Wymiana wyświetlacza w ENDER2 na wyświetlacz CR-10

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
kurczak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2018, 20:14
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: CR10,Ender2,saphireP
x 3

Wymiana wyświetlacza w ENDER2 na wyświetlacz CR-10

Post autor: kurczak »

Cześć,
uszkodziłem mechanicznie wyświetlacz w swoim enderze 2. Przez gapiostwo i niechlujstwo - przyznaje się - moja wina. Spadła rolka z uchwytu i za cel obrałą sobie wspomniany wyświetlacz. Pomyślałem, spoko, kupię nowy wymienię. Nic prostszego. Jednak okazało się, że nie ma zamienników tego LCD na znanym portalu aukcyjnym, czy u chińczyków. Jest za to cała masa wyświetlaczy do ender3, cr-10. Jako że posaidam również CR-10 chciałam najpierw sprawdzić, czy podpasuje tak plug and play. No i nie podpasował. Podświetlenie tylko działa, treści nie wyświetla w ogóle. Dziwne to, bo płyty główne wyglądają tak samo, wtyczki kabli wyświetlaczy też, ale jednak nie działa. Podejrzewam nieśmiało,że wystarczyłoby pogrzebać w marlinie i zrobić pinologię LCD z CR-10 w firmwarze endera. Niestety z programowania jestem noga i nawet nie wiem gdzie szukać fragmentu kodu do przerobienia. Czy ktoś z was, bardziej ogarniętych ode mnie, mógłby coś podpowiedzieć?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Wymiana wyświetlacza w ENDER2 na wyświetlacz CR-10

Post autor: @GUTEK@ »

Według konfiguracji Marlina - https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... guration.h
W Ender-2 siedzi wyświetlacz zgodny z tym: https://reprap.org/wiki/Mini_panel
Zatem musisz wgrać na nowo Marlina zmieniając w pliku konfiguracyjnym wyświetlacz na "CR10_STOCKDISPLAY".
kurczak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2018, 20:14
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: CR10,Ender2,saphireP
x 3

Re: Wymiana wyświetlacza w ENDER2 na wyświetlacz CR-10

Post autor: kurczak »

Oto co udało się uczynić:
Korzystam z najnowszego Marlina od TH3D, w szkicu Configuration.h odkomentowałem #define ENDER2; natomiast w szkicu Configuration_backend.h zrobiłem tak:

//Ender 2 Model Settings
#if ENABLED(ENDER2)
#define SLIM_1284P
#define BAUDRATE 115200

//#define MINIPANEL
#define CR10_STOCKDISPLAY

Niestety nie przynosi to spodziewanych przeze mnie rezultatów, tzn po kompilacji wywala komuniakty niemiłe moim oczom:
Załączniki
screen błędów.png
kurczak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2018, 20:14
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: CR10,Ender2,saphireP
x 3

Re: Wymiana wyświetlacza w ENDER2 na wyświetlacz CR-10

Post autor: kurczak »

Przepraszam za post pod postem, ale z rzeczy które jeszcze sprawdziłem to:
- wgrałem czysty kod TH3D z konfiguracją endera2 - wyświetlacz (z CR10) podświetlony, nie wyświetla treści
- wgrałem czysty kod TH3D z konfiguracją CR10 - wyświetlacz (z CR10) podświetlony, nie wyświetla treści
Czy to oznacza, że jednak płyty główne się różnią? W sensie inne jest rozmieszczenie pinów w gnieździe EXP1?
Czy może płytę uwaliłem?

W obu przypadkach płytka nie jest podłączona do drukarki jako takiej, tylko wyświetlacz i zasilanie z USB od komputera.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Wymiana wyświetlacza w ENDER2 na wyświetlacz CR-10

Post autor: JGFTW »

Jeżeli masz problem z wyświetlaczem to może spróbuj zamiast CR10_STOCKDISPLAY użyć REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER

Tu jest mowa, że są różne rodzaje wyświetlaczy CR10 : viewtopic.php?f=14&t=4350&p=79755&hilit=cr10+mit#p79755
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Wymiana wyświetlacza w ENDER2 na wyświetlacz CR-10

Post autor: @GUTEK@ »

Zrób zdjęcia płyty głównej, taśmy i tych wyświetlaczy.
kurczak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2018, 20:14
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: CR10,Ender2,saphireP
x 3

Re: Wymiana wyświetlacza w ENDER2 na wyświetlacz CR-10

Post autor: kurczak »

Oto zdjęcia
Załączniki
Wyświetlacz ender2 tyl
Wyświetlacz ender2 tyl
Wyświetlacz ender2
Wyświetlacz ender2
Wyświetlacz cr 10 tyl
Wyświetlacz cr 10 tyl
Wyświetlacz cr10
Wyświetlacz cr10
Płyta tyl
Płyta tyl
Płyta front
Płyta front
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Wymiana wyświetlacza w ENDER2 na wyświetlacz CR-10

Post autor: @GUTEK@ »

Myślałem, że może masz odwrotnie wsadzone gniazdo, bo tak jest przykładowo w płytce od CR-10S, ale to nie to. Może masz złą wersję biblioteki u8glib do obsługi wyświetlacza dograną do Arduino IDE.
Mało jest o tym Enderze-2, ale znalazłem taką rozpiskę: https://imgur.com/gallery/0dsJHg3
Jeśli jest ona poprawna to by znaczyło, że część pinów jest inna. Tu masz z kolei rozpiskę Endera3: https://drucktipps3d.de/forum/topic/end ... d/?part=38
To jest do zrobienia, tylko będzie trochę zabawy w zmianę definicji pinów w plikach konfiguracyjnych Marlina. A najlepiej byłoby jeszcze wziąć wymontować płytkę i miernikiem pomierzyć dla pewności które piny tam wyłażą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”