SKR 1.3 - podłączenie przekaźnika

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
legend
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 14 maja 2019, 11:42

SKR 1.3 - podłączenie przekaźnika

Post autor: legend »

Chciałbym podłączyć mały przekaźnik, który będzie sterował zasilaczem.
Nie jestem pewien gdzie go podłączyć.
Wcześniej, gdy korzystałem z RAMPS 1.4 wykorzystywałem do tego pin PS_ON.

Znalazłem taki wątek:
https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... /issues/32
Z którego wynika, że da się, ale nie jest to tak proste jak RAMPS 1.4.

Z kolei w pliku konfiguracyjnym jest jakaś wzmianka o PS_ON:
https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... guration.h
Ale nie ptrafię tego wykorzystać.

W ostateczności, może mógłbym wykorzystać wyjście HE1 (nieużywany II hotend).

Jak to u Was wygląda?

Pozdrawiam,
Kamil
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 2
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: SKR 1.3 - podłączenie przekaźnika

Post autor: samezrp »

Na na RAMPS czy DUE3DOM używam PS_ON i on jest do tego dedykowany. Jeśli nie mago dedykowanego w SKR trzeba zdefiniować jakiś pin i tyle.
legend
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 14 maja 2019, 11:42

Re: SKR 1.3 - podłączenie przekaźnika

Post autor: legend »

Nie jestem pewien, czy "dowolny" pin będzie miał odpowiednią wydajność prądową żeby podrzymać przekaźnik.
legend
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 14 maja 2019, 11:42

Re: SKR 1.3 - podłączenie przekaźnika

Post autor: legend »

(mały przekaźnik)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: SKR 1.3 - podłączenie przekaźnika

Post autor: dragonn »

Powiem wprost - podłączanie jakiekolwiek "surowego" przekaźnika bezpośrednio pod prost procesora to zły pomysł.
Za parę złoty można dostać gotowe moduły przeznaczone do Arduino które są wyposażone w odpowiednie tranzystory/transoptory i diody żeby nie zrobić krzywdy procesorowi.
Artu, Dawid.S
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: SKR 1.3 - podłączenie przekaźnika

Post autor: sp6vgx »

Jak zostało powiedziane podłączanie przekaźnika pod pin jakiegokolwiek procesora jest niedozwolone, wydajność prądowa portów w procesorach jest za zwyczaj za mała.

Kolejna sprawa to nie potrzeba gotowych modułów bo nie jest to technologia rakietowa, tym bardziej stosowania modułów z transoptorami gdy nie stosujemy pełnej separacji galwanicznej zasilania po drugiej stronie transoptora.

Aby podpiąć taki przekaźnik w zasadzie wystarczy jedna dioda prostownicza równolegle z cewką przekaźnika w celu gaszenia indukującego się w cewce wysokiego napięcia oraz byle jaki tranzystor NPN i rezystor ograniczający prąd sterowania bazy.

Właściwie można to polutować "na pająka" przy nogach przekaźnika...
przekaznik.png
przekaznik.png (11.18 KiB) Przejrzano 4752 razy
dragonn, morf
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 2
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: SKR 1.3 - podłączenie przekaźnika

Post autor: samezrp »

legend pisze:Nie jestem pewien, czy "dowolny" pin będzie miał odpowiednią wydajność prądową żeby podrzymać przekaźnik.
O tym, że ktoś może wpaść na zasilanie przekaźnika pinem to ja nawet nie wpadłem. ZAWSZE przez jakiś klucz, najlepiej moduł przekaźnika do arduino i spokój.
Oczywiście podłączenie z obrazka wyżej jest spoko, tylko jeśli mówimy o kimś, kto może pomyśleć żeby przekaźnik podłączać do procka (no offence) to zaraz się posypią pytania: jak podłączyć, co to jest baza/emiter/kolektor, jaka nóżka do czego itd. Moduł przekaźnikowy załatwia wszystko i jest stosunkowo bezpieczny.
Artu
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: SKR 1.3 - podłączenie przekaźnika

Post autor: sp6vgx »

i tak i nie ;) Owszem moduł jest wygodny i owszem że najprościej taki użyć. Ale jak ktoś chce podpinać to dlaczego nie dać informacji jak. Natomiast gdzie jest B C E to jest w dokumentacji tranzystora czyli umiejętność obsługi google. Przykładowo można spokojnie użyć BC547 itp. i tutaj mamy co i jak https://www.rs-online.com/designspark/basics-of-bc547

Natomiast dlaczego tak piszę - bo jak Chińczycy kiedyś przestaną produkować te moduły czy inne rzeczy, to w europie zostanie wielu jedynie zajęcie się sadzeniem ziemniaków (choć i tego nie jestem pewny czy wszyscy potrafią).
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: SKR 1.3 - podłączenie przekaźnika

Post autor: artur_n »

sp6vgx pisze: Natomiast dlaczego tak piszę - bo jak Chińczycy kiedyś przestaną produkować te moduły czy inne rzeczy, to w europie zostanie wielu jedynie zajęcie się sadzeniem ziemniaków (choć i tego nie jestem pewny czy wszyscy potrafią).
Sorry za OT ale grubo przesadzasz. To nie jest technologia rakietowa. Dla „elektronika” to pikuś aczkolwiek to jest tak banalny temat, że każdy na poziome małpy za pomocą google polutuje taki układ.

Nie mowa tu o naprawie skomplikowanej elektroniki a o układzie z 3-4 elementów.

PS. Według prawa Ohma! Im cięższy łom tym lżejszy zgon :-)
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: SKR 1.3 - podłączenie przekaźnika

Post autor: sp6vgx »

artur_n pisze:
sp6vgx pisze: Natomiast dlaczego tak piszę - bo jak Chińczycy kiedyś przestaną produkować te moduły czy inne rzeczy, to w europie zostanie wielu jedynie zajęcie się sadzeniem ziemniaków (choć i tego nie jestem pewny czy wszyscy potrafią).
Sorry za OT ale grubo przesadzasz. To nie jest technologia rakietowa. Dla „elektronika” to pikuś aczkolwiek to jest tak banalny temat, że każdy na poziome małpy za pomocą google polutuje taki układ.

Nie mowa tu o naprawie skomplikowanej elektroniki a o układzie z 3-4 elementów.

PS. Według prawa Ohma! Im cięższy łom tym lżejszy zgon :-)
Ale to chyba nie do mnie ;) ja cały czas tak twierdzę. Przy takich prostych układach wręcz zachęcam do samodzielnych prac bo to przekłada się na nauczenie się czegoś nowego, a drukarki 3D potrafią sporo nauczyć (mnie przynajmniej sporo z mechaniki nauczyły). Jedynie początkującym nie zalecam bawienie się z napięciami niebezpiecznymi dla życia...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”