Duet2Wifi i uzywanie nieuzywanych GPIO do innych celow

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Duet2Wifi i uzywanie nieuzywanych GPIO do innych celow

Post autor: tomekr »

Holgin pisze:....
Wentylatory BLDC czyli wszystkie te które używamy, komputerowe itp mają w środku "mikroprocesor" i 3 półmostki, bo są to silniki 3 fazowe tak naprawdę. Jest tam co popalić ;)
Jak nie chcesz przetwornicy, to pozostaje rezystor w szeregu.
Rezystora bym się wystrzegał bo bez obciażenia nie "zdejmie" napięcia i napięcie usmaży elektronikę wentylatora, zgodnie ze wzorem spadek nap. na rez. U=IxR, gdy I małe to U też, a R nie może być za duże, bo gdy wentylator będzie pracował to będzie duże I i wtedy też za duże U.

Gwoli ścisłości większość silników wentylatorowych jest owszem BL - BruschLess (bezszczotkowych), ale nie CD, to potoczny zwrot dotyczący przerobionych silników 3fazowych z CDromów, mało tego w wentylatorach są silniki nie 3 fazowe, tylko 2 fazowe. Wystarczy sprawdzić, że ilość "zębów" z uzwojeniami jest parzysta i najczęściej niepodzielna przez 3, czyli uzwojenie nie może być 3 fazowe. topologia uzwojenia silnika wentylatora jest bliższa silnikowi krokowemu i prawdopodobnie taki silnik z uzwojeniem podłączonym do drivera od silnika krokowego by działał.

W praktyce mogę podpowiedzieć, że zasilanie takiego silnika najlepiej puścić przez stabilizator impulsowy za kilka złotych, np. https://sklep.avt.pl/przetwornica-dc-dc ... ronow.html. Podłączasz minus do minusa, zasilanie płytki z zasilania wentylatora, a wentylator zasilasz z wyjścia stabilizatora impulsowego. Zasilanie wentylatora zazwyczaj jest kluczowane na "minusie", dlatego takie rozwiązanie działa. Ja u siebie w Duecie 2wifi musiałem ustalić tylko kluczowanie na 5-10khz, przy kilkudziesięciu Hertzach wentylator "pompował". Proponuje sprawdzić na schemacie, dla pewności, ale większość układów kluczujących wentylator zbudowanych jest na mosfetach z kanałem N (małe "gówienka" w obudowie SOT23 potrafiące zdzierżyć 2-3A) i tylko taka konfiguracja jest sensowna.
Mało tego Duet 2 ma zworę czy zasilanie wentylatorów ma być z zasilania głównego, czy z zasilacza wewnętrznego 5V, dodatkowo jest przestawna zwora określająca czy 5V ma być z zewnątrz, np zasilacza komputerowego, czy z zasilacza wewnętrznego. Ja zworę do wyboru napięcia zasilania wentylatorów zdjąłem całkowicie i podpiąłem tam zasilanie z zasilacza impulsowego, takiego jak w linku i przyklejonego taśmą dwustronną do płytki.
Holgin
Postów w temacie: 2
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Duet2Wifi i uzywanie nieuzywanych GPIO do innych celow

Post autor: Holgin »

BLDC (nie BLCD) to jest Brushless DC czyli bezszczotkowy silnik prądu stałego - nie ma to nic wspólnego z napędem CD :) Ale fakt, z tymi 3 fazami mogłem przesadzić, większość jest 3 fazowa, ale takie maleństwa nie muszą być.

W sumie jak się nad tym mocno zastanowić, to faktycznie można by teoretyzować, że przez ułamek sekundy, zanim wentylator będzie pobierać nominalny prąd, spadek napięcia na rezystorze będzie mniejszy. Z ciekawości to kiedyś sprawdzę na oscyloskopie :)

Kolega w temacie mówił właśnie, że nie chce przetwornicy DC-DC, stąd wspomniałem o rezystorze. Jak nie rezystor, to pozostaje 12V dioda Zenera w szeregu, taka kilka wat najlepiej :)
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Duet2Wifi i uzywanie nieuzywanych GPIO do innych celow

Post autor: tomekr »

Zgodnie ze schematem płytki Duet wifi v1.04 na złączu J3 (VFAN VIN) zasilanie stabilizatora impulsowego podłączamy z pinu 3 (VIN), a wyjście z płytki stabilizatora pod środkowy pin 2 (VFAN), minus łączymy z minusem głównego zasilania. U mnie ta płytka stabilizatora imp. działa też jako bezpiecznik, bo mam wcześniejszą wersję płytki. Tutaj VIN jest już zabezpieczone bezpiecznikiem.
Ostatnio zmieniony 02 sie 2020, 21:47 przez tomekr, łącznie zmieniany 1 raz.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Duet2Wifi i uzywanie nieuzywanych GPIO do innych celow

Post autor: tomekr »

Holgin pisze:BLDC (nie BLCD) to jest Brushless DC czyli bezszczotkowy silnik prądu stałego - nie ma to nic wspólnego z napędem CD :) Ale fakt, z tymi 3 fazami mogłem przesadzić, większość jest 3 fazowa, ale takie maleństwa nie muszą być.

W sumie jak się nad tym mocno zastanowić, to faktycznie można by teoretyzować, że przez ułamek sekundy, zanim wentylator będzie pobierać nominalny prąd, spadek napięcia na rezystorze będzie mniejszy. Z ciekawości to kiedyś sprawdzę na oscyloskopie :)

Kolega w temacie mówił właśnie, że nie chce przetwornicy DC-DC, stąd wspomniałem o rezystorze. Jak nie rezystor, to pozostaje 12V dioda Zenera w szeregu, taka kilka wat najlepiej :)
BLCD i BLDC - wzrok mi psikusa zrobił.

Nie bardzo rozumiem dlaczego gostek nie chce stabilizatora impulsowego, jest tani i to proste rozwiązanie. Podałem jeszcze na talerzu jak podłączyć. Jeśli to nie starcza to to lepiej nie dotykać i kombinować, tylko kupić wentylator na 24V.

Jescze korekta odnośnie stabilizatora impulsowego, lepiej coś takiego https://sklep.avt.pl/przetwornica-max-3 ... o-fpv.html bo jest na 28V a nie na 23V jak poprzednia najtańsza propozycja.
guzior
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 29
Rejestracja: 25 maja 2020, 19:16

Re: Duet2Wifi i uzywanie nieuzywanych GPIO do innych celow

Post autor: guzior »

Generalnir juz mam przetwornice - chcialem jen uniknac, ale to zaden problem ja zmiescic. W komorze na elekteonike mam od groma miejsca, wejda jeszcze 2-3 irfy, wiec temat uwazam na obecna chwile za wyczerpany
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”