Ender 3Pro upgrade MB

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Grzesinski
Postów w temacie: 4
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Ender 3Pro upgrade MB

Post autor: Grzesinski »

Witam.
Od jakiegoś czasu rozważam upgrade stockowej MB Ender 3Pro na nowszą z TMC2209.
Ale nie ze względu na hałas, bo urządzenie stoi w osobnym pomieszczeniu i to nie ma żadnego znaczenia.
Zależy mi głównie na poprawie jakości wydruku (a zwłaszcza żeby nie uzyskać efektu zgoła odwrotnego).
Pod uwagę brałem SKR Mini E3 V2 lub Creality 4.2.7. obie z wyświetlaczem (ergonomia obsługi i chciałbym widzieć nazwę obrabianego pliku).
Różnice techniczne pomiędzy nimi są znane (UART, double Z itp) ale mnie interesują głównie doświadczenia praktyczne z eksploatacji i uzyskane efekty.
Lektura forów jest dosyć niepokojąca. Pomijając awaryjność SKR kilkukrotnie spotkałem się z opiniami o pogorszeniu jakości wydruków.
Przy SKR pojawiają się również informacje o problemach z działaniem płyty i wyświetlacza TFT.
Odnośnie MB creality to jest to sterowanie podobne do Ender 3v2, wyświetlacz 3v2 działa prawidłowo z tą wersją MB.

Uprzedzając ew. schodzenie na poboczne tematy - sprzęt doprowadziłem już do przyzwoitego stanu, na ile było to możliwe.
Pozostało jeszcze kilka drobnych rzeczy, ale na razie nie mam koncepcji a standardowe rozwiązania nie są satysfakcjonujące.
W tym momencie głównie o wyeliminowanie niedoskonałości A4988.
Aktualnie obie MB można dostać w niezłych cenach.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Ender 3Pro upgrade MB

Post autor: JGFTW »

Nigdy nie zmieniałem w swojej drukarce płyty, żeby polepszyć jakość.

Zwiększyć prędkość, dodać opcję wymiennych sterowników owszem.
Zawsze wystarczała kwestia mozolnego dobierania ustawień (drukarki oraz profilu materiałowego slicera)



Mając to na uwadzę sądzę, że SKR MINI V2 (wersja ze zintegrowanymi lub DIP) albo SKR 1.3 (może 1.4) będą ok.
Najważniejsze jest, aby dokumentacja była kompletne, wtedy podłączenie nie będzie sprawiało trudności.
Jak chodzi o awaryjność to sporo osób ma problem z SKR 1.4/1.4T. Ciężko stwierdzić z czego to wynika.
Ja korzystam w kilku drukarkach na SKR 1.3 i jest wszystko w porządku - sprawdzony sprzęt.

https://pl.aliexpress.com/item/4001050145015.html

https://pl.aliexpress.com/item/4000299245973.html

https://pl.aliexpress.com/item/4000470048293.html

Jak masz budżet to może być nawet Duet:
https://www.duet3d.com/
Grzesinski
Postów w temacie: 4
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3Pro upgrade MB

Post autor: Grzesinski »

Rozważałem SKR ale co sądzić np.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic ... l#18482789
Zresztą niedawno na tym forum był również post o problemach z jakością po zmianie na SKR.
Podejrzewam, że problem mógł dotyczyć błędów Linear Advance w Marlin ale pewności nie ma.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ender 3Pro upgrade MB

Post autor: Berg »

Kolego @Grzesinski myślisz, że teraz będziemy czytać ten wątek z elektrody i pisać co sądzimy? Ale co sądzimy na jar temat?
Nie powtarzajmy jeden za drugim że jest problem z SKR. Tak powstają miejskie legendy. Problem jest z kimś, kto nie potrafił go skonfigurować.
morf
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Ender 3Pro upgrade MB

Post autor: Mati »

Akurat ten post z elektrody świadczy o kompletnym braku zainteresowania tematem ze strony użytkownika. "Problemy", które wskazuje wystąpiłyby na jakiejkolwiek wymienianej płytce, a nawet na innym egzemplarzu płytki creality. No może poza wyświetlaczem, bo to inna bajka. Graficzny 12864 sprawdza się imho z Marlinem najlepiej.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ender 3Pro upgrade MB

Post autor: Andrzej_W »

Ja wymieniłem płytkę na cichą od Creality ale ze względu na wyciszenie drukarki bo niestety zamieszkuje ze mną w bloku jakoś drastycznej poprawy nie zauważyłem np. było gorzej z retrakcją poprzednie ustawienia przestały działać wymiana dyszy i ekstrudera też nie pomogły. Na chwilę obecną wydruki po kalibracji i coraz lepszemu poznawaniu jej są nawet zadowalające dla mnie.
viewtopic.php?f=9&t=6473&start=20
Wydruki z pomarańczowego są jeszcze przed poprawkami retrakcji.Jeszcze sobie coś powoli do kalibruje i będzie ok.
Na chwilę obecną bym już kupował coś z rodziny SKR żeby mieć przyszłościowo więcej możliwości
Gibonds
Postów w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2020, 14:01
Lokalizacja: Belgia
Drukarka: Ender 3 Pro

Re: Ender 3Pro upgrade MB

Post autor: Gibonds »

Witam wszystkich
To mój pierwszy post więc chciałem się przywitać.
Odnośnie płyty nie do końca w temacie ale w swoim ender 3 to wymieniłem na skr mini e3 v1.2. Jedyna rzecz do jakiej mogę się przyczepić to regulacja wyjścia PWM na wentylator po miesiącu przestała działać tzn cały czas chodzi na 100%. Dołożyłem mechaniczny przełącznik i dj drukuję.
Grzesinski
Postów w temacie: 4
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3Pro upgrade MB

Post autor: Grzesinski »

Znana przypadłość SKR. Sam układ sterowania jest typowy ale użyte Mosfety mają problemy z jakością. Najprościej wymienić od razu na np. AO3400A. W TME chwilowo ich co prawda brak (jak również innych odpowiedników), na Alledrogo można kupić. Koszt znikomy.
Załączniki
Mosfet.jpg
Grzesinski
Postów w temacie: 4
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3Pro upgrade MB

Post autor: Grzesinski »

Po przeanalizowaniu parametrów tranzystorów moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest wymiana na IRLML6344TRPBF Infineon/IRF.
Minimalnie większa (10%) rezystancja Rdson nie ma znaczenia przy obciążeniu wentylatorem, za to element markowy i ogólnodostępny.
Gibonds
Postów w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2020, 14:01
Lokalizacja: Belgia
Drukarka: Ender 3 Pro

Re: Ender 3Pro upgrade MB

Post autor: Gibonds »

Dzięki Grzesinski za podpowiedź, będę musiał poszukać tego tranzystora i przelutowac :piwo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”