Płynna regulacja chłodzenia wydruku

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Płynna regulacja chłodzenia wydruku

Post autor: Berg »

Zamontowałem do chłodzenia wydruku dwa wentylatory, różne, bo akurat takie miałem. Uwidocznił mi się bardzo wyraźnie taki kłopot: Jeden wentylator startuje gdzieś od 25% drugi dopiero od 90% (jakiś dziwny ale dobrze daje).

W pierwszym odruchu zapakowałem kondensator 33uF w zacisk na RAMPSie. Pomogło, za bardzo pomogło. Wyobrażam sobie, że teraz krzywa to odwrócona parabola. Wentylatory startują przy 1-2% i na oko osiągają 90% wydajności przy ustawieniu w okolicach 50%. Można by to tuningować dalej elektronicznie lub dostosować parametry wydruku.
Jednak jest coś takiego jak FAN_SOFT_PWM. Zdaje się można znacząco obniżyć częstotliwość. Jakieś z tym doświadczenia? Albo inne rozwiązanie na tuning pracy wentylatorów?

Przy okazji przydało by się takie ustawienie w sofcie, a może jest (?), by jak wentylator startuje to na 1-2s na początku zawsze od maksymalnej wartości. Bo często jest tak że potrzeba większe napięcie by go ruszyć a potem spokojnie można obniżyć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Płynna regulacja chłodzenia wydruku

Post autor: Berg »

sam sobie odpowiadam ;)
przetestowałem w Merlinie

#define FAN_SOFT_PWM
i
#define SOFT_PWM_SCALE 0 //sprawdzałem 0, 1,2,3 ale w praktyce 0 i 1 miało sens

Znacząco obniża częstotliwość PWM dla wentylatora. W konsekwencji może to dać pozytywne rezultaty albo negatywne. Zależy to od wentylatora. Jedne wentylatory dzięki obniżeniu częstotliwości rozpędzają się już przy małym wypełnieniu PWM (niższym ustawieniu % w programie) bo na znacznie dłużej mają stałe zasilanie 12V (co zwłaszcza przy rozruchu ma znaczenie) niż przy sprzętowym PWM, które minimalnie w atmega2560@16Mhz wynosi 61Hz.

Inne wentylatory z kolei albo rozpędzają się później i wcześnie tylko terkotają, albo nierówno pracują, albo za wcześnie, przy 50% mają 100% mocy.

Jakkolwiek, jeśli regulacja wentylatora jest mało płynna i trudno to ustawić, to można spróbować, może się coś uzyska.
Ostatatecznie, póki nie wybiorę się do sklepu po taką samą parę wentylatorów, to w miarę najlepszy nastaw to kondensator 33uF (choć chyba mniejszy był by lepszy) FAN_SOFT_PWM i SOFT_PWM_SCALE 0
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Płynna regulacja chłodzenia wydruku

Post autor: dragonn »

Nie wiem jaki slicer ale czemu sobie np. nie ustawić że 2 warstwa to wentylator 50% a póżniej jak już ruszy obniżyć?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Płynna regulacja chłodzenia wydruku

Post autor: Berg »

a bo za dużo rzeczy na raz napisałem. JAk zerkniesz do mojego pierwszego postu. To problem się zaczął od tego że mam dwa różne wentylatory podpięte równolegle do chłodzenia wydruku. No i jeden z nich jest całkiem fajny, bo dobrze dmucha. Ale dziwny. bo ruszał przy 90% a przy obniżeniu do 80% się zatrzymywał. Drugi ruszał Przy 25% i można było obniżyć do 15%. Co, btw, w sumie też nie koniecznie dawał głupi układ, jednak trzeba by dodatkowego wysiłku intelektualnego za każdym razem przy ustawianiu parametrów w slicerze..

No i postanowiłem zgłębić sprawę.
W niektórych przypadkach można tak kombinować jak piszesz. Ale na przykład jak chcesz chłodzić mosty ABS 50% to fajnie by ten system sprawnie działał od strony drukarki i robił to co mu slicer każe.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 1
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Płynna regulacja chłodzenia wydruku

Post autor: samezrp »

W repetierze na 100% w konfiguracji widziałem opcję na takiego kopa, ale teraz nie mogę znaleźć. Nie napisałeś o jaki FW Ci chodzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”