BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: bazic »

Zanabyłem te płytę z zamiarem upgrade'u Anet A6.
Udało się dokonać z sukcesem podmianki - wszystko śmigało ok

Do czasu...
1. zonk: uwalenie slotu karty micro SD - zablokował się - tak po prostu. Skończyło się transplantacją z Anet-ki właśnie
2. zonk: po jakichś 3 dniach normalnej pracy, w trakcie druku zmuszony byłem wyłączyć drukarkę.
Okazało się, że po ponownym włączeniu drukarka wywaliła błąd "E1 sensor error" - i tak za każdym razem
Oczywiście sam czujnik był sprawdzany - ok, kable itp. - nic, co by wskazywało na problemy.
Po pogmeraniu w źródłach marlina ustaliłem, że to efekt wskazywania b. wysokiej temperatury przez sensor.
Po zmianie jednej z opcji konfiguracji i przekompilowaniu - udało się zaobserwować hotend temp=300 stopni zanim pojawił się komunikat.
No więc sprawdzam znowu co jest nie tak z sensorem, zamieniam z hot bed sensorem - wciąż to samo
Ustaliłem, że istotnie mam uwalone wejście sensora E1 temp (TH0/J11) :( - napięcie na wejściu sensora wynosi 0,5V - bez przypiętego sensora - wygląda na rodzaj zwarcia. Na działającym wejściu sensora hotbed (TB/J12) mam 3,2V
Nie chciałem nic ruszać na samej płycie więc zmieniłem w konfiguracji i "przesiadłem się" na temp sensor od ekstrudera E2 (TH1/J10) i przez jakiś czas byłem szczęśliwy....

3.zonk: Dziś w trakcie druku - drukarka zaczęła dziwnie zwalniać - tak jakby drukowała jakiś mały detal - ale nie powinna - drukowałem kostkę testową 20mm. Zaniepokojony - zrobiłem reset. I co...? HotEnd 1 temp sensor error - znów mam temp. 300 stopni.
Natychmiast podmianka z sensorem od hotbed'a - upewniłem się że to znów nie problem z samym sensorem tylko z wejściem
Po zmierzeniu napięcia na wejście E2 temp sensor (TH1/J10) mam 0,8V - czyli wejście jest uwalone.
Tym razem postanowiłem wylutować z płyty jedyne 2 elementy, które mogłyby tu zawinić: kondensator C15 i warystor RV9.
Niestety po ich pozbyciu się nadal jest 0,8V - to oznacza uwalenie konkretnej nogi procesora (LPC1769)

Buuuuu
Czy ta płyta naprawdę jest taka badziewna?? Ktoś miał takie problemy z nią??
Pomocy - nie moge przecież się przesiąść na kolejny wolny pin - bo za chwile będzie to samo?
Załączniki
termistory_skr_1.4_turbo.jpg
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: japim »

A może masz zwarcie na samym termistorze? nóżki dotykają bloku, ściśnięte są śrubką mocującą - masz zwarcie i sam sobie nieświadomie uwalasz płytę?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: Holgin »

Płyta nie jest badziewna, tylko okablowanie/montaż ;)
Berg
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 3
Posty: 302
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Bambulab X1
x 54

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: artusiek »

Moja działa ... nie miałem / nie mam takich problemów
Artusiek
Prusa MK3s ; Bambu X1 , Hevo ( prawie działa :thumbdown: )
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: Berg »

To jest dobra i bardzo dobrze przetestowana elektronika. 99.99% typowych problemów jest zdiagnozowanych i opisanych na forach i nie ma ich wiele.
Jeśli u Ciebie jest coś innego to niemal na pewno problem jest gdzie indziej tj w kablach, konfiguracji, zasilaniu.
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: bazic »

japim pisze:A może masz zwarcie na samym termistorze? nóżki dotykają bloku, ściśnięte są śrubką mocującą - masz zwarcie i sam sobie nieświadomie uwalasz płytę?
Czytaj ze zrozumieniem: napisałem, że zamieniałem czujniki od hotend/hotbed miejscami i poblem jest tylko na jednym wejściu
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: Holgin »

Ty czytaj ze zrozumieniem - zwarcie (uszkodzenie) termistora (okablowania) może uwalać płytę główną (pin).
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: bazic »

Holgin pisze:Płyta nie jest badziewna, tylko okablowanie/montaż ;)
Nie twierdzę, że konstrukcja płyty jest całkiem zwalona.

Twierdzę natomiast, że zbyt często pojawia się problem z wejściem czujnika.

NIE z czujnikiem czy okablowaniem. Ten sam czujnik śmigał na Anetce, potem również na tej płycie.
Inny, również sprawny czujnik podłączany w to samo miejsce też nie działa.

Jeszcze raz: obecnie na obu wejściach TH0 i TH1 (przy odłączonych czujnikach) mam napięcia odpowiednio: 0,51V oraz 0,8V a powinno być ok. 3,2V

I tak na marginesie - nawet zupełne zwarcie tego wejścia nie ma prawa go uszkodzić.
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: bazic »

Holgin pisze:Ty czytaj ze zrozumieniem - zwarcie (uszkodzenie) termistora (okablowania) może uwalać płytę główną (pin).
Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: Holgin »

Zbyt często Tobie pojawia się problem z wejściem czujnika.

Zwarcie do czego? Jest kilka opcji - na wejście czujnika (ADC) trafia w jakiś sposób 12V czy inne napięcie i upala się pin, albo masz potężny problem z Common Mode (zakłócenia) i trzeba by dobrze przysiąść do masy/uziemienia i prowadzenia kabli, albo Ferrycik łączący masę analogową i "zwykłą" jest kijowo przylutowany i robią się jaja, znowu z okazji zakłóceń.

Co do zwarcia - miałem na myśli zwarcie kabelków termistora do innego potencjału.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”