4MAX PRo i ABL

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
misiek271
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 24 paź 2019, 22:10
Drukarka: CR10S dual extruder
x 1
Kontakt:

4MAX PRo i ABL

Post autor: misiek271 »

Hej
Czy ktoś wrzucał do 4max pro jakiś bl touch i marlina 2.0 lub ewentualnie jedna wersja wcześniej?
Czy 4max pro ma wgrany botloader i można przez USB sobie programowac czy najpierw ISP wypalić botloader i dopiero wrzucać soft. ?
Może macie już gotowego marlina. ze wszystkimi dodatkami jak recovery itp.?

Sorki za tyle pytań ale przynajmniej szybko i konkretnie.
CR10s +dual extruder chimera, marlin 2.0, ABL pojemnościowy
a10m + prowadnice liniowe marlin 1.9, bl touch
anycubic 4max Pro
Anet A8, marlin,abl
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: 4MAX PRo i ABL

Post autor: Berg »

Krótko i na temat, to z tego co się orientuje 4max ma szybę, więc bltouch będzie szkodliwym rozwiązaniem.
Abys, TDI-CAD
misiek271
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 24 paź 2019, 22:10
Drukarka: CR10S dual extruder
x 1
Kontakt:

Re: 4MAX PRo i ABL

Post autor: misiek271 »

tak ma szybę . Pytanie dlaczego uważasz że bl będzie słabym rozwiązaniem. No i zawsze zostaje pojemnościowy czujnik na transoptorze (bo zasilanie 12V niby na 5V już niektóre działają ale tak na prawdę potrzebne by były testy czy dokładność się nie zmienia skoro schodzimy poniżej poziomu napięcia zalecanego przez producenta) nie offtopując indukcjny tez się nada pod spodem jest kawał solidnego metalu. Z tym nie ma problemu zawsze coś wymodzę. Jednak z racji tego że miałem do czynienia tylko z rampsami, melzi(chyba tak się to nazywa od cr10s ta wersja z wylutowanym stepstickiem od e1) i gt2650 (od geetech) i duet. a z anycubic jeszcze nie miałem styczności dopiero dziś przyszła:) Więc najpierw wolę wybadać sprawę bo szkoda wyważać otwarte drzwi.
CR10s +dual extruder chimera, marlin 2.0, ABL pojemnościowy
a10m + prowadnice liniowe marlin 1.9, bl touch
anycubic 4max Pro
Anet A8, marlin,abl
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: 4MAX PRo i ABL

Post autor: Berg »

odwrócę pytanie. A po co Ci bl-touch, indukcyjny, IR, czy cokolwiek innego. (indukcyjny nie zadziała z alu, czy blachą pod szybą)
PS: miało być krótko i na temat a tu się zapowiada wałkowanie setny raz tego samego tematu :D
Abys
misiek271
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 24 paź 2019, 22:10
Drukarka: CR10S dual extruder
x 1
Kontakt:

Re: 4MAX PRo i ABL

Post autor: misiek271 »

po to bo poziomowanie stołu jest niepotrzebną czynnością która zajmuje czas:) a skoro to za mnie może zrobić drukarka + zrobi to lepiej szybciej i zmapuje płaszczyznę stołu , to czemu miał bym sobie nie pozwolić na takie rozwiązanie. Jak na razie w każdej mam. i jestem mega zadowolony. no może prócz pojemnościowego gdzie wystarczy czasem nawet niechcący psiknięcie dimafixem czy innym ustrojstwem i już trzeba kalibrować (Ale to jest wiadome taka specyfika czujnika). Na indukcyjne jest sposób wiem bo przerabiałem jakiś czas temu . jak na razie to najlepszym dla mnie okazał się bl. To tak jak z ABS w moto większość mówi po co ci mi to, ale nie jednemu już uratował 2 kołka od ślizga:)
CR10s +dual extruder chimera, marlin 2.0, ABL pojemnościowy
a10m + prowadnice liniowe marlin 1.9, bl touch
anycubic 4max Pro
Anet A8, marlin,abl
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: 4MAX PRo i ABL

Post autor: panWiadr0 »

rafaljot pisze:odwrócę pytanie. A po co Ci bl-touch, indukcyjny, IR, czy cokolwiek innego. (indukcyjny nie zadziała z alu, czy blachą pod szybą)
PS: miało być krótko i na temat a tu się zapowiada wałkowanie setny raz tego samego tematu :D
Nie uważam że ABL (3-point) jest bezużyteczne przy N-wymienialnych szybach. Pochylenie stołu samo się nie robi. Szyba, szybie nierówna.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: 4MAX PRo i ABL

Post autor: Berg »

no ale przy jednej szybie.....
poziomowanie stołu robi się raz i póki coś się nie przerabia w drukarce albo nie spadnie ze stołu, albo coś to nie trzeba tego dotykać. Jeśli jest inaczej to rozwiązanie problemu leży gdzie indziej.

szkodliwy jest bo:
- autopoziomowanie zajmuje czas przed każdym wydrukiem
- potrafi sie zaciąć i zahaczyć o wydruk
- jak robi mapę to potem musi korygować to w czasie całego druku, czyli stół cały czas chodzi lekko w górę i dół przy poziomych ruchach głowicy, co wpływa na jakość druku oraz psuje wymiar elementu
Abys, Dawid.S, arkomania.pl
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: 4MAX PRo i ABL

Post autor: Abys »

Mam Endera 3 z szklem, stół poziomowałem.. nie pamiętam kiedy.. Nie wiem na co mi był potrzebny czujnik, chyba tylko do wyrównania krzywizny ramy=złego montażu.
Może w stołach macie sprężyny od długopisów, nie kontrowane śruby i wam sie to rozjeżdza..
Myślałem nad czujnikiem kiedyś ale później zdałem sobie sprawę że nic nie wniesie, wręcz przeciwnie mogą wyjść inne problemy.
Taka korekrcja czujnikiem tylko maskuje błędy, tak jak pisał kolega wyżej.. przy drukowaniu prostej linii drukarka wprowadzi korekcje i podniesie głowicę a później obniży co jest moum zdaniem bez sensu.
Rozumiem czujnik gdy nie ma możliwości zamontowania szkła, ale z drugiej strony zawsze można wprowadzić modyfikacje aby go to tam wrzucić (czujnik / szkło).
Ale czujnik do szkła? Na co to komu? A dlaczego? Po co?

Jedyna rzecz którą mógłbym poprawić to endstop, ale w 95% się sprawdza i babystep raz na jakiś czas się zrobi aby mieć perfekcyjna warstwę.
Nie chciało mi się przerabiać mocowania i wyciągać blaszki aby zwiększyć dokładność, większość czasu załącza się odlowiednio. Nie mam takiej potrzeby na razie.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 1
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 114

Re: 4MAX PRo i ABL

Post autor: carving85 »

Przy półmetrowej szybie nawet szkło nie pomaga :D Szczególnie jak brałem cienką żeby zejść z wagi. No ale przy małej to też nie widzę jakieś dużego sensu w czujnikach.
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
misiek271
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 24 paź 2019, 22:10
Drukarka: CR10S dual extruder
x 1
Kontakt:

Re: 4MAX PRo i ABL

Post autor: misiek271 »

Panowie fajnie ze macie swoje zdanie. I kazde rozwiazanie ma plusy i minusy. Jednak odbiegamy od tematu znacząco :) tak wiec fajnie by było powrocic do niego:) marlin dla mnie jest obowiazkowy. Tak jak czujnik czy to ma sems czy nie ma to juz inna sprawa. Tak wiec wracam do 1 posta czy ktos to robil? Ma gotowca do ewentualnej modyfikacji itp. Jakiś opis?
olo2000pm
CR10s +dual extruder chimera, marlin 2.0, ABL pojemnościowy
a10m + prowadnice liniowe marlin 1.9, bl touch
anycubic 4max Pro
Anet A8, marlin,abl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”