TMC Connection Error [SKR Mini E3 v1.2]

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Lumen
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2019, 18:18
Drukarka: Ender-3 Pro
x 1

TMC Connection Error [SKR Mini E3 v1.2]

Post autor: Lumen »

Witajcie,
Raczej staram się nie prosić o pomoc i rozwiązywać swoje problemy samodzielnie, ale tym razem poległem, a w każdym razie nie mam już siły. :unknown: Dwa dni temu wymieniłem płytę w swoim modyfikowanym Enderze 3 Pro z fabrycznej 1.1.4 na SKR Mini E3 v1.2. Pół dnia działała poprawnie, miałem trochę problemów z jakością druku, ale to wszystko było (chyba) do ogarnięcia, chociaż praca ekstrudera niezbyt mi się podobała. Jakiś taki słaby był, Linear Advance robiło cyrki z gubieniem kroków, widać było underextrusion na początku warstw. No ale to generalnie inna bajka, pewnie bym to ogarnął gdybym zdążył. Później na pasku stanu pojawił się TMC Connection Error. Przeczytałem na ten temat już chyba wszystko w anglojęzycznym internecie, w krajowym praktycznie nic nie znalazłem. Płyta poszłaby w kubeł gdyby nie fakt, że moja sytuacja rożni się od 90% podobnych przypadków. Prawie zawsze wraz z tym komunikatem przestaje działać oś X, rzadziej inna oś i pomaga tylko wymiana płyty. U mnie wszystkie silniki działają. Włączyłem TMC_DEBUG, wysłałem do drukarki M122, poniżej odpowiedź:

(ekstruder BMG z silnikiem naleśnikiem, podwójna oś Z, stąd nietypowe dla Endera wartości prądów)

Kod: Zaznacz cały

>>> M122
SENDING:M122
		X	Y	Z	E
Address		0	0	0	0
Enabled		false	false	true	false
Set current	520	520	1000	450
RMS current	489	489	994	428
MAX current	689	689	1402	603
Run current	15/31	15/31	17/31	13/31
Hold current	7/31	7/31	8/31	6/31
CS actual	7/31	7/31	8/31	6/31
PWM scale	9	9	29	7
vsense		1=.18	1=.18	0=.325	1=.18
stealthChop	true	true	true	true
msteps		16	16	16	16
tstep		max	max	max	max
PWM thresh.
[mm/s]
OT prewarn	false	false	false	false
off time	4	4	4	4
blank time	24	24	24	24
hysteresis
 -end		2	2	2	2
 -start		1	1	1	1
Stallguard thrs	0	0	0	0
DRVSTATUS	X	Y	Z	E
sg_result	0	0	46	0
stst
olb
ola
s2gb
s2ga
otpw
ot
157C
150C
143C
120C
s2vsa
s2vsb
Driver registers:
		X	0xC0:07:00:00
		Y	0xC0:07:00:00
		Z	0xC0:08:00:00
		E	0xC0:06:00:00
Testing X connection... OK
Testing Y connection... OK
Testing Z connection... OK
Testing E connection... OK
Problemu nie widać, wszystko wydaje się być ok. Generalnie zmiana firmware nie pomaga, testowałem firmware.bin prosto z githuba BigTreeTech jak również sam kompilowałem ich firmware bazowane na Marlinie 2.0.5.3, Marlina 2.0.5.3 ze strony Marlina, Marlina bugfix-2.0.x. Na wszystkich wersjach jest to samo, aczkolwiek po wgraniu innej wersji firmware i zainicjowaniu EEPROMu (tak, wiem że ta płyta ma taki udawany EEPROM), problem czasem znika, ale nie zawsze. Jeśli zniknie to częściej powraca gdy uruchomię drukarkę bez karty pamięci. Nie prowadzę statystyk, ale przez ostatnie 2 dni tyle razy ją włączałem i wyłączałem, że zdążyłem zauważyć tego typu zależności.

Nie pomaga / To nie jest wina:
- wersji i źródła firmware (problem jest również na tym od BTT)
- zasilenia płyty z USB (tak, to powoduje ten błąd, ale mój przypadek jest inny)
- naciskanie przycisku reset na płycie
- przekładanie / wyjmowanie zworek, które rzekomo komuś pomogło, choć w przypadku tej płyty to chyba przypadek, bo nie mogło pomóc
- naciskanie driverów i macanie płyty drewnianą pałką (czasem pomaga znaleźć problemy z zimnymi lutami)
- odłączanie silników przed uruchomieniem
- zostawienie wyłączonej drukarki na noc

Czysto teoretycznie mogłem coś uwalić przesuwając ręką osie przy wyłączonej drukarce, ale robię to zawsze powoli bo jestem świadomy tego zjawiska, więc to by musiało świadczyć o wyjątkowej wrażliwości płyty BTT na takie uszkodzenie. Raczej wątpię w ten scenariusz, ale kto wie...

Zaobserwowałem jeszcze jedną rzecz, którą ktoś inny też zauważył, ale nie mogę tego wpisu teraz znaleźć. Płyta po wgraniu firmware z karty pamięci zmienia nazwę pliku firmware.bin na FIRMWARE.CUR. Od kiedy pojawił się problem z TMC Connection Error - przestała. Teraz zostawia firmware.bin, a obok tworzy kopię FIRMWARE.CUR. Taki nietypowy objaw, nie wiem czym to może być spowodowane ani jak to powiązać z problemem, ale jestem w 100% pewny, że na początku zmieniała nazwę prawidłowo. I to nie tylko na oryginalnym firmware, ale na Marlinie, którego sam konfigurowałem i kompilowałem również. Teraz na żadnej wersji nazwy nie zmienia.

Mam tylko takie niczym nie potwierdzone przeczucie, jakby ten problem z komunikacją pojawiał się tylko chwilowo przy włączaniu płyty, a później zostawał gdzieś pamięci. Drivery uruchamiają się dłużej niż Marlin czeka ze sprawdzeniem komunikacji? Przyznam szczerze - nie wiem jak to działa i jak się odbywa, ale przecież później wszystko działa i TMC_DEBUG nie wykazuje żadnych błędów. Jeśli błąd jakimś cudem zniknie to nie pojawia się już więcej aż do ponownego uruchomienia drukarki, a czasem dopiero wróci po 2-3 kolejnych uruchomieniach. Nigdy się nie pojawił w czasie pracy, ale też nigdy nie zniknął.

W tej chwili wymieniam płytę znów na oryginalną bo potrzebuję sprawnej drukarki, ale może ktoś z Was ma jakiś pomysł, może ktoś spotkał się z tym problemem. Za jakiś czas pewnie znów zamontuję płytę SKR i będę próbował coś wymyślić. Chyba nikt sobie na świecie z tym problemem jeszcze nie poradził, ale może warto spróbować. :)
sq4nyy
Postów w temacie: 3
Posty: 103
Rejestracja: 11 mar 2020, 19:15
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3 Rack
x 5

Re: TMC Connection Error [SKR Mini E3 v1.2]

Post autor: sq4nyy »

Drukarka wczoraj zrobiła 6h druk, dzisiaj odpalam i tmc error na osi X. Stawiam na złej jakości luty, które się odezwały. Moja płyta miała ok. 100h nalotu. Ale się zawiodłem, a właśnie odpalałem kolejny spory wydruk. Wpadłeś może na jakiś trop? Ja póki co swapuję na zapasową 2.0 ale z tego co widzę do zbyt dopracowanych softowo jeszcze nie należy :?
Ender 3 Pro SKR 2.0 w docieplonej szafie 19"
ABS lover :P :devil:
sq4nyy
Postów w temacie: 3
Posty: 103
Rejestracja: 11 mar 2020, 19:15
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3 Rack
x 5

Re: TMC Connection Error [SKR Mini E3 v1.2]

Post autor: sq4nyy »

Aktualizacja: płyta jest totalnie źle zaprojektowana pod względem chłodzenia teemceków, w 2.0 jest to już zrobione poprawnie.
Ender 3 Pro SKR 2.0 w docieplonej szafie 19"
ABS lover :P :devil:
Tedeor
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2020, 09:44

Re: TMC Connection Error [SKR Mini E3 v1.2]

Post autor: Tedeor »

Ja dwie płyty rozwaliłem wyładowaniem elektrostatycznym. Aktualnie mam wersję 2.0 a dodatkowo całą drukarkę uziemiłem.
sq4nyy
Postów w temacie: 3
Posty: 103
Rejestracja: 11 mar 2020, 19:15
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3 Rack
x 5

Re: TMC Connection Error [SKR Mini E3 v1.2]

Post autor: sq4nyy »

Procki czy teemceki upaliłeś? Dobrze, że mówisz, bo zapomniałem, że tylko szafę mam uziemioną, a drukarki już nie...
Ender 3 Pro SKR 2.0 w docieplonej szafie 19"
ABS lover :P :devil:
Tedeor
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2020, 09:44

Re: TMC Connection Error [SKR Mini E3 v1.2]

Post autor: Tedeor »

TMC od X-a poszły w obu przypadkach. To częsty problem z tymi płytami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”