TMC2209 Piszczenie Silników

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: Berg »

Akurat ta płytka wydaj mi się jedną z solidniejszych z pośród chińskich płytek tamtego okresu.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: Jarewa »

Nie znam się bo nie mam ten płytki, tylko zastanawia mnie fakt po co producent dał tam przetwornicę DC/DC 3A?? na samą logikę? a może jednak przetwornica zasila jeszcze steptick?? i wcale nie jest to przetwornica na 5V...
moskil
Awatar użytkownika
moskil
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 21
Rejestracja: 23 maja 2021, 11:48
Drukarka: Anycubic Mega S
x 1
Kontakt:

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: moskil »

Przeglądnąłem kilka roznych plyt i wszystkie mają przetwornice z jedną cewką w okolicach złączy 12V wiec to jest raczej standard.

Piszczenie cewek zmiejsza sie wraz ze zmniejszaniem vref. Przy napieciu ponizej 0,8V czyli chyba około 0,5A na silnik, pisk niemal calkowicie zanika.
Anycubic Mega S + BMG Driect Extruder TriangleLab + V6
https://www.thingiverse.com/thing:4838191
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: Jarewa »

Tylko że większość ma przetwornicę DC/DC tylko do logiki, a twoje opisy wskazują że przetwornica zasila też steptiki. Zmierzył byś napięcie na sterownikach silników wejście VIN ile tam jest..
moskil
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 2
Posty: 434
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 165

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: konradsdev1 »

Na zdjęciu widać, że to przetwornica LM2596S z napięciem wyjściowym 5V więc raczej nie jest to zasilanie dla silników.
Zalecane obciążenie dla tego układu to tylko 3A.
moskil
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: Berg »

Nie , silniki nie są zasilane z tej przetwornicy. No chyba, że ktoś zrobił jakiegoś moda we własnym zakresie. :D

Te czerwone stepstiki to są te tmc2209? jakoś nie wyglądają. Po drugie, czy tam na pewno nie ma zwarcia radiatorem ? Gdyby było to by uzasadniało skąd pisk.

Nie podłączałeś UART, tak? Wyjąłeś nie używane piny PDN1 i PDN2 ? Trigorilla nie ma jumperów do konfiguracji stepów z tego co pamiętam i te piny są po stronie płytki na sztywno zwarte do masy. To też może powodować, że nie potrzebnie przez nie płynie trochę prądu.

Te piny na krótkim boku DIAG, VREF nie zwierają do czegoś ?
moskil
Awatar użytkownika
moskil
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 21
Rejestracja: 23 maja 2021, 11:48
Drukarka: Anycubic Mega S
x 1
Kontakt:

Re: TMC2209 Piszczenie Silników

Post autor: moskil »

Dzieki wszystkim za pomoc, dzisiaj udało sie rozwiązac problem.

To jednak silniki piszczaly, wczesniej niewlasciwie zdiagnozowalem zrodło piszczenia. Dzisiaj ponownie rozgrzebalem drukarke i po chyba 30 minutach nasluchiwania kapnalem sie ze to silniki osi Z piszczą, a nie cewka na plycie.
Natomiast dziwne że wystarczyło załozyc jeden driver TMC by wszystkie silniki poza tym z TCM zaczęly piszczec. TO mnie zmylilo bo szukalem piszczenia w silniku z nowym driverem, a nie w starych nieruszanych. Akurat na osi Z nie wymienialem driverów bo chcialem najpierw przetestowac XY. Silniki osi Z sa umieszczone symetrycznie po bokach komory z elektroniką przez co bardzo trudno bylo mi ustalic zrodło dzwieku. Dodatkowo nie ogarniam dlaczego modyfikowanie Vref na TCM sprawialo ze zmienial sie ton piszczenia silników z A4899.

Kiedy sie zorientowalem ze piszczą osie Z to wstawilem dodatkowe dwa drivery TMC2209 i problem ustał. Na silniku ekstrudera piszczenie nie wystepuje pomimo pozostawienia a4899, ale moze dlatego ze wymienilem juz wczesniej serwo ekstrudera na trianglelab.
Anycubic Mega S + BMG Driect Extruder TriangleLab + V6
https://www.thingiverse.com/thing:4838191
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”