MKS SGEN L v2 dual Z

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 4
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

MKS SGEN L v2 dual Z

Post autor: zbyszp »

Mam płytkę jak na zdjęciu i aktualnie jeden motor w osi Z. Zamówiłem drugi + potrzebne dodatki. Czy wystarczy, że podepnę pod drugie wejście Z czy trzeba jeszcze poprawiać coś w Marlinie czy ten stepstick będzie obsługiwał obydwa motory? Aktualnie mam ustawione 800 na motor, czy to trzeba też zmienić czy płyta z automatu będzie przydzielała taki sam prąd?
Załączniki
Zrzut ekranu z 2021-03-06 07-52-35.png
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: MKS SGEN L v2 dual Z

Post autor: JGFTW »

Jeżeli masz np Endera i kupiłeś od Creality dual Z upgrade to z mojego doświadczenia wystarczy tylko wpiąć oba silniki w jedno gniazdo - be żadnych zmian.

Jeden sterownik (np A4988) spokojnie powinien uciągnąć dwa silniki (stock Creality) - zależy oczywiście od parametrów silników. Jednak zazwyczaj się udaję.

Jeżeli sztukujesz rzeczy to musisz eksperymentalnie sprawdzić czy nie trzeba zwiększyć napięcia, przecież na podstawie powyższych informacji nikt Ci dokładnie nie odpowie czy takie napięcie jest ok czy trzeba zwiększyć i o ile.

Chyba, że chcesz odpowiedź typu wróżenie z fusów, jeżeli tak to wylosowałem dla Ciebie przepowiednie na dziś:
karta_tarota.png

https://ezowymiar.pl/tarot/tarot-na-dzis/

Ale nie ma tam słowa o napięciu dla sterowników ;)

Co do zmian w FW to jeżeli chcesz miec funkcję Z Steppers Auto-Alignment (https://marlinfw.org/docs/gcode/G034.html) to bez zmian w Marlinie się nie obejdzie - całe 3 rzeczy trzeba tam zrobić - odkomentowac sterownik Z2, powyższą funkcję oraz zmienić liczbę sterowników na Z ( te dwie ostatnie zmiany w zaawansowanej konfiguracji).
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 4
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Re: MKS SGEN L v2 dual Z

Post autor: zbyszp »

Dzięki za wróżbę, tak myślałem, że czeka mnie ciężki dzień. Upgrade to oryginał do mojej tevo tarantula pro zielona, drugi identyczny silnik na Z 17hd1440 jak się nie mylę.. Z tego co gdzieś mi wpadło uruchomienie dual Z w marlinie będzie korzystał z E1 jako wyjścia i stepsticka do niego, więc zablokuje mi ewentualną możliwość wykorzystania drugiego ekstrudera. Czyli po prostu zostanie mi podpięcie i sprawdzenie czy wyrabiają silniki na osi Z?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: MKS SGEN L v2 dual Z

Post autor: Jarewa »

Cos źle piszesz patrząc się na schemat Z2 to duplikat Z1 inaczej można powiedzieć że na płycie jest rozgałęźnik z jednego steptika na Z1 i Z2...

Chyba że chcesz użyć E1 do wykorzystania na drugi silnik osi Z..
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 4
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Re: MKS SGEN L v2 dual Z

Post autor: zbyszp »

Stepsticki to tmc2209 na z jest 3d touch. W komplecie, który zamówiłem jest pasek i zębatki łączące obydwie śruby 8x8 napędzające oś Z. 800 mam ustawione domyślnie, mogę to zmienić z ekranu, nie ma problemów z ruchem ani nadmiernego grzania silników.
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 4
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Re: MKS SGEN L v2 dual Z

Post autor: zbyszp »

Zestaw dziś dotarł, zamontowałem zgodnie z filmikami YT i podpiąłem pod drugie wyjście na tym samym stepsticku. Niestety na 800 przy przesuwaniu osi Z trochę przycinało, zmieniłem na 900 jest ok, po osi Z przesuwa się bez zacięć. Jaką mogę max wartość ustawić dla tego Z, żeby być pewnym, że nic nie przytnie przy przesuwaniu po osi Z? Może lepiej wykorzystać wolny E1 i oddzielny stepstick, ale chyba więcej ustawiania w Marlinie?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: MKS SGEN L v2 dual Z

Post autor: Jarewa »

Żeby być pewnym to trzeba by było z 1,6A ustawić (2xsilnik) i to minimum co powinno być tylko czy wytrzyma TMC i go nie usmaży choć wytrzymuje 2A ale głównie zależy od chłodzenia.
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: MKS SGEN L v2 dual Z

Post autor: Mati »

Albo podpiąć silniki szeregowo. Prąd idzie przez oba wtedy taki jak ustawiono, nie dzielony na pół.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”