BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

Post autor: Berg »

zapomniałem o tym złączu. jakkolwiek Marlin obsługuje na raz tylko dwa (SERIAL_PORT / SERIAL_PORT_2) . Tak że i tak mamy na płytce "klęskę urodzaju" i nie ma potrzeby sięgać po to złącze, skoro są jeszcze trzy inne . Pamiętam, że na początku , jak powstawał HAL dla stm32 był problem z implementacją SERIAL 6 . Trzeba było lekko zmodyfikować plik platform.ini gdzieś o tym pisałem jak to zrobić. Zdaje się potem ludzie od Marlina to poprawili i port 6 jest obsługiwany. czy jest 3, możliwe, chyba nikt tego nie sprawdzał, no bo nie było po co, skoro działa -1(USB), 1, i 6 czyli i tak o jeden za dużo a one niczym się nie różnią.

możesz spróbować, tylko to jest to samo, co port 1 (TFT):
#define SERIAL_PORT_2 3
czosnekltd
Postów w temacie: 19
Posty: 32
Rejestracja: 29 mar 2019, 09:54
x 1

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

Post autor: czosnekltd »

Tak sobie tylko kombinuję.....bo nadal nie korzystam z seriala pod TFT2.4 ( bo zdarzają mi się freezy drukarki przy graficznym interfejsie i druku z SD i co najgorsze.... drukarka staje z włączonym HOT-endem) i na tę chwilę boję się zostawiać drukarkę bez nadzoru. Znalazłem wątek dot. co prawda SKR1.3 opisujący że można osiągnąć lepsze parametry połączenia RPI-druarka przy bezpośrednim połączeniu UARTem. Poza tym gniazdo USB w płycie jest na tyle luźne że wtyczka lata w nim luźnawo co przy drganiach może powodować przerwy w połączeniu.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

Post autor: Berg »

ale roi możesz po każdym z tych portów. np tym od wyświetlacza.

Różnica jest tylko taka, że używając USB można uploadować plik na kartę znacznie szybciej.
czosnekltd
Postów w temacie: 19
Posty: 32
Rejestracja: 29 mar 2019, 09:54
x 1

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

Post autor: czosnekltd »

Witam po przerwie i niestety z mizernym rezultatem, moja oś XY nadal gubi mi kroki.
Ponieważ we wcześniejszych waszych wskazówkach wskazywaliście na to że TMC2208 mogą mieć za słabą wydajność prądową dla moich prądożernych silników, więc dla Osi XY wymieniłem je na TMC2209 a prąd ustawiłem na 1450 i w trybie STEALTCHOP w trakcie wydruku gubi kroki :(
Dodatkowo:
- w kolejnym etapie zwiększyłem zasilacz 12V/22A (zasilacz serwerowy HP) - gubi kroki
- w konfiguracji Marlina zwiększyłem prąd dla stanu spoczynku #define HOLD_MULTIPLIER na 1 - gubi kroki

Powoli brakuje mi pomysłów co jeszcze można zmienić sprzęcie/firmware
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

Post autor: dragonn »

Zasilacz 12V?
Podstawa do dobrego działania STEALTCHOP to 24V.
czosnekltd
Postów w temacie: 19
Posty: 32
Rejestracja: 29 mar 2019, 09:54
x 1

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

Post autor: czosnekltd »

dragonn pisze:Zasilacz 12V?
Podstawa do dobrego działania STEALTCHOP to 24V.
Serio?!?! Nie wiedziałem o tym?
1)Z czego to konkretnie wynika?

2)W takim razie sprawy się komplikują bo cały osprzęt w drukarce (grzałki/wentylatory ekstrudera i wentylator nadmuchu) mam na 12V a patrząc na schemat to napiecie wejściowe oznaczone Power(12 lub 24v) jest podawane na wyjścia wentylatorów/grzałek (kluczowane Mosfetami).
Napięcie podawane do silników (na wejście oznaczone MotoPower) jest osobne na płycie i podawane na nóżkę nr 1(VMOTO) stepsticków.
Czy ktoś może próbował zasilać SKRPro z dwóch napięć: 12V (logika płyty głównej) i 24V dla stepsticków/silników krokowych?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

Post autor: dragonn »

1) Dokładnie Ci nie wyjaśnię ale z tego powodu właśnie Prusa robiąc MK3 przeszła na 24V gdzie MK2 było na 12V. Najprawdopodobniej chodzi coś z generowanym przez silnik tzw. BackEMF, które jak jest zbyt wysokie powoduje że stepstick nie daję radę napędzić silnika i gubi się kroki. Zazwyczaj objawia się to przy wysokich prędkościach ale STEALTCHOP ma swoje własne zasady (generalnie jest po prostu słabsze od zwykłego trybu).
Przy 24V stepstick ma dużo, dużo większy zapas napięcia żeby przeciwdziałać generowanym przez silnik BackEMF.

2) Powinno się właśnie udać, masz to szczęście że masz SKR-PRO i jest osobno MotoPower które załatwi sprawę i właśnie po to jest.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

Post autor: Berg »

Ja w SKR-PRO mam vmot 29V.
Możliwość podpięcia osobnego zasilania silników jest główną zaletą tej płytki. Dlatego ją kupiłem.

Czemu? Popatrz na specyfikację jakiegokolwiek markowego silnika. Np moons. Na wykresy zależności momentu/rpm przy różnych napięciach.
mpk
Postów w temacie: 5
Posty: 363
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

Post autor: mpk »

dragonn pisze:2) Powinno się właśnie udać, masz to szczęście że masz SKR-PRO i jest osobno MotoPower które załatwi sprawę i właśnie po to jest.
niby tak, ale albo wchodzi jazda na dwa zasilacze, albo step down, który na taki amperaż będzie pewnie w cenie zasilacza;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

Post autor: Berg »

Najpierw myśleć, albo pytać, potem robić.

Poza tym to nie wiadomo czemu Ci te kroki gubi. Za duże przyspieszenie, jerk, prędkości, włączony treshold a może po prostu się przegrzewają i włącza się termal protectuon.

Ps: to jest wątek o SKR Pro a temat stepów, silników i generalnie Twoich problemów ciągnie się już wiele stron.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”