Wymiana płyty głównej Sapphire Pro

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Wymiana płyty głównej Sapphire Pro

Post autor: fifrak »

Mam dylemat co do wymiany płyty głównej w w.w. drukarce. Seryjnie jest założony MKS Robin Nano V1.2. Mam do niej wsadzone drivery MKS TMC2209, ale jak wiadomo UART dla niej działa w wersji lutowanie, kabelkologia i grzebanie w Marlin na pinach. Średnio chce się mnie z tym bawić, więc praktycznie jestem praktycznie już zdecydowany, że wymieniam ta płytę na MKS Robin Nano V3.1, przynajmniej będzie bardziej plug&play, plus szybka nowa kompilacja Marlin'a pod nową płytę. I teraz moje pytanie, czy jest sens iść w nową płytkę od MKS, czy może w tych pieniądzach (płyta+ekran) mogę dokonać lepszego zakupu np. od BTT lub innej podobnej firmy (podobnie ekran z płytą zakup)?
dragonn
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Wymiana płyty głównej Sapphire Pro

Post autor: dekas »

Onegdaj kupiłem fikuśny ekran MKS H43 do MKS S-GEN L v2. Na sprężynowym kabelku - super.
Ale po pewnym czasie wyjąłem z szuflady Enderowy LCD z gałką. Teraz nie jest tak fikuśnie, ale za to niezawodnie...
Może nie odpowiedziałem na Twoje pytanie, ale warto wziąć pod rozwagę inne?

pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Wymiana płyty głównej Sapphire Pro

Post autor: fifrak »

Jeśli chodzi o ekran to myślałem o tym nowym TS35, to w sumie chyba następca TFT35, czyli raczej bez szału, ale to tak naprawdę nic innego jak prosty LCD. Z drugiej strony mam RPi 3B+ z ofiszjal skrinem, na którym jest OctoPrint z TouchUI i myślę, żeby tego docelowo używać do obsługi, bądź też przez sieć LAN.
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 21

Re: Wymiana płyty głównej Sapphire Pro

Post autor: azael »

A nie myślałeś o Malinie do drukarki? OctoP. z Marlinem albo Fluid z Klipperem?
Wyświetlacz robi się mniej potrzebny, ew. można do maliny dodać.

Edit: Ślepy jestem, bo pisałeś o OctoP. :pardon:
Ale uważasz, że jest Ci to świecidełko potrzebne?
skoVoronek 2.4
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Wymiana płyty głównej Sapphire Pro

Post autor: fifrak »

azael pisze:Ale uważasz, że jest Ci to świecidełko potrzebne?
W sensie masz na myśli, ten wyświetlacz TS35?
Malina, jet trochę taka, że się bawię nią do różnych rzeczy, raz Octo, trochę jako sam raspbian albo homeasistant, więc zanim nie odnajdę się z jej docelowym ustawieniem, to chyba jednak wolę go mieć, żeby móc jakoś odpalać wydruki...
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 4
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Wymiana płyty głównej Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Nie wiem w czym masz problem z kabelkami? Lutować je trzeba tylko do TMC, do płyty wpinasz w gniazda. Ustawienia w Marlinie, to tylko wskazanie do których pinów jest podpięty UART.
MKS Robin nano V3 to całkiem fajna płyta z mocnym procesorem. Co do wyświetlacza to jestem zwolennikiem minimalizmu i wybrałbym MKS mini12864 zamiast dotykalskich zabawek - przynajmniej działa bez problemu z Klipperem.
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 1
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Re: Wymiana płyty głównej Sapphire Pro

Post autor: zbyszp »

Ja w CoreXY korzystałem z Fysetc E4 z TMC2209 i ESP3D na wifi. Nie przeszkadzał mi brak ekranu.

Sapphire mam od kilku dni, ale wgrałęm już Marlina, bo na pamięć wiem co i gdzie.
Jutro wrzucam LV8729 w ekstruder, ale nie wykluczam, że też wykorzystam Fysetc a w miejsce ekranu dam jakiś uchwyt na tablecik.
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Wymiana płyty głównej Sapphire Pro

Post autor: fifrak »

Zamówiłem tą płytkę V3.1 od MKS, już dotarła do mnie i szykuję się do jej przeszczepu w drukarce, ale mam drobną zagwozdkę jeśli chodzi o konfigurację zworek na niej.
O ile dobrze rozumiem opis z tyłu płytki dla trybu UART zworkę trzeba ustawić niby tak jak to zaznaczyłem na żółto. Natomiast dalej mam pewną nie jasność jakie jest poprawne ustawienie zworki w punkcie oznaczonym na różowo DRIVE IC POWER, czy powinno to być 3.3V czy 5V, gdy używam silników US-17HS4401S wraz z TMC2209 V2.0? Domyślnie płytka przyszła ze zworką ustawioną na 5V, ale nie wydaje się mnie to być poprawnym ustawieniem.

Dalej mam pytanie o te piny oznaczone na niebiesko.
Po lewej na dole jest zworka dla USB PWR ON/OFF jest ustawiona na OFF (podobnie mam obecnie na Robin Nano V1.2 w moim Sapphire Pro), ale co mi da zmiana na ON?
Czym są następujące piny (do czego służą), powinienem tam dać zworkę, czy może podpinam tam coś innego?
- 3x 2piny zaznaczone skrajnie z lewej, wg MKS oznaczone jako 10, TTL PWM;
- 10pinów zaznaczone po prawej u góry na niebiesko, wg MKS oznaczone jako 3, SENSORLESS-HOMING w sekcji DIAG XYZ-Z+E;
- 6pinów poniżej sekcji DIAG, nieopisane przez MKS, poza napisem na płytce SWD oraz tabelką tuż obok nich;
- 5x 4piny MKS oznacza je jako 1, EXTERNAL DRIVER
Załączniki
MKS_Robin_Nano_V3_WIRING.jpg
Inked_MKS_Robin_Nano_V3.jpg
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 4
Posty: 434
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 165

Re: Wymiana płyty głównej Sapphire Pro

Post autor: konradsdev1 »

Dla TMC2209 VCC_IO może wynosić od 3.3V do 5V, ustaw na 3.3V.

Normalnie USB PWR powinno być ustawione na off, jest przydatne do testów albo do zaprogramowania płyty bez podłączania zasilacza.
Piny:
- 3x2piny - wyjścia stołu i grzałek do podłączenia zewnętrznego mosfetu
- 10pinów zaznaczone po prawej u góry na niebiesko - zakładasz zworkę żeby używać sensorless homing zamiast krańcówek
- 6pinów poniżej sekcji DIAG - złącze SWD do podłączenia programatora dla STM32
- 5x 4piny MKS oznacza je jako 1, EXTERNAL DRIVER - podłączenie zewnętrznych sterowników silników krokowych
fifrak
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 4
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Wymiana płyty głównej Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Też mam w szufladzie Robina 3.1 w zamiarze przeszczepu u Sapphire ale nie mam kiedy, bo ciągle coś się drukuje ;)
Daj znać jak Ci poszło - chodzi głównie o sprawy mechaniczne, bo software i tak będę ustawiał po swojemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”