2560+RAMPS problem z D9 i D10

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
jzagaja
Postów w temacie: 36
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: jzagaja »

Powiedz to producentowi który takiego RAMPSa tam wsadził :D

Wracając do SKR 1.4 - można na nim odpalić Smoothie? Pytam bo dziś nie można wierzyć specyfikacjom np. Blackfrog pisze że ma zintegrowane Stepsticki.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2021, 20:05 przez jzagaja, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: majek »

jzagaja pisze:
majek pisze:
jzagaja pisze: Mosfet wisi sobie luzem, plytka zaslepiona tasma typu duct
Przecież ta taśma jest na aluminium i przewodzi, dlatego prosiłem o zdjęcia a nie schemat całego ramps-a, który z Twoją instalacją nie ma wiele wspólnego.
Ponizej foty bez Taurino Power + Ramps.
No to ja się nie dziwię, że upalasz tego Rampsa jak 'zaizolowałeś' spód płytki z mosfetem taśmą, która przewodzi. Pewnie klej lepiej złapał albo docisnąłeś taśmę do płytki, nóżki przebiły się przez klej i dotykają taśmy. Leci napięcie zasilające stół przez taśmę bezpośrednio na Atmegę i efekt jest jaki jest.
Masz to ładnie zrobione i nie widzę żadnego wytłumaczenia dlaczego nie użyłeś do izolowania zwykłej taśmy izolacyjnej. Albo nawet wydrukować jakiś uchwyt, żeby płytka nie latała w powietrzu, bo prędzej czy później i tak się tam coś zewrze.
jzagaja
Postów w temacie: 36
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: jzagaja »

Taśma duct tape przewodzi? Sprawdzałem i nie widzę.
mcxmcx
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: dragonn »

jzagaja pisze: Wracając do SKR 1.4 - można na nim odpalić Smoothie? Pytam bo dziś nie można wierzyć specyfikacjom np. Blackfrog pisze że ma zintegrowane Stepsticki.
Moim zdaniem smoothie odpadło jakiś czas temu z wyścigu firmware dla drukarek.
Na SKR 1.4 możesz wrzucić:
- Marlina, może nie jest najlepiej napisany ale działo jako tak i ma funkcjonalności
- Killpera, wymaga dodatkowo jakiegoś Pi lub w zasadzie cokolwiek na czym polecić Linux i ma jakiś "sensowny" poziom wydajności. Bardzo dużo funkcjonalności. Aktualnie najbardziej dynamicznie rozwijający się soft do drukarek, oferujący bezsprzecznie najlepszą wydajność (mam na myśli ilość kroków na s) i bajery takie jak np. kalibrację drukarki przy pomocy akcelerometru.
- RepRapFirmware - coś pomiędzy Klipperem a Marlinem, nie wymagający dodatkowego Linuxa. Wygodna konfiguracja wszystkiego przy pomocy g-codów. Główną wadą to to że na SKR jest trochę "ograniczony" bo wywodzi się on z płytek z mocniejszymi procesorami (głównie z większą ilością RAM-u).
Berg
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: Mati »

Smothieware na SKRach chodzi. Mój SKR przyjechał z fabrycznie wgranym Smoothie, ale i tak zaraz wleciał tam skonfigurowany odpowiednio Marlin. Tak czy owak zgadzam się z kolegą wyżej, że RRF czy klipper będą zdecydowanie lepsze.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: Berg »

Jeszcze raz napiszę to co pisałem w drugim poście i @dragonn potem. Zostaw temat RAMPSa i zmień elektronikę.

Smoothie - da się zainstalować na SKR 1.4 jednak tak jak pisałem @dragonn to nie jest firmware bogów. Ma zalety takie jak wsparcie dla CNC, współpraca z jsCNC, bCNC, tryb zgodności z Grbl. Jeśli Twoja maszyna to CNC albo laser, to można ( a nawet warto) iść tą drogą.

Do drukarki SKR 1.4 + Marlin - zaleta jest taka, że pewnie zadziała z jakimś wyświetlaczem, który teraz masz, z którym działał RAMPS.
Jeśli nie masz wyświetlacza, który gdzieś jest ładnie zamontowany to jest większe pole do wyboru innej elektroniki, firmware.

Klipper - też super, używam ale raczej dla pasjonatów niż do maszyny co ma po prostu działać 24/7

Uważam, że do drukarki DuetWifi (nawet klon, choć lepiej oryginał) mimo, że też ma już swoje lata w dalszym ciągu jest najlepszą opcją.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: dragonn »

Co do Dueta warto dodać tutaj że niedawno wyszedł Duet 3 Mini 5+ który w zasadzie ma zastąpić Dueta 2.
jzagaja
Postów w temacie: 36
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: jzagaja »

W drukarce 7h7 poprzedni wlasciciel zainstalowal MKS 1.3 ze Smoothie i ta plyta jest nie do zajechania stad moja sympatia do Smoothie ktorego nie trzeba kompilowac. Zeby wgrac firmware do 2560 musialem sciagnac starszy IDE 1.6.9 inaczej byly bledy. Dlatego nie lubie Marlina. Z racji tego ze mam Duet2 Wifi w firmowej obudowie zatem trzeba sie go nauczyc i ewentualnie poprosze o pomoc jak podlaczyc napedy z serwo.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: dragonn »

Dueta też kompilować nie trzeba :), zdecydowanie łatwiej się go ogarnia niż Marlina.
Dla wielu osób Marlin jest łatwiejszy tylko z względu na to że nauczyli się go pierwszego.
jzagaja
Postów w temacie: 36
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: 2560+RAMPS problem z D9 i D10

Post autor: jzagaja »

Dla przypomnienia - Duet chodzi pod firmware Reprap ktory musi byc na stale podlaczony do komputera (mini do Raspberry)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”