BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: bazic »

Holgin pisze: Zbyt często Tobie pojawia się problem z wejściem czujnika.
Oczywiście! I to jest powód napisania tego posta :)
Holgin pisze:[...]
Zwarcie do czego? Jest kilka opcji - na wejście czujnika (ADC) trafia w jakiś sposób 12V czy inne napięcie i upala się pin,[...]
Zwarcie z potencjałem innym niż GND lub 3,3V: jest możliwe tylko przy jednoczesnym zaistnieniu 2 czynników:
a) rozwalony przewód do hotend lub wentylatora (12V)
b) rozwalony dokładnie w tym samym miejscu przewód od czujnika
Myślisz, że nie zauważyłem tak poważnego uszkodzenia i czyha ono na mnie nadal?
Holgin pisze:[...] albo masz potężny problem z Common Mode (zakłócenia) i trzeba by dobrze przysiąść do masy/uziemienia i prowadzenia kabli, albo Ferrycik łączący masę analogową i "zwykłą" jest kijowo przylutowany i robią się jaja, znowu z okazji zakłóceń.
..No ale teraz opisujesz coś co się może dziać na płycie głównej - to dobrze, bo to jakiś punkt zaczepienia
Twierdzisz, że problemy z "ferrycikiem" są powodem permanentnego uwalenia wejścia czy tylko powodem tymczasowych zakłóceń?
No i jak do zabezpieczenia wejścia ma się obecność warystora?

Jeszcze raz przypominam, że w obu przypadkach moich zonków po ujawnieniu problemu zamieniałem wtyczki termistorów hotbed i hotend. Gdyby mój czujnik uwalał płytę - to natychmiast uszkodziłbym również wejście hotbed temp.
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: Holgin »

Ja nic nie twierdzę, bo nie za bardzo mam jak poza zgadywaniem. Nie wiem co mogłeś zauważyć, a co nie. Sama płytka SKR 1.4 nie ma jakichś specjalnych zdolności do uwalania pinów ADC. Problem jest albo w Twojej maszynie albo w tym konkretnym egzemplarzu płytki. Nikt też nie twierdzi, że uszkodzona wiązka momentalnie uwala procesor, tylko dzieje się to po bliżej nieokreślonym czasie np jak się odpowiednio kable ułożą. Warystor nie jest lekiem na wszystko i nie wszystko zabezpieczy, dużo zależy też od layoutu.

Zrób parę zdjęć okablowania, głowicy, wiązki, płytki.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: Berg »

Przykładowo.
Miałem kiedyś tak uszkodzoną grzałkę hotendu (mam ją nadal i używam gdy grzeję blok w imadle) że miała przebicie do obudowy. Poza tym działała normalnie. Na bloku było 12V. Oczywiście gdyby wówczas również termistor zwarł do bloku, to by poszła elektronika z dymem.

Nie pamiętam jak wpadłem na to by sprawdzić.

Innym razem puściłem kable do silników krokowych z napięciem 70V, Silniki 4Amp, razem z kablami od endstopów indukcyjncyh jednym kablem wielożyłowym. Elektronika dostała szału. Endstopy pracowały jak lampki na choince.
dragonn
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: japim »

Wiele razy na forum ludzie pisali że uwalali płyty bo przy wymianie dyszy ktoś gdzieś zahaczyl/ zrobil zwarcie kluczem w hotendzie. A w hotendzie masz tylko grzałkę i termistor. Wniosek jest że zwarcia w okolicy bloku grzejnego są możliwe. To że w danym momencie wszystko gra nie znaczy że po pewnym czasie coś nie strzeli. Mam 3 reprapy w których mam podpiete czujniki poziomowania stołu na serwie. W jednej wystatczy że dotknę czubkiem pęsety do dyszy i serwo pomimo wyłączenia zasilania 5v wykonuje ruch - drgnięcie. Co znaczy że na bloku pojawia się potencjał - albo moje dotknięcie bloku uziemia układ. Zrób do tego zwarcie i problem murowany..
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: bazic »

Berg: to o czym piszesz to znów są rzeczy, które mogą powodować zakłócenia (oprócz permanentnego uwalenia napięciem pow. 3,3V z grzałki)
Twoja choinkę spowodowała pewnie indukcja od silników
Ja u siebie mam wszystko dość luźno, chciaż oplecione standardowym pancerzykiem - jak to było od początku w mojej Anetce.

Niestety wygląda na to, że coś tej mojej płycie dolega. Wszystko poodłączane a jak ja uruchomię - to po wystartowaniu firmware'u okazuje się że załączany jest na stałe mosfet od hotendu nr2. Co prawda jego sterowanie jest robione za pomocą bufora trójstanowego na 74HC125 - ale nie sądzę aby to on był uwalony...

jutro będę musiał pokombinować - co dalej i wybrać kolejną ofiarę, która się stanie wejściem hotend temp :)
Wygląda na to, że będzie to "Probe" - i chyba będę musiał dorzucić rezystor 4,7k jako pull-up (nie wiem czy ten pin ma internal pull-up'a)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: Berg »

jasne indukcja. daję to tylko jako przykłady.

często mi się zdarza też, że wstanę szybko od stołu by podejść do drukarki i cos chcę poprawić. Jak dotknę hotendu, to iskra z dupy, którą pocierałem stołek resetuje elektronikę. Tak że coś w tym hotendzie siedzie delikatnego :D

80zł - kup nową szkoda czasu.
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: bazic »

japim pisze:Wiele razy na forum ludzie pisali że uwalali płyty bo przy wymianie dyszy ktoś gdzieś zahaczyl/ zrobil zwarcie kluczem w hotendzie.
Jutro sprawdzę hipotezę o przebiciu grzałki na blok hotendu i ew. uszkodzenie przewodów czujnika śrubą.

No niestety jak na razie mecz SKR:Przemek ma wynik 3:0
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: bazic »

Berg pisze: 80zł - kup nową szkoda czasu.
Masz namiar? to dawaj bo kupiłbym faktycznie chociażby na wszelki wypadek
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: Berg »

nie mam, ale po tyle chodzą co jakiś czas na Ali, pierwsze z brzegu:
104 za 1.4t
https://pl.aliexpress.com/item/4000474140713.html

60zł z dostawą
https://pl.aliexpress.com/item/4001032253258.html

49zł
https://pl.aliexpress.com/item/4000115213556.html

nie dawno na czacie pisaliśmy bo ktoś znalazł razem z kompletem 2209 tanio.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2021, 20:23 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: BTT SKR 1.4 Turbo - szlag mnie już trafia!

Post autor: bazic »

:) no aallleeee to mieeeeesiące czekania :p
Jak już bym miał tyle czekać to może raczej cos na esp32 jak to:
https://pl.aliexpress.com/item/1005002069440200.html

Może ktoś może polecić jakąś inną na ESP32? aby tylko z torbami nie polecieć..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”