OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: dziobu »

Jak filament wychodzi bokiem to poprawa flow niewiele pomoże :D A może i zaszkodzi bo zwiększy chwilowy przepływ.

Ale co innego: guma od 3DColor też ma średnice losowaną na bieżąco i 1.5-1.95mm to w sumie standard na niektórych kolorach - ale na wydrukach tego nie widać i nie potrafię tego wytłumaczyć.
Zyller pisze:Pracuję z eksperymentalnymi, bardzo elastycznymi filamentami (których na bank nie kupicie w sklepie), miękksze niż 85A Shr
85A to ma NinjaFlex.
Ale na tym się świat nie kończy:
PrintProduct Titi Flex Soft - 70A
Trudne w druku jak cholera :D
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: JGFTW »

W Marlinie masz tą funkcję już zaimplementowaną.

Kod: Zaznacz cały



/**
 * Filament Width Sensor
 *
 * Measures the filament width in real-time and adjusts
 * flow rate to compensate for any irregularities.
 *
 * Also allows the measured filament diameter to set the
 * extrusion rate, so the slicer only has to specify the
 * volume.
 *
 * Only a single extruder is supported at this time.
 *
 *  34 RAMPS_14    : Analog input 5 on the AUX2 connector
 *  81 PRINTRBOARD : Analog input 2 on the Exp1 connector (version B,C,D,E)
 * 301 RAMBO       : Analog input 3
 *
 * Note: May require analog pins to be defined for other boards.
 */
//#define FILAMENT_WIDTH_SENSOR

#if ENABLED(FILAMENT_WIDTH_SENSOR)
  #define FILAMENT_SENSOR_EXTRUDER_NUM 0    // Index of the extruder that has the filament sensor. :[0,1,2,3,4]
  #define MEASUREMENT_DELAY_CM        14    // (cm) The distance from the filament sensor to the melting chamber

  #define FILWIDTH_ERROR_MARGIN        1.0  // (mm) If a measurement differs too much from nominal width ignore it
  #define MAX_MEASUREMENT_DELAY       20    // (bytes) Buffer size for stored measurements (1 byte per cm). Must be larger than MEASUREMENT_DELAY_CM.

  #define DEFAULT_MEASURED_FILAMENT_DIA DEFAULT_NOMINAL_FILAMENT_DIA // Set measured to nominal initially

  // Display filament width on the LCD status line. Status messages will expire after 5 seconds.
  //#define FILAMENT_LCD_DISPLAY
#endif



https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... dv.h#L3046

Jeżeli masz drukarki na Marlinie to możesz tam włączyć.

Możesz podpatrzeć jak to działa tu:

https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... filwidth.h
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... lwidth.cpp
Zyller, dziobu, Berg
Awatar użytkownika
Zyller
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2019, 08:08
x 1

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Zyller »

JGFTW, dzięki! Pomyślę o tym przy nadchodzących upgrade mojej floty, aczkolwiek elastyczniejszym rozwiązaniem jest w dalszym ciągu użycie tego czujnika z Octoprintem (każda moja drukarka go posiada...)
dziobu pisze:Jak filament wychodzi bokiem to poprawa flow niewiele pomoże :D
Pomoże, przecież gdyby nie pomagało to nie trudizł bym się z zaimplementowaniem tego :p Te materiały potrafią zakumulować tyle naprężeń, że bez problemu na odcinku 40mm wciśniesz tam ~55mm materiału (na oko, nie mierzyłem tego osobiście nigdy, zależy od drukarki i gardzieli), dlatego drukarka drukuje do momentu kiedy (w moim przypadku) między radełkiem a dyszą będzie jeszcze wolne miejsce na dalsze wciskanie materiału. W momencie kiedy go już nie ma - filament wychodzi pod radełkiem. Możliwośc przepłynięcia tego filamentu przez dyszę określa stopień z jakim jest on "skompresowany" między radełkiem a dyszą (aczkolwiek róznicy w wydrukach miedzy 95 a 105% flow nie zobaczysz). Dlatego jeżeli będziesz podawać mniej materiału to nie upakujesz go w gardzieli na tyle żeby się wycisnął pod radełkiem. Dodając do tego problem z ciągłą zmianą rozmiaru filamentu - korekta przepływu musi byc ciągła.
dziobu pisze:85A to ma NinjaFlex.
To wyobraź sobie materiał troche miękkszy od tego.
dziobu pisze:PrintProduct Titi Flex Soft - 70A
Coś w ten deseń ale jeszcze odrobine miękksze...
Co sie nie da? Puść to z PLA...
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Berg »

dziobu pisze: Jak ma jakiś szit to nie wiem, ale ogólna charakterystyka jest do oglądnięcia dla szpul Prusamentu czy Spectrum.
tak, wiem, mam, z tym, że te charakterystyki to akurat dowodzą, że nie warto robić czujnika ani pluginu.
morf
Awatar użytkownika
Zyller
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2019, 08:08
x 1

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Zyller »

rafaljot pisze:
dziobu pisze: Jak ma jakiś szit to nie wiem, ale ogólna charakterystyka jest do oglądnięcia dla szpul Prusamentu czy Spectrum.
tak, wiem, mam, z tym, że te charakterystyki to akurat dowodzą, że nie warto robić czujnika ani pluginu.
Dla 99.9999% populacji drukarzy w tej części Wszechświata nie ma sensu, ale ja akurat go potrzebuje :p
Co sie nie da? Puść to z PLA...
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Berg »

Nie chodziło mi o to, że nie ma sensu generalnie, tylko że nie ma sensu dla dobrych filamentów.
Stąd pytanie, czy znasz charakterystykę odchyłek tego czym drukujesz. Bo jeśli są one krótkie. w sensie, zmienia się na przykład o 5% na odcinku 10cm. To plugin do octoprinta może nic nie dać. Po prostu nie da się tego inaczej zrobić jak w firmware.
Octoprint wysyła paczkę komend i dopiero gdy Marlin je wszystkie przetworzy to zajmie się komendą do zmiany flow.
A jedna komenda, to jest na przykład ruch po całym boku drukowanego elementu. Tak że spokojnie drukarka może skończyć drukować obrysy jednej warstwy zanim się dowie, że miała zmienić flow. A jak się już dowie i zmieni, to możę się okazać że filament znowu jest cieńszy. Co wręcz pogorszy jakość....
JGFTW, dziobu, dragonn, Zepco
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”