FYSETC E4 - Sterownik drukarki pod ESP32

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 3
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: FYSETC E4 - Sterownik drukarki pod ESP32

Post autor: konradsdev1 »

tapy pisze:Trochę żal, że kierujemy się w stronę ARM, a nie jak przystało na społeczność rozwiązań open w kierunku RISC-V. Próg wejścia staje się wysoki, bo to nie tylko procesory, ale cała otoczka wymagana do uruchomienia takiego projektu.
Ja nie widzę żadnych minusów stosowania procesorów ARM w drukarkach. Taki STM32 jest bardziej open niż ESP32 - źródła wszystkich plików potrzebnych do uruchomienia projektu są dostępne, nie ma żadnej zamkniętej biblioteki. W ESP32 obsługa WiFi i Bluetooth odbywa się poprzez biblioteki bez udostępnionych źródeł.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: FYSETC E4 - Sterownik drukarki pod ESP32

Post autor: Holgin »

Posiadanie dwóch osobnych rdzeni czy mikrokontrolerów w drukarce czy CNC ma taką zaletę, że można jeden rdzeń w pełni poświęcić na obliczenia ruchu ("time critical") a drugi na całą resztę pierdół, które nie są pod taką presją czasu. Podobno niektóre płyty z FPGA super sobie z tym radzą.
Niestety w świecie druku 3D soft jest trochę jak łódka bez żagla na morzu, płynie tam gdzie akurat zabierze prąd.
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: FYSETC E4 - Sterownik drukarki pod ESP32

Post autor: tapy »

dragonn pisze:Ale co ma wielordzeniowość do 32-bitów? Bo w ogóle to nie jest z sobą powiązane.
Nie ma nic, po prostu w pierwszym swoim komentarzu stwierdziłem, że wkraczamy w epokę wielordzeniowych 32 bitowych procków i jest to novum, którego dotychczas nie było w płytach do drukarek 3d, tym bardziej za 120PLN. Wielordzeniowe to znam nawet 8 bitowce (Parallax Propeller P8X32A pomimo że jest niby 32, który mi robi za "kartę graficzną" w komputerku z Z80 :D ) i nie jest związane z szerokością szyny.

PS. Na marginesie, AVR to zgodnie z prawdą są 12bit, a czasami 16bit - to zależy jak to liczyć. ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: FYSETC E4 - Sterownik drukarki pod ESP32

Post autor: dziobu »

ESP32 kosztuje grosze. To pewnie główny powód dla którego ktoś go tu wrzucił.
Poza tym to raczej ciulowy uC a po wrzuceniu ichniego softu jeszcze tylko traci (choćby na stabilności z czym miałem masę problemów). Może sam w sobie wydajność ma sporą ale tak użytkowo przy merdaniu nóżkami przegrywa ze znacznie słabszym CM3.

Może też warto się zastanowić czy pełnoprawny system operacyjny w samej drukarce ma sens bo odnoszę wrażenie że to zaczyna być już sztuka dla sztuki ;) Ale co kto lubi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”