JGAurora A5S - naprawa niedziałającego dotyku

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

JGAurora A5S - naprawa niedziałającego dotyku

Post autor: FlameRunner »

Jak być może niektórzy już wiedzą, kupiłem niedawno JGAurora A5S.
Drukarka wyposażona jest w kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 2,8 cala.
Jak być może niektórzy już wiedzą, w moim egzemplarzu dotyk nie działa.

Moduł wyświetlacza wydaje się być customowym rozwiązaniem producenta drukarki.

Udało mi się dość precyzyjnie zlokalizować usterkę: brak połączenia między trzecim (licząc od góry) pinem digitizera a drugim końcem taśmy wyświetlacza. Wystarczy poruszać czterożyłową tasiemką przy digitizerze, by dotyk przynajmniej przez chwilę działał, ale oczywiście naprawienie tasiemki poprzez poruszanie nią to nie jest naprawa.

Najprościej byłoby kupić cały moduł wyświetlacza, ale udało mi się go znaleźć jedynie na aliexpress: https://www.aliexpress.com/item/32964391157.html i widzę dwa problemy:
  1. Ze względu na sezon urlopowy w Chinach, dotarłby pewnie za miesiąc.
  2. 200 zł + cło + VAT to jest zwyczajnie drogo. Moduł o identycznej funkcjonalności (kolor, dotyk, czytnik kart) można kupić w Polsce za około 60 zł brutto.
Na szczęście taśma wyświetlacza w tej drukarce nie jest lutowana do PCB, a wpinana w gniazdo, co rodzi nadzieję na możliwość taniej wymiany samego wyświetlacza, ale i tu są problemy:
  1. "Gołe" wyświetlacze ciężko znaleźć w Polsce, a więc i tak wchodzi w grę miesiąc czekania na przesyłkę z Chin.
  2. Nie wiem, jaki dokładnie wyświetlacz zamówić. Wiem, że kolorowy, że z dotykiem, że 2,8", wiem do jakiego gniazda ma pasować tasiemka - ale, o ile się dobrze orientuję, i tak mogą być różne.
W tej chwili znowu poruszałem tasiemką i dotyk chwilowo działa. Gdy się znowu zepsuje, wymontuję znowu moduł wyświetlacza i odkleję wyświetlacz od PCB celem poszukania jakichś oznaczeń.

A skoro o oznaczeniach mowa, na module wyświetlacza z interesujących rzeczy znalazłem:
  • chip H2046
  • oznaczenie PCB: JLT28010PCBA08 V1.0
I tu się robi interesująco. JLT28010PCBA08 poprowadziło mnie do: https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 89106.html , gdzie w opisie podano: "Driver IC: ILI9325C.ili9341". Niestety to nie jest moduł jak w A5S, u mnie gniazdo SD jest przylutowane na drugim kawałku PCB, zamocowanym pod kątem prostym do głównej płytki, tak żeby kartę dało się wkładać od frontu.

Mój wyświetlacz jest wizualnie bardzo podobny do wyświetlaczy z ILI9341 dostępnych tutaj: https://www.aliexpress.com/item/32837085500.html i w ostateczności w ciemno spróbuję użyć takiego.

PS Nie posiadam żadnej wiedzy ani doświadczenia w zakresie reperowania lub mostkowania przerwanych ścieżek na takich tasiemkach; a może tędy droga?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: JGAurora A5S - naprawa niedziałającego dotyku

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:
  • "Gołe" wyświetlacze ciężko znaleźć w Polsce, a więc i tak wchodzi w grę miesiąc czekania na przesyłkę z Chin.
Gołe są i u nas. Do woli. Pytanie czy odpowiedni.
FlameRunner pisze:
  • Nie wiem, jaki dokładnie wyświetlacz zamówić. Wiem, że kolorowy, że z dotykiem, że 2,8", wiem do jakiego gniazda ma pasować tasiemka - ale, o ile się dobrze orientuję, i tak mogą być różne.
Jak rozbierzesz moduł to gdzieś na TFT będzie model.
Internety mówią że to zgodne z MKS-TFT 28 1.3, ale tego nie sprawdzę.

btw.
Musi pasować panel (rozdzielczość, kolor), pinout, kontroler i typ dotyku (rezystancyjny/pojemnościowy). Wspominam bo są panele różniące sie jednym z tych detali choć reszta parametrów jest identyczna.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: JGAurora A5S - naprawa niedziałającego dotyku

Post autor: FlameRunner »

FlameRunner pisze:W tej chwili znowu poruszałem tasiemką i dotyk chwilowo działa. Gdy się znowu zepsuje, wymontuję znowu moduł wyświetlacza i odkleję wyświetlacz od PCB celem poszukania jakichś oznaczeń.
Co za głupota! Poruszana tasiemka przez chwilę działa, więc można drukować? Bez sensu!
To się zepsuje, gdy tylko będzie naprawdę potrzebne.
To trzeba niezwłocznie skutecznie naprawić.
Artu, seler1500
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: JGAurora A5S - naprawa niedziałającego dotyku

Post autor: seler1500 »

Taśmy sensownie niczym nie naprawisz, możesz próbować kynarem, ale ciężko będzie się wpiąć gdziekolwiek. Czasem udaje się zrobić nową "ścieżkę" na taśmie za pomocą lakieru elektroprzewodzącego, coś jak te preparaty do naprawy grzanych szyb w samochodach, ale w praktyce wytrzymuje to kilka-kilkanaście ruchów taśmy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: JGAurora A5S - naprawa niedziałającego dotyku

Post autor: FlameRunner »

seler1500 pisze:możesz próbować kynarem, ale ciężko będzie się wpiąć gdziekolwiek
Nie podpuszczaj mnie, bo wezmę kabelek, przylutuję przy samym digitizerze, puszczę na drugą strony PCB i przylutuję przy złączu. :crazy2:

PS To jest zdjęcie podobnego wyświetlacza z aliexpress. Nie sugerować się nim za bardzo.
Załączniki
tutajprzylutuje.jpg
tutajprzylutuje.jpg (13.01 KiB) Przejrzano 3246 razy
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1172
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 774
Kontakt:

Re: JGAurora A5S - naprawa niedziałającego dotyku

Post autor: @GUTEK@ »

Ale Ty źle kombinujesz. Bo niekontakt jest pewnie pomiędzy taśmą a wyprowadzeniami digitizera. Przylutowanie od góry do taśmy nic nie da. No może da tyle, że taśma się odkształci, ułoży inaczej i będzie styk.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: JGAurora A5S - naprawa niedziałającego dotyku

Post autor: FlameRunner »

A właśnie, że gdzieś dalej nie ma styku!
Jedna szpilka przy digitizerze, na samej wierzchniej warstwy foliowej, prawie że wbita między folię a taśmę (zielona kropeczka na zdjęciu). Druga szpilka przy złączu. I na tym odcinku nie styka.

Ale żarty na bok, mam zamiar przy najbliższej okazji odkleić wyświetlacz od PCB, poszukać oznaczeń i załatwić zamiennik. Jeśli to zawiedzie, to dopiero wtedy będę robił jakieś akrobacje z lakierem przewodzącym lub kynarem.

PS To jest zdjęcie podobnego wyświetlacza z aliexpress. Nie sugerować się nim za bardzo.
Załączniki
tuszpilka.jpg
tuszpilka.jpg (12.96 KiB) Przejrzano 3240 razy
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1172
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 774
Kontakt:

Re: JGAurora A5S - naprawa niedziałającego dotyku

Post autor: @GUTEK@ »

Ja proponuję skorzystać z metody 4Z = Zakupić Zamienić Zapić Zapomnieć :D
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: JGAurora A5S - naprawa niedziałającego dotyku

Post autor: FlameRunner »

Przecież napisałem, że właśnie tak mam zamiar zrobić? :unknown:
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1172
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 774
Kontakt:

Re: JGAurora A5S - naprawa niedziałającego dotyku

Post autor: @GUTEK@ »

Nic nie pisałeś o zapijaniu.
seler1500, JGFTW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”