jakimś dzielnikiem. Tak dobranym, żeby przy braku PS_ON nie załączał przekaźnika, podanie PS_ON załącza, ale zwarcie przycisku nie zwiera katody do masy.
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (13.71 KiB) Przejrzano 3471 razy
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: RAMPS i ATX on/off

Post autor: samezrp »

Okazało się, że trochę kłamałem, znaczy przekaźnik jest sterowany stanem niskim i PS_ON właśnie taki daje.
Zrobiłem tak:
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (17.75 KiB) Przejrzano 3442 razy
Śmiga aż miło. Oczywiście trzeba chwilkę przyciski przytrzymać zawsze, żeby się kondensatory rozładowały, choć przekaźnik jest rozłączany od razu. Na anodzie diody przy normalnej pracy (PS_ON low) jest 0.55V, przy zwartym przycisku, czyli wymuszeniu wyłączenia nic się nie zmienia, więc nic specjalnie nie powinno wrócić do procka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”