Niemożliwa Sapphire Pro

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Duszczyk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2020, 21:23

Niemożliwa Sapphire Pro

Post autor: Duszczyk »

Cześć
Trafiłem na poważny problem - przy świeżo zakupionym Sapphire Pro.
Otóż wyskakuje mi coś takiego jak na zdjęciu. Objawia się to zawieszeniem oprogramowania.
Działo się to na oryginalnym sofcie jak i Marvinie. Podczas błędu drukarka cały czas piszczy.
Wygląda to tak, jakby wszystko było dobrze, a nagle drukarka traci kontrolę nad grzałką i grzeje ile wlezie (na oryginalnym sofcie pokazało mi 347 stopni a max możliwych jest 270 stopni - temperatura nawet nie doszła do 300 stopni ale interfejs zaciął się na 347 nawet po resecie).
Oprócz tego, kiedy wystąpi ten problem dzieje się jeszcze 1 rzecz - kiedy karetka chce się wyzerować w osi X nie przestaje jechać w lewo, mimo że endstop kliknął ...
Dopóki nie rozgrzewam głowicy wszystko działa spoko ...
I teraz pytanie jako że znawcą nie jestem - co to może być, uszkodzona płyta główna czy może termistor ?
Można jakoś wyłączyć tą "ochronę" aby zobaczyć np. w Repetier-Host czy temperatura rzeczywiście tak szaleje ?
Załączniki
106528145_270849681007800_389720477169966880_n.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Niemożliwa Sapphire Pro

Post autor: dziobu »

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to problemem jest wskazanie termistora wynoszące ponad 300 stopni?
To może jest źle podpięty bądź uszkodzony. Masz miernik żeby go sprawdzić?
Duszczyk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2020, 21:23

Re: Niemożliwa Sapphire Pro

Post autor: Duszczyk »

Myślę, że tak. Dokładnie tak to wygląda, jakby odczytywało nagle temperaturę powyżej 300 stopni i z automatu zawiesza całą drukarkę
(dodam, że jeżeli dzieje się to podczas zerowania osi to karetka nie zatrzymuje się na end stopie tylko jedzie dalej).
Nie mam niestety miernika :/
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Niemożliwa Sapphire Pro

Post autor: dziobu »

Duszczyk pisze:Myślę, że tak. Dokładnie tak to wygląda, jakby odczytywało nagle temperaturę powyżej 300 stopni i z automatu zawiesza całą drukarkę
A bez jazdy też się zdarza? Możesz włączyć grzanie, tak po prostu i sprawdzić?
Bo jeśli problemem jest jazda to by sugerowało problem z kabelkiem.
Duszczyk pisze:(dodam, że jeżeli dzieje się to podczas zerowania osi to karetka nie zatrzymuje się na end stopie tylko jedzie dalej).
Uroki softu tej klasy ;)
Duszczyk pisze:Nie mam niestety miernika :/
No to masz pewne braki które powinieneś nadrobić.

Jeśli nie chcesz grzebać - masz jakąś gwarancję czy coś:
Duszczyk pisze:przy świeżo zakupionym Sapphire Pro.
?
Duszczyk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2020, 21:23

Re: Niemożliwa Sapphire Pro

Post autor: Duszczyk »

Bez jazdy też się zdarza kiedy grzanie jest włączone.
Na sofcie oryginalnym jak i Marlinie dzieje się tak samo (karetka)
Wolałbym naprawić niż odsyłać i znów czekać .. Czy jest może opcja że napiszę do nich i przyślą mi popsutą część ?
Drukarkę kupiłem z AliExpress z oficjalnego sklepu Two Trees (Wysyłka - Niemcy).
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Niemożliwa Sapphire Pro

Post autor: dziobu »

Pewnie jest taka opcja (choć nie wiem, nigdy nie korzystałem), ale co mają Ci przysłać jak sam nie wiesz co nie działa?
Możesz zacząć od napisania do nich z problemem; może to powszechniejszy problem i będzie gotowa odpowiedź. Ale pewnie dużo szybciej będzie jeśli sam sprawdzisz czy to wina termistora (elementu), kabelka czy płyty. A tu miernik się przyda.


btw. Jak można nie mieć miernika?
:D
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Niemożliwa Sapphire Pro

Post autor: mpk »

> Czy jest może opcja że napiszę do nich i przyślą mi popsutą część

taki termistor to koszt rzędu 2-3zł. Chyba nie chciałoby mi się czekać, aż mi przyślą zamiennik z Chin;)
ale prawdę mówiąc póki co obstawiam raczej okablowanie
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Niemożliwa Sapphire Pro

Post autor: dragonn »

Ja polecam zacząć po prostu ruszać okablowanie ręką, w ten sposób da się zlokalizować czy to faktycznie okablowanie i gdzie.
Awatar użytkownika
M4G1K
Postów w temacie: 2
Posty: 129
Rejestracja: 16 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Dużo tego :)
x 30
Kontakt:

Re: Niemożliwa Sapphire Pro

Post autor: M4G1K »

Polecam zastosować się powyższych rad kolegów. Poruszaj kabelkami jak to nie pomoże to zakup miernik i kup od razu parę//kilka//pęczek sond. Zmierz czy któraś się trafi 100 omowa jak nie możesz pokombinować by zmostkować tak by miała 100 omów i masz przynajmniej dosyć dokładną temperaturę. Ew pożycz pirometr od kogoś i naucz się ile na wyświetlaczu realnie ile to stopni i sobie wykres// wykuj się go :) Na dzień dobry to sporo potem pomoże z doborami temperatur druku.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Niemożliwa Sapphire Pro

Post autor: Zepco »

Tak sobie czytam ten wątek i zastanawiam na ile możliwe jest, że takie kwiatki robi zasilacz?
W przypadku chińskich drukarek to i tak zaleca się przejrzenie wszystkich kabli, począwszy od zasilacza, bo często bywają słabo dokręcone/dociśnięte.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”