BTT SKR V1.4

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
yparrep
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:44

Re: BTT SKR V1.4

Post autor: yparrep »

"bo widziałem przypadek, że mosfet na płytce się zjarał a producent odpisał, że to dlatego, że Ender-3 wymaga podpięcia dodatkowego układu zasilającego stół..."

Można prosić o jakieś szersze info? Gdzie kupić taki dodatkowy układ albo jak się nazywają? Bo mam endera 3 z SKR v1.3 i szczerze mówiąc w żadnym wideo na youtube przy okazji montowania tych płytek nie usłyszałem takiej informacji. Jedyne na co się natknąłem, to informacja przy SKR mini, żeby na stół ustawić 12V, ale właśnie nie padło dlaczego. To teraz już chyba wiem.

Ale sprawdzałem swoją płytkę podczas grzania stołu i nigdzie nie była gorąca czy nawet ciepła. Serio jest ryzyko, że coś mogę zjarać?
phariseo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 13 kwie 2020, 17:48

Re: BTT SKR V1.4

Post autor: phariseo »

Za każdym razem, jak wjeżdża na parkiet nowa chińska płytka zastanawiam się, na ile można ufać tym chińskim złączom zasilającym :P.
Nie bez powodu Prusa stosuje jakieś moleksy, ale czy rzeczywiście na tych różnorakich MKSach i BTT'ach jarają się jak pochodnia złącza chińskie czy to raczej urban legend?
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 4
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: BTT SKR V1.4

Post autor: kamilxxg »

yparrep pisze:Można prosić o jakieś szersze info?
Info pochodzi z fb i reddita po tym jak komuś spalił się mosfet od stołu i po napisaniu producenta ten spytał się czy był podpięty mosfet i zwalił winę na to, że nie był. To były jednak jednostkowe przypadki.

W dokumentcie na githabie BgTreeTech podaje, że płyta może zasilić stół o mocy mniejszej lub równej niż 144W / rezystancja musi być większa niż 1 Ohm, w innym przypadku zaleca korzystanie z zewnętrznego mosfetu.

Czy jest się czym przejmować? Ja mam v1.4 Turbo i nie korzystam z mosfetu bo mi się nie grzeje, drukując przyłbice 12h dziennie przez 4 tygodnie nie zauważyłem tego, żeby się mocno nagrzewał i do tej pory działa wszystko bez zarzutu. Jak będę robił komorę to być może dołożę mosfet dla świętego spokoju.

Przykładowe wyniki wyszukiwania po "mosfet":
Czarna Żaba
TDI-CAD
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: BTT SKR V1.4

Post autor: arkomania.pl »

Ja używam trzech drukarek, które są wyposażone, jedna w SKR 1.1 i dwie z 1.3.
Stoły mam 215x214mm i mniejsze ale zawsze profilaktycznie przyklejam do
Mosfetów radiatorki i daję więcej cyny na ich złącza (przelutowuję je).
Niemal każda elektronika z dobrze odprowadzanym ciepłem pracuje dłużej.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
yparrep
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:44

Re: BTT SKR V1.4

Post autor: yparrep »

kamilxxg pisze:
yparrep pisze:Można prosić o jakieś szersze info?
W dokumentcie na githabie BgTreeTech podaje, że płyta może zasilić stół o mocy mniejszej lub równej niż 144W / rezystancja musi być większa niż 1 Ohm, w innym przypadku zaleca korzystanie z zewnętrznego mosfetu.
Ale z tego co pamiętam stół endera 3 może pobrać nawet do 220W. Jest to chyba "trochę" wyższa wartość niż zaleca BTT :D Aż dziwne, że to się nie jara przy pierwszym lepszym wydruku. Teoretycznie można ściąć napięcie do 12V buck converterem, ale wtedy nawet nie chcę myśleć ile to by się ze szklanym stołem nagrzewało..
bryan
Postów w temacie: 2
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Re: BTT SKR V1.4

Post autor: bryan »

144W przy założeniu że rezystancja ma 1Ohm dotyczy zasilania płyty i grzałki na 12V i ograniczenie jest na prąd 12A. Przy zasilaniu płyty i grzałki na 24V i mocy 220W w Enderze płynący prąd będzie miał około 9A, więc nie przeciąży mosfeta.
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
yparrep
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:44

Re: BTT SKR V1.4

Post autor: yparrep »

W takim razie skąd zalecenie od BTT w E3 Mini, żeby obniżyć zasilanie na stół do 12V?
bryan
Postów w temacie: 2
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Re: BTT SKR V1.4

Post autor: bryan »

yparrep pisze:W takim razie skąd zalecenie od BTT w E3 Mini, żeby obniżyć zasilanie na stół do 12V?
To jest niezrozumiałe bo przy wyższym napięciu i tej samej mocy płynie mniejszy prąd co się przekłada na mniejsze grzanie MOSFETu na płycie i mniejsze jej grzanie. Chyba ze BTT zaoszczędziło na mosfecie i jego granica przebicia jest blisko napięcia zasilania.
Ja lecę z SKR mini E3 v1.2 na 24V w Enderze I śmiga jak marzenie.
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
yparrep
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 20 kwie 2019, 14:44

Re: BTT SKR V1.4

Post autor: yparrep »

Możliwe, że jest tak jak mówisz i BTT poszło po kosztach.

Przy okazji, znalazłem jeszcze takie dwa filmiki od TH3D:
https://www.youtube.com/watch?v=7RvH2XGFsz4
https://www.youtube.com/watch?v=ljl0PzzMCJw

Jak widać, w tym przypadku na E3 Mini zarówno przy 24V jak i 12V następuje ostre przegrzanie MOSFETu. Próby dotyczyły jednak wersji v1.0. Obecnie w obiegu jest już chyba któraś rewizja po tej wspomnianej, być może ma to znaczenie.
EDIT:
Zgadza się. Już w wersji 1.2 poprawili przenikanie ciepła z IC (sam dół PDF):
https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... 20V1.2.pdf
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 967
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: BTT SKR V1.4

Post autor: artur_n »

Jakie stepsticki dobrać do SKR 1.4 przy zastosowaniu płyty w P3S?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”