2560+RAMPS problem z D9 i D10

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: Berg »

nie. Pomyliło Ci się chyba z Klipperem.
Duet z wgranym RepRapFirmware jest bardzo podobny w koncepcji do smoothie, tylko lepiej rozwinięty.

Ale powiem tak, jak znasz smoothie dobrze i nie chce Ci się ogarniać czegoś innego. to też jest ok.
mcxmcx
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: dragonn »

Wersję Duet 3 mogą korzystać z tzw. jakiegoś SBC (typu Pi) ale nie jest to wymagane a opcjonalne i używane tylko żeby uzyskać rzeczy typu obsługa bardziej rozbudowanych wyświetlaczy, wtyczki typu generowanie timelapsów itd.
jzagaja
Postów w temacie: 36
Posty: 278
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: jzagaja »

Jak wygląda konfiguracja stepow pod servo? Trzeba zworkami odpowiednio poustawiac a w firmware typ stepa, ilosc krokow i kierunek?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: Berg »

ale o co pytasz? o Dueta?
Czy pisząc "servo" masz faktycznie na myśli "servo" czy po prostu silnik krokowy.
Bo mikrokoki w serwach zazwyczaj ustawia się w samym serwach a nie na płycie głównej.

Natomiast mikrokoki, prąd dla tmc2660 i wszystko inne w DuetWifi ustawia się w pliku konfiguracyjnym.
jzagaja
Postów w temacie: 36
Posty: 278
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: jzagaja »

Mam na mysli servo - czy przesiadka z Ramps to bedzie podlaczenie wtyczki silnika czy dodatkowo niestandardowe opcje.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: Berg »

co to za maszyna? Jakie są te serwa? foto?
jzagaja
Postów w temacie: 36
Posty: 278
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: jzagaja »

Maszyna 3DPlatform 3DP1000, silniki:

https://www.applied-motion.com/products ... tsm23p-2ag
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: Berg »

OoooK. Już wszystko widzę.

Wariant 1.
BTT SKR 1.4 + Marlin 2.x
zalety:
- Marlin 2.0 obsługuje wyświetlacz tekstowy oraz kartę SD na wyświetlaczu w BTT SKR + RepRapSmartController. Tak że wystarczy wpiąć i będzie działać
- BTT SKR 1.4 ma wyprowadzone osobne piny STEP/DIR/EN do sterowanie zewnętrznymi serwami
- tanio

wady:
- trzeba skompilować Marlina, za czym nie przepadasz.

Wariant 2a.
BTT SKR 1.4turbo + Smoothieware
- wygodna konfiguracja poprzez plik

wady:
- smoothie nie obsługuje wyświetlacza tekstowego, trzeba zamienić na graficzny (RepRap Discount Full Graphic)i zacisnąć taśmę w odpowiedni sposób. Będzie i tak kłopot ze skonfigurowaniem czytnika karty SD w wyświetlaczu. Możliwe że z wyświetlaczem Viki2, którymś z opisanych na stronie smoothie będzie lepiej. Trzeba to zgłębić. Ja akurat nie potrzebuję czytnika SD na panelu, więc olałem.

Wariant 2b. Oryginalne smoothie (lub klon) z jednym z zalecanych wyświetlaczy z czytnikem
- pozbawione wady wariantu 2a

Wariant 3. Duet Wifi
- DuetWifi jest tak sobie sensowny, bo skoro masz serwa to nie użyjesz tmc2660, które są najmocniejszą stroną Dueta.
- nie obsługuje wyświetlacza tekstowergo. Musi być dedykowany kolorowy PanelDue.
- drukowanie, upload plików po wifi
- konfiguracja, sterowanie z przeglądarki
- serwa można wpiąć pod gniazdo rozszerzeń i zdefiniować piny

Wariant 4. BTT SKR 1.4 + rPi (firmware: Klipper + MainSail)
zalety
- obsługuje wyświetlacz tekstowy
- w miarę łatwo podpiąć istniejące kabelki
- dodatkowo interfejs webowy

wady:
- jak uda się dobrze skonfigurować to będzie działać niezawodnie ale tak jak pisałem wcześniej czasem też potrafi być "kapryśne"

Reasumują Wariant 1 Jednak wydaje mi się najprostszy. Zaleta BTT SKR 1.4 jest taka, że może działać zarówno z Marlinem jak smoothie jeśli zmienisz zdanie jak i Klipperem jak będziesz chciał pooeksperymentować. Ma wyprowadzone piny pod serwa dla wszystkich osi, dział z 24V bez kombinowania, ma wyjścia na dwie taśmy wyświetlacza takiego jak masz..

BTT SKR 1.4 występuje w wersji turbo i nie turbo. Różnica jest niewielka w częstotliwości taktowania. w cenie około 10zł. Jednak wersja "turbo" ma ten sam układ co oryginalne smoothieboard co ponoć ma znaczenie.
jzagaja
jzagaja
Postów w temacie: 36
Posty: 278
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: jzagaja »

Wielkie dzięki za analizę. No to teraz na zakupy. Żeby tylko nie zapomnieć o duperelach - najwięcej czasu zabawa z kabelkami i zarabianie złącz. Przeważnie jak w sklepie są płyty to brak złączy.
BTT SKR 1.4 ma wyprowadzone osobne piny STEP/DIR/EN do sterowanie zewnętrznymi serwami
BTW: dobrze rozumiem - nie trzeba wtedy stepsticka (2209) ?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: Berg »

Jeszcze do sprawdzenia czy serwa mogą być sterowane sygnałem "-" . Ja mam SKR 1.4 podłączone do zewnętrznych sterowników i u mnie działa.
JEdnak jeśli twoje drivery sterowane są sygnałem +5V to gorzej, bo SKR 1.4 ma logikę 3.3V


JAk masz serwa, to nie potrzebujesz stepstików. Teraz w RAMPSie też ich nie masz, jak rozumiem.
Możesz ew. zrobić zdjęcie tego jak ten RAMPS był podpięty to się upewnimy co tam się działo.
Ostatnio zmieniony 09 mar 2021, 13:47 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”