EINSY rambo - tuning

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

EINSY rambo - tuning

Post autor: Berg »

Zastanawiam się nad zwiększeniem napięcia na driverach w Prusa mk3s.
Silnik mam 400 kroków 1.7Amp . Firmware Klipper na bananapi.
W sumie drukarka drukuje prawidłowo ale travel jest max 160 i w dodatku silniki wydają nieprzyjemny dźwięk przy tej prędkości.

Niestety Einsy nie ma przewidzianego osobnego zasilania silników (w sumie to większość "płytek" nie ma. Znane mi, które mają to RAMPS-FD, MKS SKR-PRO).
tmc2130 są już dość przestarzałe ale mają jedną zaletę, przynajmniej tak wynika z datasheet - maks napięcie 46V.Zastanawiam się, czy wpiąć tam +45V zamiast bezpiecznika F1. Pewnie muszę sprawdzić, jakie kondensatory są, jak np C24 100uF.
Możliwe że to nic nie da bo już pracują w temperaturze bliskiej maksymalnej i trzeba będzie tak obniżyć prąd że efekt będzie żaden.
Zrzut ekranu 2019-09-28 o 12.46.44.png
Zrzut ekranu 2019-09-28 o 13.03.15.png
źródło i reszta schematów: https://github.com/ultimachine/Einsy-Ra ... o_1.1a.PDF


@holgin, @dziobu, @dragonn, @tig33r , inni Macie jakiś komentarz? Jak myślicie, jakie maksymalne napięcie można tam zapodać ?
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: EINSY rambo - tuning

Post autor: Holgin »

Jest szansa, że zadziała, aczkolwiek to prąd (temperatura) jest tutaj najbardziej limitujący jednak. Jaka indukcyjność silnika?
Jak już, próbowałbym z napięciem rzędu 30-36V. Mam gdzieś pobrane pliki gerber tej płytki, popatrzę co i jak. Na pewno D2 musiałbyś wymienić/wywalić.

Ceramiki C104/C105 też mogą być np. na 35V tylko, wypadałoby dać 50V przy zwiększaniu napięcia.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: EINSY rambo - tuning

Post autor: Berg »

indukcyjność silników to 3.5 mH na cewkę.
tu są wszystkie pliki:
https://github.com/ultimachine/Einsy-Ra ... 1.1a/board
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: EINSY rambo - tuning

Post autor: Cosik »

No to tam jest więcej do roboty, musiałbyś też przetwornicę dostroić do zmienionego napięcia wejściowego. Poza tym zwykłe ceramiczne kondensatory też mają limity napięciowe. Podejrzewam iż nie są na styk, no ale nie dowiesz się na ile są.

Możliwe że jest więcej kruczków po drodze. No i przetwornica którą trzeba dostroić ma "AbsoluteMaximumInputRating:45 V"
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8959
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5875
Kontakt:

Re: EINSY rambo - tuning

Post autor: dziobu »

A z drugiej strony - czy sprzęt wytrzyma Ci szybszą jazdę? Czy w ogóle ją wykorzystasz przy takim stole jaki ma Prusa?
Jeśli chodzi o samo piszczenie - przy sąsiednich szybkościach (np 150, 152, 155, 158mm/s) nie znika?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: EINSY rambo - tuning

Post autor: Berg »

@Cosik - słusznie

@dziobu wiem o czym mówisz ale to nie to. one nie piszczą. bardziej bym obstawiał, że hałas przy szybszych ruchach brzmi jak nierówna praca
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”