fysetc spider v1.0

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
sol
Postów w temacie: 3
Posty: 65
Rejestracja: 19 gru 2016, 22:17
x 7

fysetc spider v1.0

Post autor: sol »

Cześć!

Ostatnio zakupiłem tą jakże ciekawą elektronikę żeby ożywić swoją pierwszą drukarkę (2 ekstrudery, corexy na ramie pomocniczej - na 4 silnikach w Z (coś jak voron 2).

Z uwagi na te 4 silniki w Z właśnie padł wybór na tą płytkę (znowu - voron 2).

Z racji że jest to 1.0 nie mam zielonego pojęcia jaki tu jest bootloader. Chciałem go zaktualizować, ale nie wiem na jaki, a instrukcja producenta na gicie jest dla mnie niezrozumiała. Czy ktoś mógłby rzucić na to okiem i podpowiedzieć jak się do tego zabrać?

https://github.com/FYSETC/FYSETC-SPIDER ... bootloader

chcę użyć metody 2 DFU dla windowsa, nie wykrywa mi wgl płytki po podłączeniu do rpi, więc dfu-util w moim przypadku odpada, nie wiem dlaczego tak się dzieje.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: fysetc spider v1.0

Post autor: dziobu »

1.
Jeśli dobrze zrozumiałem opis, a nie wiem po kiedy ch* jest tak zagmatwany, to wrzuć po prostu "Bootloader_FYSETC_SPIDER.hex". Zgodnie z opisem przenieśli start programu do 0x8000 i bootloader musi pasować żeby skoczyć w dobre miejsce.

Potem wrzucasz programy opisane jako _32k.

(jakby ktoś pytał po co - odzyskali 32kB flasha dla programu)

2.
DFU
Nie wiem co tu gdzie podłączasz. Teoretycznie po zrobieniu zworek zgodnie z opisem podpinasz ją przez USB do PC i zasilasz. Napisałem teoretycznie bo choć używam STM32 na co dzień to za cholere DFU mi nie działa. Tak samo jak ten idiotyczny nowy STM32CubeProgrammer.

Jest pewne obejście - kup ST-Linka, ewentualnie wykorzystaj jakiegoś z płyty uruchomieniowej jeśli masz (każda firmowa płyta ST ma stlinka którego można użyć). Jak dobrze widzę na zdjęciu to SW jest wyprowadzone więc podepniesz się bez problemu.
Awatar użytkownika
BarToL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 05 mar 2019, 18:48
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Dużo
x 6

Re: fysetc spider v1.0

Post autor: BarToL »

Pytanie czy nie masz uwalonej płyty - czy dioda 3.3V się świeci?
Pozdrawiam
Bartek

Drukarki
HEVO, Prusa MK3s+MMU2S, Anycubic PhotonSE, Voron 1.8 , Voron 0, Voron 2.4 , Prusa Mini , Anycubic Delta
sol
Postów w temacie: 3
Posty: 65
Rejestracja: 19 gru 2016, 22:17
x 7

Re: fysetc spider v1.0

Post autor: sol »

dziobu, tak, jest w cj*j zagmatwany, nie wiem co mam na płytce wrzucone, a nie znam konsekwencji pomylenia pliku, czy czegoś nie zbrickuję.

1. czy da się w razie czego zrobić reflash procka po wgraniu złego bootloadera (nie wiem wgl co to adresowanie ma wspólnego z updatem - po mojemu obojętne co wgram i powinno działać).

2. Dodatkowo - Klipper ma opcję no bootloader offset - jeśli dobrze rozumiem wypali się wtedy w miejscu bootloadera, a sam bootloader jest potrzebny tylko w przypadku wgrywania czegokolwiek z karty sd, si?

DFU
Nie wiem co tu gdzie podłączasz. Teoretycznie po zrobieniu zworek zgodnie z opisem podpinasz ją przez USB do PC i zasilasz. Napisałem teoretycznie bo choć używam STM32 na co dzień to za cholere DFU mi nie działa. Tak samo jak ten idiotyczny nowy STM32CubeProgrammer.


podłączam do PC, bo malina przez dfu-util wgl nie wykrywa procka.
z CubeProg hexdump wygląda tak (vs bootloader z gita): nie wiem na ile to porównanie ma sens, bo programista ze mnie jak z koziej dupy torba podróżna...
Przechwytywanie1.PNG
Przechwytywanie.PNG
płytka nie jest uwalona, działa i pewnie jakbym wiedział na jaki adres skompilować klippera i wrzucił go kartą to wszystko grałoby i tańczyło. niestety ja chcę to ogarnąć lvl wyżej żeby móc to potem reflashować z poziomu maliny :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: fysetc spider v1.0

Post autor: dziobu »

sol pisze:dziobu, tak, jest w cj*j zagmatwany, nie wiem co mam na płytce wrzucone, a nie znam konsekwencji pomylenia pliku, czy czegoś nie zbrickuję.
Nic nie skaszanisz.
DFU jest na sztywno w uC a poza tym zawsze możesz podpiąć ST_Linka (pare zł).
sol pisze:1. czy da się w razie czego zrobić reflash procka po wgraniu złego bootloadera (nie wiem wgl co to adresowanie ma wspólnego z updatem - po mojemu obojętne co wgram i powinno działać).
Po włączeniu zasilania startuje bootloader który sprawdza co ma do roboty. Jak nic - skacze do programu.
Tyle że program właściwy to po prostu kod gdzieś tam dalej we flashu. I te 32k/64k to określenie w jakie miejsce w kodzie bootloader przejdzie. Jak wrzucisz złe to po prostu nie będzie działać. (poza samym programem ustawia sie wielkość stosu oraz przesuwa się też wektor przerwań - do obu potrzebny jest prawidłowy adres).

Osobną kwestią jest kompilacja programu - tu można zrobić tak że program zadziała niezależnie od tego pod jaki adres zostanie załadowany.
sol pisze:2. Dodatkowo - Klipper ma opcję no bootloader offset - jeśli dobrze rozumiem wypali się wtedy w miejscu bootloadera, a sam bootloader jest potrzebny tylko w przypadku wgrywania czegokolwiek z karty sd, si?
Cóż. Nie wiem ;)
sol
Postów w temacie: 3
Posty: 65
Rejestracja: 19 gru 2016, 22:17
x 7

Re: fysetc spider v1.0

Post autor: sol »

wrzuciłem po DFU bootloader na 32k, do tego udało mi się po bólach i znojach z pi 0 skompilować na nim klippera, płytka zaciągnęła z karty więc
chyba działa

st linkuf Ci u mnie jak mrufkuf, chyba z 5 mam, więc w razie czego będzie ratowane :)
1kamil
Postów w temacie: 1
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: fysetc spider v1.0

Post autor: 1kamil »

dziobu pisze:
sol pisze:2. Dodatkowo - Klipper ma opcję no bootloader offset - jeśli dobrze rozumiem wypali się wtedy w miejscu bootloadera, a sam bootloader jest potrzebny tylko w przypadku wgrywania czegokolwiek z karty sd, si?
Cóż. Nie wiem ;)
Tak. Ułatwiasz sobie życie na później z bootloaderem.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”