Mellow Fly E3 RRF

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Mati
Postów w temacie: 4
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Mellow Fly E3 RRF

Post autor: Mati »

Jest to elektronika dedykowana do Endera 3 i podobnych, pasująca w oryginalne miejsce, z wymiennymi StepStickami oraz wbudowanym ESP, dzięki czemu można na niej bez dodatków uruchomić RepRapFirmware.
Link: https://pl.aliexpress.com/item/1005001999686167.html
Płyta doszła do mnie po 2 tygodniach od zamówienia, jakość wykonania moim zdaniem jest całkiem niezła.
IMG_20210422_192530.jpg
IMG_20210422_192937.jpg
Do płyty tej można zamówić od razu stepsticki TMC2209 z dedykowanym do tej płyty dip-switchem do odłączenia pinu DIAG, jeśli się nie korzysta z sensorless homing. Ja z pewnych powodów zdecydowałem się na wykorzystanie sterowników zakupionych osobno - TMC2226 od BigTreeTech. Drivery będą się komunikowały przez UART, także należy włożyć w płytę po jednej zworce, tak jak na pierwszym zdjęciu. Jako, że Ender ma wbudowane krańcówki i nie zamierzałem z nich zrezygnować, to konieczne było obcięcie pinu DIAG jak na zdjęciu:
tmc.jpg
Po przygotowaniu zworek i stepsticków płyta jest gotowa do montażu w drukarce. Tu mała uwaga, ponieważ przy zastosowanych przeze mnie stepstickach i dołączonych do nich radiatorach, radiator od E zawadza o oryginalny wiatraczek 4010 chłodzący elektronikę. Nie był to jednak wielki problem, bo i tak robiłem nową pokrywkę pod wiatrak 6015. Generalnie rozkład złącz jest praktycznie taki sam, jak w oryginalnej płycie. Różnica jest taka, że są 2 gniazda do wentylatorów, które można niezależnie sterować PWMem. W moim przypadku pierwsze wykorzystałem do chłodzenia wydruku, a drugie na wentylator hotendu i elektroniki. Jest też gniazdo ze stałymi 24V, tu podpiąłem pasek LED oświetlający drukarkę.

Oprogramowanie
Płyta przychodzi fabrycznie bez wgranego żadnego softu. Można wgrać Marlina, albo RRF. Sam kupiłem ją specjalnie pod RRF, dlatego też ten soft wgrałem. Wszelkie informacji na temat konfiguracji znajdują się w wiki: https://teamgloomy.github.io/
Na chwilę pisania tego posta najnowsza stabilna wersja RRF to 3.2.2, jednakże od wersji beta 3.2.7 obsługiwany jest wyświetlacz graficzny - fabryczny endera oraz RepRap Discount FullGraphics Smart Controller.
Aby zainstalować oprogramowanie wystarczy ściągnąć odpowiedni plik BIN (np. firmware-stm32f4-esp8266wifi-3.3beta1_5.bin), zmienić jego nazwę na firmware.bin i wgrać na kartę pamięci sformatowaną jako FAT32. Po włożeniu karty do drukarki i włączeniu zasilania soft wgra się automatycznie. UWAGA - aby nastąpiło wgranie softu konieczne jest podłączenie zewnętrznego zasilania, nie wystarcza 5V z USB. Nie ma także wgranego softu dla ESP, ale jego wgranie opiszę później. Teraz kolejnym krokiem jest przygotowanie plików karty SD. Do tego najłatwiej wykorzystać dedykowany konfigurator: https://teamgloomy.github.io/Configurator/
Dla Endera i płytki Fly e3 jest predefiniowana konfiguracja, która praktycznie nie wymaga zmian, chyba że ktoś ma inne drivery, bl-touch czy inne dodatki. Pobrane pliki wrzucamy do katalogu sys na karcie pamięci, oraz uzupełniamy o najnowszą wersję DWC (rozpakować do folderu www) oraz firmware do ESP (wrzucić do folderu firmware i zmienić nazwę pliku na DuetWifiServer.bin).
Jeśli chcemy użyć wyświetlacza graficznego z Endera to należy dodatkowo dodać do pliku board.txt:

Kod: Zaznacz cały

lcd.encoderPinA=E.9
lcd.encoderPinB=E.10
lcd.encoderPinSw=E.11
lcd.lcdCSPin=E.7
lcd.spiChannel=4
SPI4.pins={E.8, NoPin, B.1}
lcd.lcdBeepPin = E.12
A do pliku config.g:

Kod: Zaznacz cały

M918 P1 E4 F1000000
oraz założyć zworkę J2 na płycie. Konieczne jest także wgranie na kartę pamięci plików menu pobranych z : https://github.com/jadonmmiller/Ultimat ... /releases/
plik należy rozpakować do folderu "menu". Do podłączenia wyświetlacza używa się fabrycznego kabla podłączonego do gniazda EXP3, nic nie trzeba przerabiać.
Teraz mając już gotową całą strukturę plików na karcie SD można uruchomić drukarkę. Na początek konieczne będzie podłączenie drukarki kablem USB do komputera, aby wgrać firmware do ESP i następnie podłączyć się do swojej sieci WIFI. Mając już podłączenie wgrywamy firmware do ESP poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

M997 S1
Do wydania tego polecenia wystarczy jakikolwiek terminal, np. PuTTY czy YAT.
Jak już zakończy się wgrywanie firmware można podłączyć się do swojej sieci WiFi:

Kod: Zaznacz cały

M552 S0
M587 S"SSID" P"hasło"
M552 S1
i odłączyć kabel usb. Jak wszystko poszło dobrze, to drukarka będzie teraz dostępna z poziomu przeglądarki internetowej pod adresem http://ender3.local , chyba że wpisaliśmy inną nazwę drukarki.
Zauważyłem, że przy fabrycznej częstotliwości PWM (500Hz) grzałki stołu, zasilacz wydaje nieprzyjemne odgłosy, dlatego też zmniejszyłem tą częstotliwość do poziomu 8Hz, dzięki czemu nie odczuwa się tego efektu. Aby to zrobić należy w pliku config.g do odpowiadającemu grzałce stołu poleceniu M950 dodać parametr Q8 ( https://duet3d.dozuki.com/Wiki/Gcode#Se ... _servo_pin)
Nie wiem jak w innych slicerach, ale w PrusaSli3er/SuperSlicer można ustawić adres drukarki, dzięki czemu przesłać plik i uruchomić druk można z poziomu slicera, bez udziału DWC.
Bez tytułu.jpg
To tyle. Działa, drukuje, polecam :git:
IMG_20210423_201631.jpg
morf, Berg, jarn, JGFTW
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Mellow Fly E3 RRF

Post autor: Berg »

Świetnie, że działa ze starym LCD. Panel od due kosztuje kupę kasy i moim zdaniem niewiele daje. Przy drukarce wystarcza proste opcję. Zagrzej stół, wysuń filament, zatrzymaj drukowanie. Resztę i tak lepiej zrobić z przeglądarki.
morf
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Mellow Fly E3 RRF

Post autor: morf »

[OT] Jakby zrobili jeszcze wsparcie dla tekstowego wyswietlacza typu reprap 2004 to juz w ogole bajunia by byla :) [/OT]
Berg
Done is better than perfect.
Mati
Postów w temacie: 4
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Mellow Fly E3 RRF

Post autor: Mati »

Oprócz Paneldue ma też obsługę tańszych TFT od BTT czy Mellow. Tak czy siak są one też dość drogie i zgadzam się z Berg, że niewiele dają.
jarn
Postów w temacie: 1
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Mellow Fly E3 RRF

Post autor: jarn »

Jeśli się komunikujemy po uart/spi ze sterownikami, to w board.txt powinna się znaleźć taka linijka:
stepper.numSmartDrivers = 4; //ilość sterowników
npnpnp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 01 sty 2021, 16:00
x 1

Re: Mellow Fly E3 RRF

Post autor: npnpnp »

Mati zajrzałem tutaj. Widzę że faktycznie ta płyta będzie dobrym wyborem. Takie pytanie czemu nie zrezygnowałeś z krańcówek?
Jak oceniasz całego endera 3?
Grzesinski
Postów w temacie: 1
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Mellow Fly E3 RRF

Post autor: Grzesinski »

Tłumacz Ali to ma poczucie humoru...
Projekt płyty głównej jest uzupełniany przez zespół FLY, a oprogramowanie jest opracowywane przez ponury zespół. Ponury zespół zapewnia kompleksowe wsparcie techniczne dla naszych płyt głównych, dzięki czemu klienci mogą uzyskać wysokiej jakości płyty główne i uzyskać lepszą pomoc techniczną.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Mellow Fly E3 RRF

Post autor: Zepco »

Ponury zespół pracuje lepiej niż wesoły, rozkojarzony, myślący o weekendowym piwku.
Mati
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Mati
Postów w temacie: 4
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Mellow Fly E3 RRF

Post autor: Mati »

npnpnp pisze:Takie pytanie czemu nie zrezygnowałeś z krańcówek?
Jak oceniasz całego endera 3?
A po co rezygnować z czegoś co jest i działa jak należy? SH to nie takie och ach i hop siup jak się wydaje.
Endera oceniam dobrze, ale moim zdaniem wymiana płyty, hotendu i wiatraków to must have dla cichego i bezproblemowego drukowania.
Mati
Postów w temacie: 4
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Mellow Fly E3 RRF

Post autor: Mati »

Dorzucam nowy projekt pokrywki obudowy, w której wentylator nie zahacza o radiator stepsticka na wiatrak 60x60x15. Można użyć go także ze "zwykłą"płytą (oni tego nie sprawdzajo! :D )
pokrywa_fly_e3_rrf_60mm_fan.STL
(198.52 KiB) Pobrany 73 razy
1628790500629.jpg
1628790500628.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”