SKR 1.3 TMC2209 Dziwne zachowanie

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

SKR 1.3 TMC2209 Dziwne zachowanie

Post autor: Siwy »

Na wstępnie chciałbym się przywitać, bo to mój pierwszy post. A więc CZEŚĆ szanownej społeczności!

Zarejestrowałem się na forum, bo mam oczywiście problem z SKR 1.3. Ale nie zamierzam po jego rozwiązaniu opuścić go, bo od 2 lat jestem czytelnikiem i dużo znalazłem tu rozwiązań.

A więc, na czym polega problem?

Otóż zacznę od setupu i maszyny. SKR 1.3 oraz do tego zarzucone na XYZ MKS TMC2209 V2.0, a na E0 A4988. Silniki krokowe z odzysku. Rama i reszta to Prusa i3 MK3 z przerobionymi modelami pod zwykłe aluminiowe profile (mogę dodać foto, jak to wygląda). Oczywiście korzystam z takich ficzerów jak sensorless homing, abl(przerobiony extruder z PINDY na zwykły PNP NC indukcyjny, stół aluminiowy +hegron), sterowniki po uart. No i tak problemy zaczynają się przy starcie samej drukarki. Otóż po wejściu do menu i próbie poruszania osiami strasznie zacina to. W sensie z wielkim opóźnieniem to działa tak, jakby procesor ciągle na 100% chodził. Na karcie SD wpiętej do drukarki oczywiście wrzucony plik FIRMWARE.
Zdarza się, że po poruszeniu raz osią Z więcej nie chce się już poruszyć i wymagany jest restart.

No i teraz tak. Czy ten plik FIRMWARE powinien cały czas znajdować się na karcie ? Czy wystarczy raz zbootować z kartą i potem już niepotrzebne jest?
Czy Marlin(2.0.x), który wgrywam na skr, powinien być z repozytorium gita od BTT, czy może być z oficjalnej strony ? Bo jest jakaś wersja przygotowana właśnie przez BTT. Nie wiem, z której korzystać. Na wersji z oficjalnej strony Marlina nie działa karta SD z modułem ekranu 2004 z enkoderem. Również na tymże marlinie często pyta o inicjalizację EEPROM.

Oczywiście wszystkie rzeczy odpowiednio w marlinie odkomentowane. Co nieco swojego czasu grzebałem i nawet modyfikowałem marlina. Aczkolwiek powoli się gubię, bo na anglojęzycznych nawet forach nie mogę znaleźć tak prostych odpowiedzi.

Oczywiście też uprzedzę, że wszystkie połączenia miernikiem sprawdzałem.

I jeszcze jakby ktoś mógł coś podpowiedzieć w kwestii wartości przyspieszeń prusy tych ustawianych w firmware (Marlin)?

Z góry dziękuję za informacje i podpowiedzi. Jeżeli komuś będzie potrzebne, oczywiście wrzucę pliki konfiguracyjne i zdjęcia :piwo:
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: SKR 1.3 TMC2209 Dziwne zachowanie

Post autor: Pjoter »

Offtop - co zdecydowało o wyborze avatara?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: SKR 1.3 TMC2209 Dziwne zachowanie

Post autor: Siwy »

Pierwsze co mi się rzuciło w oczy w folderze z memesami. To ustawiłem No, chyba że na forum jakaś poprawność polityczna panuje...
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: SKR 1.3 TMC2209 Dziwne zachowanie

Post autor: Pjoter »

Ino się zastanawiam kto bierze zbrodniarza wojennego na awatar.
Koniec offtopu.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: SKR 1.3 TMC2209 Dziwne zachowanie

Post autor: Mati »

No i teraz tak. Czy ten plik FIRMWARE powinien cały czas znajdować się na karcie ? Czy wystarczy raz zbootować z kartą i potem już niepotrzebne jest?
W przypadku Marlina wystarczy wgrać raz, potem nie jest już tam potrzebny. Swoją drogą po pomyślnej aktualizacji firmwaru plik powinien zmienić rozszerzenie z bin na cur.
Na wersji z oficjalnej strony Marlina nie działa karta SD z modułem ekranu 2004 z enkoderem
Marlin, jak i każde inne oprogramowanie drukarkowe wymaga odpowiedniego skonfigurowania do posiadanego sprzętu. Skoro nie działa to znaczy, że ta konfiguracja gdzieś leży. Ja brałem zawsze ze strony Marlina najnowsze wydanie i potem je konfigurowałem.
Co do przyspieszeń to się nie wypowiem. Niech ktoś z Prusą da znać :)
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: SKR 1.3 TMC2209 Dziwne zachowanie

Post autor: Siwy »

Dobra, czyli wielkim błędem było zostawianie tego pliku cały czas na karcie. Bo jak coś mi nie działało, typu źle się bazowały osie, to szedł reset drukarki, a jak była karta to znów się aktualizowało oprogramowanie.

Co do niedziałania karty SD z ekranu odkomentowane jest wsio tak, jak robiłem to na Rampsie jeszcze. Tam działało, a tu nie działa...
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: SKR 1.3 TMC2209 Dziwne zachowanie

Post autor: Mati »

Nie było błędem. Nie musi być, ale może. Nic to nie zmienia.
No i nic dziwnego, że nie działa, bo SKR to nie RAMPS, konfiguracja musi być odpowiednia do danej płyty.
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: SKR 1.3 TMC2209 Dziwne zachowanie

Post autor: Siwy »

Znalazłem linijkę w adv.h odpowiedzialną za to z której karty powinna korzystać drukarka. LCD dalej nie działa. Jestem ciekawy czy będzie trybił slot na płycie.
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: SKR 1.3 TMC2209 Dziwne zachowanie

Post autor: Holgin »

Zmieniłeś wybór płyty głównej w pliku konfiguracyjnym?
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: SKR 1.3 TMC2209 Dziwne zachowanie

Post autor: Siwy »

Nie no naturalnie aż takim laikiem nie jestem. Chodzi o to, że w pliku configurationadv.h są jeszcze zawarte inne opcje dotyczące karty SD. Zmieniłem na opcje że karta jest w module LCD to nie działało. Spróbuję na slocie zamieszczonym na płycie. Nie widzi mi się podpinanie komputera pod drukarkę żeby cokolwiek wydrukować...

edit:
No i kartę z portu na SKR 1.3 czyta ale z modułu LCD już nie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”