BLTouch poprawne ustawienie i kalibracja w Marlin

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

BLTouch poprawne ustawienie i kalibracja w Marlin

Post autor: fifrak »

W końcu udało się mnie w pełni skompilować działającego Marlin'a z 2.0.9.3, który wszedł w drukarkę, tak, żeby BLTouch nie zastępował krańcówki osi Z-MIN. Wszystkie osie poprawnie się pozycjonują, ale pojawił się drobny problem po tym jak wybieram opcję AutoLeveling. Otóż po pokonaniu przez drukarkę 9pkt pomiarowych i rozpoczęciu druku, dysza niestety jest kilka mm ponad poziomem stołu i drukuje w powietrzu.

W związku z tym mam pytanie do Was odnośnie BLTouch i jego poprawnej konfiguracji, a zakładam, że najpewniej kalibracji w samym Marlin'ie.

Kod: Zaznacz cały

#define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 0, -42, 0 }
Tak mam to ustawione w Marlin'ie, dla drukarki Sapphire Pro, jak widać na filmiku i jestem przekonany poprawności dla X, Y, tak dla Z trochę się zgubiłem prawdę powiedziawszy.
W konfiguracji mam założone Z jako 0, gdyż składająć BLTouch w pozycji schowanej igły, przykręciłem go do karetki, tak, że pomiędzy igłą, a stołem, była szczelina, jak i dla dyszy, czyli na grubość kartki papieru. Czyli zakładam, że 0, pytanie czy to jest poprawna wartość, czy też może jednak 0 dla BLTouch jest pozycja wysuniętej igły?
https://photos.google.com/photo/AF1QipP ... Jy2_OOa2Yy
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: BLTouch poprawne ustawienie i kalibracja w Marlin

Post autor: artur_n »

Ta definicja ustala pozycję Bl-Touch względem dyszy + offset.

Kolejność X, Y, Z.
https://marlinfw.org/docs/gcode/M851.html
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: BLTouch poprawne ustawienie i kalibracja w Marlin

Post autor: Jarewa »

BLTouch nie ustawia osffetu osi Z on tylko koryguje od głównego. Ustawić trzeba samemu.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 165

Re: BLTouch poprawne ustawienie i kalibracja w Marlin

Post autor: konradsdev1 »

Dla BLTouch pozycja 0 to moment w którym wysunięta igła natrafi na przeszkodę i zaczyna się chować.
Lepiej zamontuj BLTouch tak jak zalecają czyli żeby schowana igła była około 2mm powyżej dyszy i ustaw to w kodzie.

Kod: Zaznacz cały

#define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 0, -42, -2 }
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Grzesinski
Postów w temacie: 1
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: BLTouch poprawne ustawienie i kalibracja w Marlin

Post autor: Grzesinski »

BLtotuch ma zawsze pewien zakres pracy i musi być tak zamontowany aby się w nim zmieścić.
Z posiadanej przeze mnie dokumentacji wynika, że to 2,3-4,3mm liczone od czubka dyszy do czubka schowanej igły, ale to może zależeć od modelu.

Kolejna sprawa to kalibracja odległości czubka dyszy to punktu wykrywania stołu przez BLtouch. Na podstawie tej wartości przeliczane są odczyty pobrane z czujnika na położenie stołu w osi Z. Błędna wartość skutkuje drukowaniem w powietrzu lub wprasowywaniem w stół pierwszej warstwy.
Ta wartość MUSI być skalibrowana a nie szacowana, bo nie dojdziesz do ładu.
Niezależnie od czujnika stół powinien zostać wcześniej wyrównany chociaż nie musi to być super dokładne.
Najłatwiej mieć włączoną (przed kompilacją) opcję #define PROBE_OFFSET_WIZARD_START_Z -1.0 w Merlinie i robić to z pozycji menu.
Wartość podana powyżej oznacza pozycje Z rozpoczęcia kalibracji i musi być większa od rzeczywistego offsetu (który jest ujemny).
Wartość '-1' jest bezpiecznym punktem wyjścia.
Sam wizzard jest prosty - sprawdza odczyt dla stołu w jednym miejscu, sprowadza tam głowicę i daj możliwość jej opuszczenia / podnoszenia wprowadzając korekty offsetu aż do kontaktu głowicy ze stołem/kartką. Skonfigurowaną wartość należy zapisać w Epromie. Najczęściej zwiększam ją jeszcze o ok. 0,05 ale to nie musi być regułą.
Podobne mechanizmy kalibracji są wprowadzone również w wyświetlaczach dotykowych TFT BTT.
Ostatnich szlifów dokonuje się po próbnych wydrukach zmieniając nieco (<0,1mm) odległość przesunięcia Z czujnika BLTouch w konfiguracji drukarki.
Należy pamiętać, że im większy ujemny offset się ustawi tym bardziej głowica będzie się zbliżać do stołu.
Można oczywiście przeprowadzić całą kalibrację tylko w ten sposób ale naprawdę szkoda czasu.
Wymiana dyszy, a nawet odkręcenie i zamontowanie karetki drukującej mogą wymagać kolejnego dostrojenia tego ustawienia.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 587
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 238

Re: BLTouch poprawne ustawienie i kalibracja w Marlin

Post autor: Rozarh »

konradsdev1 pisze:Dla BLTouch pozycja 0 to moment w którym wysunięta igła natrafi na przeszkodę i zaczyna się chować.
Dokładnie to jego pozycja zadziałania - odległość, dla której schowa igłę.
konradsdev1 pisze:Lepiej zamontuj BLTouch tak jak zalecają czyli żeby schowana igła była około 2mm powyżej dyszy i ustaw to w kodzie.
Igła nie powinna haczyć o wydruk - z bezpiecznym zapasem. Zbyt wysoko zamontowana igła z kolei spowoduje, że pierwsza dysza wlanie w stół zanim igła zadziała.

Nie trzeba montować schowanej dyszy idealnie 2mm. Zamontuj tak, żeby nie haczyła o wydruk lub inne elementy konstrukcyjne (jeśli takie są) i sprawdź czy potrafi zadziałać przy stole. Jak to robi to weź kawałek jakiegoś wzornika np. płaskownik, szkiełko itp i zmierz jego grubość. Potem każ drukarce zjechać na wysokość tego wzornika i sprawdź, czy potrafi się wsunąć pod dyszę. Jeśli nie wsuwa się z lekkim oporem, to podnoś lub opuszczaj dyszę o 0.01mm tak, aby uzyskać efekt lekkiego dociskania wzornika przez dyszę do stołu - powinien dać się przesunąć, ale nie mieć luzu między stołem i dyszą. Gdy to osiągniesz sprawdź na jakiej pozycji Z wylądowała dysza. Od tej pozycji odejmujesz wartość zadaną (grubość wzornika) i tą różnicę odejmujesz od bieżącego ustawienia offset Z dla BlTouch w konfigu. Np. Masz płaskownik 3.1mm. Z dla BlTouch ustawiony na 2mm. Po ustawieniu drukarki na Z = 3.1 okazuje się, że dysza jest wyżej niż powinna być. Gdy zjeżdżasz ja na 2.5 zaczyna dotykać wzornika. Odejmujesz zatem od tej pozycji grubość wzornika i dostajesz: 2.5 - 3.1 = -0.6. Uzyskaną wartość odejmujesz od bieżącego ustawienia i uzyskujesz: 2mm - (-0.6mm) = 2mm + 0.6mm = 2.6mm. Te 2.6 mm wpisujesz teraz do Marlina jako pozycja Z BlTouch.
W ten sposób skalibrujesz drukarkę "na zero". Czasem jednak ta kalibracja nie wystarczy, aby wydruk trzymał się stołu. Wtedy warto ustawić w EEPROM lub kodzie Marlina tzw. Z_offset. U mnie wystarczyło go ustawić na -0.05mm aby wydruk się nie odklejał.

Jeśli położenie BlTouch względem dyszy jest stabilne i nie ulega zmianie co wydruk, to nie musisz się więcej martwić o poziomowanie stołu.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”