Ramps 1.6+ i Trinamic 2130 SPI

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Ramps 1.6+ i Trinamic 2130 SPI

Post autor: mcxmcx »

Czołem.

Panowie Chińczycy strasznie się starają nic nie sprzedać do UK, dają bardzo długie terminy wysyłki, a kupowanie z Amazona boli mnie jak patrzę na ceny.

I tak wyszło że impulsowo kupiłem ramps 1.6+ razem z 4 X 2130 na SPI, z dostawą na środę.

Niby miało być tylko jako zamienny stepstick do wykorzystania w spalonej plycie, ale skoro mam już cztery ciche stepsticki ;) to dlaczego nie użyć tego jako normalnej płytki do mendy, w zamian za tą spalona.

Teraz mam pytania:
1. Czy to pociągnie na 24V? Sprzedający mówi że tak, ale... (mówię o ramps)

2. Arduino może być zwykle 8bit czy musi być 32bit?
Chodzi mi o to że stepsticki "są SPI" czy płytka 8 bit pociągnie / jest kompatybilna z tym SPI?

3. Jak rozumie 24V jest za wysoko na Arduino, i musze wymyśleć jakieś zasilanie tylko do elektroniki.

4. Najważniejsze. Czy zwykły LCD12864 który działa z ramps 8bit działa też z rearm?

Bo taki dla mnie jest najwygodniejszy (znaczy nie dotykowy a z pokrętłem).


Składał ktoś wogole taki konfig?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 4
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: Ramps 1.6+ i Trinamic 2130 SPI

Post autor: artusiek »

Tak ... i nie ...
Składałem ... odpuściłem skończyło się na SKR1.4T
Ramps działa z Re-arm ( na 12 V ) . I tu schody ... nie wiem czy dając zasilenie 24V przez ramps ( z wywalonym bezpiecznikiem ... chyba F1) będzie prawidłowo zasilał ramps . Wg informacji z netu Re-arm 24v powinien pociągnąć , ale nie testowałem .
LCD da się podłączyć .. inaczej idzię jeden z pinów . działa na 12 V ... 24 nie próbowałem
Miałem zainstalowanego Marlina ,choć próbowałem z Smoothieware , ale tam niestety i nie poradziłem sobie z LCD .

Tu masz viewtopic.php?f=19&t=6146&p=104966&hilit=re+arm#p104966
Konfigi ... poszukam może jeszcze ich nie wywaliłem ...

P.S. u mnie skończyło się na SKR1.4Turbo ( dokładniej 2 : 1 chodzi z zwykłem LCD , 2: dopieszczam jako RRF i coraz bardziej mi się podoba ! :D )
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Ramps 1.6+ i Trinamic 2130 SPI

Post autor: mcxmcx »

Po konsultacji ze sprzedającym, niestety musi być 12V i działa z normalnymi wyświetlaczami z pokrętłem ;)

Czyli modyfikacja Mindy sprowadzi się do wymiany zasilacza, kontrolera, przelutowania stołu na 12V i wymiany wentylatorów i grzałki hotendu.

Albo dam przetwornice 5 V do megi, to chyba powinno połączyć 24V i klasyczny LCD.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Ramps 1.6+ i Trinamic 2130 SPI

Post autor: Mati »

Nie idź tą drogą. Przerabianie z 24V na 12V to duży krok wstecz! Jak już musisz użyć tego nieszczęsnego rampsa to jego przerób na 24V, a nie odwrotnie.
viewtopic.php?f=19&t=2090
A LCD jest zasilany na 5V, nie na 12/24.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Ramps 1.6+ i Trinamic 2130 SPI

Post autor: mcxmcx »

Ok, i tak muszę poczekać na płytkę i stepo.

Zasilacz z mendy wyje, mam fajny na 12V, i wszystko inne na 12v też.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Ramps 1.6+ i Trinamic 2130 SPI

Post autor: JGFTW »

Tak się składa, że składałem takie połączenie Rampsa 1.6 z dwoma TMC2130 SPI pod sensorless homing.

Konfigurowałem je i nawet wszystko działało, ale ostatecznie nie dokończyłem budowy drukarki także nie testowałem wszystkiego bardzo dokładnie.

Korzystałem z tego pinoutu
RAMPS1-6connectors.jpeg
https://reprap.org/wiki/RAMPS_1.6

Niestety nie podpinałem 24V, żeby sprawdzić czy wytrzyma - jak widać według schematu niby tak.
To ramps 1.4 wymagał przeróbek w celu puszczenia czegoś innego niż 12V, ale spodziewałbym się, że dwie iteracje później (1.6) już będzie te zmiany posiadał.
Sprawdź na własne ryzyko ;)

Więcej info na temat Rampsa 1.6: https://github.com/bigtreetech/ramps-1. ... r/Ramps1.6




Co do samej konfiguracji TMC2130 to te dwa filmiki były bardzo przydatne:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=kMICfCa6bHk



źródło: https://www.youtube.com/watch?v=AVHVCPcFHUs


Nie zapominając przeglądać dokumentacji samych sterowników dla pewności: https://github.com/bigtreetech/BIGTREETECH-TMC2130-V3.0

Jeżeli znajdę ten działający konfig lda Marlina 2.0 to wrzucę.
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Ramps 1.6+ i Trinamic 2130 SPI

Post autor: mpk »

mcxmcx pisze:Zasilacz z mendy wyje
to mu wiatraczek zmień ¯\_(ツ)_/¯
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 4
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: Ramps 1.6+ i Trinamic 2130 SPI

Post autor: artusiek »

Potwierdzam ... nie idź drogą 24V na 12V ... to pomyłka .
W rampsie problemem jest bezpiecznik F1 i F2 ( przynajmniej w wersji 1.4 -1.6 - nie wiem jak w 1.6+) ... nieprzystosowany do 24V i trzeba go po prostu wymienić oraz dioda D1 do wywalenia . Kondensatory mogą pracować z napięciem do 35V .
Zasilenie Arduino Mega musisz wtedy dać z USB .
Kwestia której nie rozstrzygnąłem to czy jeśli zostawić D1 ( ew. wymienić na jakiś inny element - nie pomogę elektronika to nie moja broszka :smile2: ) to czy użycie RE-ARM będzie możliwe - zasilenie może być 10-30V , teoretycznie powinno połknąć .
Zawsze możesz podpiąć rampsa do 24V i zobaczyć jakie napięcie daje na na pinie VIN dla RE-ARM ... jeśli mieści się w granicach do 30 V ( a przy zasilaniu 24 V raczej nie będzie ) . Oczywiście zawsze ryzykujesz ... ale jak jest ryzyko - jest zabawa :cool2:
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 4
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: Ramps 1.6+ i Trinamic 2130 SPI

Post autor: artusiek »

Już nie mogę edytować ... patrząc na płytkę chyba łatwiej przerobić ( przelutować ) bezpieczniki na Ramps 1.4
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Ramps 1.6+ i Trinamic 2130 SPI

Post autor: Berg »

A Ja Wam powiem, znowu: dajcie sobie spokój z RAMPSem raz na zawsze.
Używanie tej elektroniki to światowy generator wątków na forach.
Lepiej było poczekać miesiąc na dobrą elektronikę, niż teraz ciągnąć ten wątek przez miesiąc.

Z resztą tmc2130 to też źródło niekończących się kłopotów.

Uważam, że tmc jak do tej pory miało dwa udane układy: tmc2660 i tmc2209 (i 2225, bo to to samo z grubsza)
morf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”