TMC2209 Piszczenie Silników

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: dragonn »

moskil pisze:
dragonn pisze:No nie no....
Dodatkowo nic nie piszczy, kiedy recznie ruszam silnikiami, dopiero po wykonaniu home, prawdopodobnie jakaś wbudowana komenda odpala tryb wywołujący piszczenie etc.
Nope, kwestia charakterystyki poboru prądu z zasilacza.
A to że jest mało obciążony nie znaczy nic. Widocznie przy akurat tym obciążeniu coś wpada w nim w jakiś rezonans.
Oczywiście nie mówię że to winna na pewno zasilacza, ale jestem przekonany że to nie jest ani winna stepsticków, jakichkolwiek ich ustawień, jakiś komend czy winna samych silników.

EDIT

Co do cewek które są na samej elektronice drukarki to jest to mało prawdopodobne, one raczej odpowiadają tylko za jakieś 5V/3.3V których obciążenie zmienia się bardzo mało czy drukarka stoi/jest w trakcie wydruku/trzyma pozycję.
Awatar użytkownika
moskil
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 21
Rejestracja: 23 maja 2021, 11:48
Drukarka: Anycubic Mega S
x 1
Kontakt:

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: moskil »

Mierzylem napiecia po odpaleniu drukarki i bylo chyba około 12,4V wiec raczej w normie. Po homie nie mierzylem, jutro moze to obczaje.
Chyba pozostaje mi objechanie cewki klejem na cieplo albo innym silikonem, dzisiaj lekko obkleiłem tę podejrzaną cewke grubą tasmą i chyba jest ciszej, a bynajmniej tak mi sie wydaje.
Anycubic Mega S + BMG Driect Extruder TriangleLab + V6
https://www.thingiverse.com/thing:4838191
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: dragonn »

klej na ciepło na cewkę która może się grzać to taki se pomysł, silikon, lakier do paznokci, lakier pvb już prędzej.
Miernik raczej na pewno CI nic nie powie, bez oscyloskopu takich rzeczy nie zbadasz.
Awatar użytkownika
moskil
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 21
Rejestracja: 23 maja 2021, 11:48
Drukarka: Anycubic Mega S
x 1
Kontakt:

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: moskil »

Cewka jest w obudowie - ciezko wygłuszyć lakierem, nie ma dostepu. To cos takiego jak na zdjeciu.

Mam chyba jakis stary beQuiet 600W, jak go znajde to podepnę do drukarki to wykluczy zasilacz. Plyta potrzebuje chyba tylko 12V wiec prosta akcja.
Załączniki
Cewka.jpg
Anycubic Mega S + BMG Driect Extruder TriangleLab + V6
https://www.thingiverse.com/thing:4838191
Awatar użytkownika
moskil
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 21
Rejestracja: 23 maja 2021, 11:48
Drukarka: Anycubic Mega S
x 1
Kontakt:

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: moskil »

Podłączyłem beQuiet 600W zamiast oryginalnego zasilacza i brak jakiejkolwiek reakcji. Piszczy jak piszczalo,ton ani barwa dzwieku nie uległa zadnej zmianie. Wniosek zasilacz w tym przypadku nie ma wplywu na piszczenie cewki plyty głownej.
Załączniki
beQuiet2.jpeg
beQuiet1.jpeg
Anycubic Mega S + BMG Driect Extruder TriangleLab + V6
https://www.thingiverse.com/thing:4838191
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: dragonn »

To coś musi być grubo nie tak z tą cewką na płycie głównej.... przez nie nie płynie taka moc żeby maiły jakikolwiek powód żeby się tak zachowywać.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: Berg »

grzeje się ta cewka? Nigdy czegoś takiego nie robiłem ale... jakby wpuścić do niej "kropelkę" powinna spenetrować wnętrze.
Tylko tyle, że cjanoakrylowy klej nie lubi temperatury tak powyżej 70'C już kipi.
Awatar użytkownika
moskil
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 21
Rejestracja: 23 maja 2021, 11:48
Drukarka: Anycubic Mega S
x 1
Kontakt:

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: moskil »

Nie da sie tego zalac, cewka jest w obudowie i nie ma dostepu (to ten kwadrat z napisem 101). Zeby cokolwiek zrobic trzeba to najpierw wylutowac, niestety jedna strona jest blisko obudowy i jest slaby dostęp wiec raczej trzeba by wymontować plyte, ale jak widze tą plątanine kabli to mi sie odechciewa.

Kto wie moze zamowie u chinczyka z 10 sztuk i wtedy bede testowal, ktora nie piszczy.
Jest tez opcja ze cewka sama przestanie piszczec gdy sie troche wyrobi.
Załączniki
cewka.jpg
Anycubic Mega S + BMG Driect Extruder TriangleLab + V6
https://www.thingiverse.com/thing:4838191
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: Jarewa »

Ona piszczy z innych powodów a nie to że jest uszkodzona. Cewka może być sprawna. Szkoda że producent nie dał schematów może jest babol w układzie zasilającym. Ta cewka to tylko przetwornica DC z tym LM obok jak dobrze zaprojektowana to nie powinno wydawać dźwięków.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: dragonn »

Ja jednak jestem przekonany że to nie kwestia samego projektu płytki a po prostu jakości samej cewki.
Jeśli to byłby problem projektu płyty to takich przypadków musiał być masa, a to pierwszy co widzę z takim problemem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”