OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Zyller
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2019, 08:08
x 1

OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Zyller »

Cześć, potrzebuję w trybie super turbo mega pilnym wykonać w mojej drukarce dynamiczną korektę flowrate w zalezności od grubości filamentu która jest podawana.

Zrobiłem już sobie na arduino czujnik grubości filamentu, mogę przez port szeregowy wysyłać z niego do raspberry obecną grubość filamentu. Do dokończenia zostało mi:

1. Podłączyć czujnik do raspberry Pi3 B+ (z tym nie będzie problem ponieważ raspberry bez problemu to obsłuzy)
2. Skonfigurować połączenie szeregowe między RPI a czujnikiem
3. Napisać w Octoprincie formułę, która będzie regulować flowrate (komendą M221 S#, gdzie # to obliczona na podstawie grubości filamentu wartość procentowa przepływu jaka ma być zadana - to już sobie eksperymentalnie pod materiał dobiore), przy okazji można w tym kodzie zaimplementować zmianę filamentu i pauze jak sę filament skończy.


Czy ktoś ma doświadczenie w tworzeniu pluginów do Octoprinta? Z góry dzięki za pomoc!
Co sie nie da? Puść to z PLA...
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Berg »

zrobiłem plugin do korekty P.I.N.D.A2 wystarczało przeanalizować jakiś inny plugin. Odpalenie Klippera w debagerze na kompie zamiast rpi znacznie ułatwia.

co do czujnika grubości, to jednym z parametrów powinna być odległość czujnika od dyszy no i tu bedzie chyba kłopot by znaleźć właściwe miejsce w kodzie by się z tą kalkulacją wpiąć.

Jesteś pewien, że jeszcze nikt tego. ie zrobił. Jakoś mi się wydaje, że temat był omawiany dawno temu...
Awatar użytkownika
Zyller
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2019, 08:08
x 1

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Zyller »

Kurde nie chcę ingerować w moja Pruse za bardzo.. Do Klippera jest taka opcja juz dawno zrobiona. Mi zależy na zrobieniu czegoś co będzie uniwersalne, plug and play z każdą drukarką bo będzie używane na kilku różnych sprzętach. Na chwile obecną na szybkości próbuję przerobić to tak żeby wykorzystać filament runout sensor w Octoprincie. Tam da się dopisać jaki dokładnie gcode ma być wysłany kiedy sensor się wyzwoli. Ewentualnie poszukam jeszcze jakiegoś plugina który obsługuje więcej eventów na róznych pinach RPI. Wtedy będę mógł zrobić kilka progów (nie wiem, może 5) które ustawią 5 różnych flowrate w zależności od przedziału grubości w jakim się znajduje filament...
Co sie nie da? Puść to z PLA...
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Cosik »

Dobra, ja tak na szybko poszukałem, może nie jest to do octo, ale może zainspiruje i doszukasz czy ktoś to w octo zamontował:
https://github.com/KevinOConnor/klipper ... hSensor.md
https://github.com/KevinOConnor/klipper ... _Sensor.md
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
Zyller
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2019, 08:08
x 1

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Zyller »

Tak, cały czas jest mowa o czujniku do Klippera, używają tego z tym czujnikiem: https://www.youtube.com/watch?v=TDO9tME8vp4&t=675s

A nie widział ktoś może jakiegoś plugina, który pozwala wysłać jakiś dowolny GCODE, jeżeli któreś GPIO w raspberry zostanie wyzwolone? To mogło by tymczasowo rozwiązać mój problem...
Co sie nie da? Puść to z PLA...
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Berg »

Ale do każdej drukarki można użyć Klippera :D
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Cosik »

Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Berg »

robiłeś może jakieś badanie grubości filamentu na dystansie całej szpuli?
chodzi mi o to jak często i jak bardzo typowo zmienia się
średnica.
No i czy opóźnienie wynikające ze sterowania zmiana z Octoorinta nie będzie mieć istotnego znaczenja

Btw: ostatnio po prostu mam tylko dobre filamentu, w których w zasadzie problem nie występuje więc całkiem o nim zapomniałem.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8945
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: dziobu »

Zyller pisze:Cześć, potrzebuję w trybie super turbo mega pilnym wykonać w mojej drukarce dynamiczną korektę flowrate w zalezności od grubości filamentu która jest podawana.
A z czystej ciekawości - czym i co drukujesz że to Ci potrzebne?
rafaljot pisze:robiłeś może jakieś badanie grubości filamentu na dystansie całej szpuli?
Jak ma jakiś szit to nie wiem, ale ogólna charakterystyka jest do oglądnięcia dla szpul Prusamentu czy Spectrum.
rafaljot pisze:Btw: ostatnio po prostu mam tylko dobre filamentu, w których w zasadzie problem nie występuje więc całkiem o nim zapomniałem.
Też jakoś problem u mnie zupełnie umarł. A mam trochę filamentów gdzie na oko widać że są do dupy, a wydruki wychodzą.
Awatar użytkownika
Zyller
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2019, 08:08
x 1

Re: OctoPrint i dynamiczny czujnik grubości filamentu

Post autor: Zyller »

Cosik, właśnie kończę implementować tego plugina pod czujnik, który będzie przełączać między flow 95 a 100%. Tak więc dzięki ale szukam czegoś bardziej skomplikowanego (tak żeby obsługiwało z 5 takich czujników :) lub ogarniało to co się do RPI wysyła po serialu).

Pracuję z eksperymentalnymi, bardzo elastycznymi filamentami (których na bank nie kupicie w sklepie), miękksze niż 85A Shr i zawsze produkowanych w minimalnych partiach... ze względu na to że są to pierwsze próbki materiałów, proces produkcji nie jest jeszcze dopracowany (bez problemu do ogarnięcia przy większej partii) + ja potrzebuję wykonać na nich badania na chemie i fizyke. Dlatego grubości tego filamentu wahają się od 1,6 do 1,9mm w odcinkach czasami kilku metrów (spróbujcie kiedyś wyprodukować tak miękki materiał żeby trzymał 1,75 przy pierwszym podejściu i ilości kilku kilogramów - powodzenia). Potrzebuje po prostu przetworzyć to co mam i wysłać dalej na badania. Finalny filament po zmianach będzie dopracowany fizycznie i tego problemu nie będzie mieć już. Cały problem polega na tym, że puszczam dość sporo wydruków które potrzebne mi są do badań i bardzo czesto bywa tak, że filament znajdzie sobie jakaś drogę omijając radełko (i nie pomagają tu żadne modyfikacje - to jest tak miękkie że nawet Hemera sobie z nim czasami nie radzi).
Co sie nie da? Puść to z PLA...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”