Po wgraniu Marlina 2.0 brak pozycji stołu

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
zwiadowca88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 19
Rejestracja: 06 cze 2019, 18:15
x 1

Po wgraniu Marlina 2.0 brak pozycji stołu

Post autor: zwiadowca88 »

Witam, wgrałem nowego Marlina 2.0 i zdziwiłem się po uruchomieniu płytki. Na wyświetlaczu brak pozycji termistoru od stołu, chciałem przeprowadzić test grzałki stołu. Ale na chwile obecną nie mam takiej możliwości. Podejrzewam iż to kwestia softu jest. Czy ktoś używa Marlina 2.0 ? Ja przyznam iż już dobre 2 lata nie zaglądałem do Marlina. Bo moja stara drukarka na szczęście działa. Ale z nową ledwo co uruchomiłem i skonfigurowałem silniki, to pojawił się problem z termistorem od stołu. Czy ktoś miał taki problem ?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Po wgraniu Marlina 2.0 brak pozycji stołu

Post autor: @GUTEK@ »

Dołącz swoje konfigi jak chcesz, zeby ktoś Ci pomógł.

Wybrałeś dobre termistory w konfiguracji Marlina ?
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 1
Posty: 402
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 116

Re: Po wgraniu Marlina 2.0 brak pozycji stołu

Post autor: carving85 »

A włączyłeś obsługę grzanego stołu w configu?
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
zwiadowca88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 19
Rejestracja: 06 cze 2019, 18:15
x 1

Re: Po wgraniu Marlina 2.0 brak pozycji stołu

Post autor: zwiadowca88 »

carving85 pisze:A włączyłeś obsługę grzanego stołu w configu?
Właśnie szukam kodu odpowiadającego za grzałkę stołu. Termistor od głowicy działa bez zarzutu, był domyślnie włączony. Zacząłem szukać gdzie konkretnie jest kod odpowiadający za stół. I chyba dobrze znalazłem.

Kod: Zaznacz cały

#define TEMP_SENSOR_BED 0

Ustawiłem już na "1", około 18:30 będę w domu więc załaduję od nowa softa. Mam nadzieję iż teraz zostanie aktywowany, przynajmniej powinien działać. Trochę mnie zdziwiło iż domyślnie jest wyłączony a sama głowica włączona. Gdy ostatnio konfigurowałem Marlina starszego w mojej starej drukarce, domyślnie grzałkę stołu miałem włączoną.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Po wgraniu Marlina 2.0 brak pozycji stołu

Post autor: @GUTEK@ »

Ty nie masz ustawić na "1", tylko masz ustawić taki termistor jaki posiadasz.
zwiadowca88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 19
Rejestracja: 06 cze 2019, 18:15
x 1

Re: Po wgraniu Marlina 2.0 brak pozycji stołu

Post autor: zwiadowca88 »

@GUTEK@ pisze:Ty nie masz ustawić na "1", tylko masz ustawić taki termistor jaki posiadasz.

Kod: Zaznacz cały

 * :{ '0':"Not used", '1':"100k / 4.7k - EPCOS", '2':"200k / 4.7k - ATC Semitec 204GT-2", '3':"Mendel-parts 
A więc mam ustawić 1 :D Po powrocie załaduję i sprawdzę, ale powinno działać dobrze bo wszystkie czujniki mam 100k
zwiadowca88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 19
Rejestracja: 06 cze 2019, 18:15
x 1

Re: Po wgraniu Marlina 2.0 brak pozycji stołu

Post autor: zwiadowca88 »

No i problem rozwiązany, stół był w sofcie wyłączony. Teraz przynajmniej odczyt temperatury jest poprawny, lecz pojawił się nowy problem z grzaniem stołu. Przeprowadziłem pierwszy test grzałka o powierzchni 250 x 300 mm, zasilacz o mocy 12V 50A. I wywalił mi błąd jak na zdjęciu

Jak na ironię Mosfet nawet nie odczuł tego grzania, a samo rozkręcanie grzałki trwa wieki kilka minut to zaledwie 50 + stopni. Zasilacz powinien bez problemu uciągnąć tą grzałkę, powinien dwie takie pociągnąć do 70 stopni. Ale niestety nie działa poprawnie.
Załączniki
Regulator-ogrzewania-MKS-MOSFET-dla-ogrzewany-ko-wyt-aczarki-MKS-modu-MOS-30A-du-y-pr.jpg_q50.jpg
DJI_0297.JPG
DJI_0296.JPG
zwiadowca88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 19
Rejestracja: 06 cze 2019, 18:15
x 1

Re: Po wgraniu Marlina 2.0 brak pozycji stołu

Post autor: zwiadowca88 »

No i chyba coś jest dalej z softem. Przeprowadziłem drugi test grzałki, tym razem zamiast 60 stopni chciałem wkręcić grzałkę na 70 stopni. Skutek taki iż ten sam komunikat wyskakuje 5 stopni przed osiągnięciem zadanej temperatury. Przy teście pierwszym zadana była temperatura 60 stopni, błąd wyrzuciło przy 55 stopniach. W drugim teście zadana temperatura 70 stopni, błąd wywalił przy 65 stopniach. Więc jest to bardziej kwestia kodu niż samego sprzętu. Zasilacz ma wystarczającą moc aby ją uciągnąć, Mosfet jest zimny przy grzaniu. Ma ktoś pomysł jak to rozwiązać ? Przeprowadzę jeszcze trzeci test zadając temperaturę 80 stopni.
zwiadowca88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 19
Rejestracja: 06 cze 2019, 18:15
x 1

Re: Po wgraniu Marlina 2.0 brak pozycji stołu

Post autor: zwiadowca88 »

Przeprowadziłem kolejny test po wyłączeniu w Marlinie algorytmu

Kod: Zaznacz cały

// #define PIDTEMPBED
Stół wkręcił się na zadane 80 stopni i ustabilizował tą temperaturę. Pobierając przy tym około 225 W, około 18.8 Ampera. Po kilku minutach postanowiłem zadać temperaturę 100 stopni i wywalił komunikat o błędzie. Moc zasilacza to 600 W i 50 Amper. Więc bez wątpienia powinien to uciągnąć. Jednak coś tu dziwnie działa im wyższa temperatura tym niższy pobór prądu aż w końcu wywala błąd.

Pobór prądu przy 60 stopniach około 238 W niecałe 20 Amper. Przy 80 stopniach pobór to około 223 W czyli około 18.5 Amper. Im wyższa temperatura tym coraz mniejszy pobór prądu i wyrzucanie komunikatu o błędzie. Podejrzewam problem z softem, bo fizycznie mocy sprzęt ma wystarczająco. Ale z jakiegoś powodu zmniejsza podawanie aż w końcu wywala błąd stołu. Grzałka 250 x 300 o mocy 250 W.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Po wgraniu Marlina 2.0 brak pozycji stołu

Post autor: Zepco »

A nie ma gdzieś ustawieniu oczekiwania na ogrzewanie. Może u Ciebie potrzebuje te kilka sek więcej?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”