Tronxy - płyta główna.

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
ma3x
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 10 gru 2018, 19:14

Tronxy - płyta główna.

Post autor: ma3x »

Witam
Mam problem z drukarką Tronxy X5SA z dotykowym ekranem. Kupiłem 2 lata temu i zacząłem przerabiać. Jako że nie mam zbyt wiele czasu to zajęło mi to 2 lata :) i po tych 2 latach pojawił się problem. Drukarka przeskakuje podczas druku. Wymieniłem kable,podmieniłem silniki,zrobiłem update softu do najnowszej wersji,podmieniałem silniki, wymieniłem chłodzenie elektroniki i ostatecznie stwierdziłem że albo mam uszkodzoną elektronikę albo prąd na silnik jest źle wysterowany. Chcąc ustawić odpowiednie wartości jako że nie bardzo mogę podpiąć się pod prąd sterownika vcc (strasznie to drobne a ja nie mam zbyt dobrego wzroku :) szukałem porady na necie i... znalazłem ten film:
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=322SMEICfvE
Niestety ta metoda u mnie nie działa :shock:
Ktoś wie jak się do tego zabrać?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1343
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Tronxy - płyta główna.

Post autor: JGFTW »

Czemu ta metoda nie działa?

Podłączasz płytę do zasilania, odpinasz silniki z gniazd i multimetrem mierzysz (czarny -> GND [może być gdziekolwiek na płytce] i czerwony -> potencjometr). Niektórzy sprytnie podpinają Vcc np aligatorkami do śrubokrętu i mierzą jednocześnie zmieniając napięcie.
vref-a4988.jpeg
https://sos3dprinting.com/wp-content/up ... azione.jpg

Jak masz słaby wzrok to może lupa w trzeciej ręce? :D
ma3x
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 10 gru 2018, 19:14

Re: Tronxy - płyta główna.

Post autor: ma3x »

Właśnie! Dlaczego!?
Dlatego że nie działa szukałem na internecie innych sposobów pomiaru i znalazłem ten film. Niestety tyle to już wiem co gdzie i jak podłączyć i zmierzyć ale to nie działa i dlatego pytam na forum :)
Myślałem już żeby kupić topnik lupę i przylutować bezpośrednio do układy kabel i spróbować tak zmierzyć ale to chyba nic nie zmieni.
Może trzeba podpiąć LCD i wybrać tryb ręczny?
Spróbuję jeszcze tak. - Także nic.
Miernik sprawny na zasilaniu jest 12V Kiedy mierzę na sterowniku -0
Elektronika podpięta do kabli działa. Silniki się kręcą. Pogubiłem się :shock:
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: Tronxy - płyta główna.

Post autor: cardjunk »

Z tego co pamiętam na tej płycie, do potencjometru od drivera nie jest podprowadzone to co z reguły jest(nie wnikam jak to się technicznie nazywa, powiedzmy, że napięcie :D ) i miernik trzeba przyłożyć obok łebka od śrubki, do wyprowadzenia nóżki, albo pola lutowniczego, już nie pamiętam, nie miałem jej w rękach dawno.

edit. odpaliłem jej zdjęcia, trzeba przyłożyć do przylutowanej nóżki poniżej łebka od potencjometru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”