3dgence one podłączenie glowicy po awarii

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

3dgence one podłączenie glowicy po awarii

Post autor: mrcnmajda »

Cześć wszystkich.
Podczas drukowania prawdopodobnie przez zbyt mała odległość dyszy od stołu doszło na mojej 3dgence do nazbierania sie tworzywa na całym bloku głowicy co spowodowało zapewne zwarcie po tym jak plytka stykowa , która łączy 4piny z glowicy do drukarki wtopiła się razem z tworzywem. Głowica mimo że jak dostrzegłem awarie i paliwo się już błędy Def to błąd drukarki jak ma problem z głowica lub stołem (do rejpory jak padały głowice to taki błąd się palił ) głowica mimo błędu i pewnie zwarcia zamiast przestać grzać, grzała i topiła dalej plastik . W każdym razie usunąłem to wszystko, głowica stopiona na straty , plytka do której się ją wpina normalnie również stracona bo blaszki wtopily się w głowice. Został kabel z wtyczka do płytki z elektronika znajdująca się nad ekstruderem. Tam wychodzą połączenia na silniki krańcówki wentylatory. Postanowiłem że spróbuję działająca głowice połączyć bezpośrednio odpowiednio do czterech kabelków które przedtem były wlutowane w płytkę stykowa . 4 blaszki z glowicy łącząc z kablem pomijając płytkę nic nie zmieniają dalej są bledy Def przy glowicy i stole. Nie pamiętam czy przy stole zawsze był ten błąd jeśli była awaria glowicy ale tu nie mogę się dopatrzeć żeby coś się stało. Pytanie czy ta sytuacja mogła spowodować że kabel od plytki stykowej się tak nagrzał lub dal zwarcie że uszkodził elektronikę głębiej. Załączam zdjęcie kabla po skróceniu i odseparowaniu od pozostałości płytki
16476946854457795430922159513869.jpg
16476946854457795430922159513869.jpg
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1566
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: 3dgence one podłączenie glowicy po awarii

Post autor: Jarewa »

Nie wiadomo jak było było przed rozebraniem w stanie uszkodzenia, a tylko ty to wiesz bo rozbierałeś.. Ale tak jeżeli doszło do zwarć grzałka/termistor to jak najbardziej mogło uszkodzić płytę główną...
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: 3dgence one podłączenie glowicy po awarii

Post autor: mrcnmajda »

Było tak jak widać na zdjęciu to plytka stykowa odłączona od glowicy. I odcięta od kabli. Z drugiej strony tej płytki znajdowały się cztery blaszki które zostały po stronie glowicy kiedy oderwały się od plytki w momencie oddzielania jej. Nigdy nie włączałem drukarki beż włożonej glowicy bo bym wiedział chociaż czy wtedy też błąd Def się pali.
Podsumowując na odpowiedź powyżej jak płyta główna poszła to już raczej po drukarce co ? Tzn w przypadku wymiany płyty głównej choć pewnie droga sprawa ro jest kwestia wypięcia wszystkiego ze starej i połączenia z nową No na wtykach ? Czy możliwe, że i jakieś lutowanie wchodzi w grę? Bo o ile zdjęcia i oznaczenie przewodów mogę zrobić do wymiany o tyle lutować to już wolałbym nie. Jeśli to płyta główna, a na te chwile wszystko mi o tym mówi to warto się za to w ogóle brać?
Jest opcja zamówić dla pewności jeszcze sama płytkę z kablem i podłączyć choć w porównaniu do innych podzespołów wychodzi drogo bo 150zl , idąc dalej ile taka płyta do niej będzie kosztować..
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: 3dgence one podłączenie glowicy po awarii

Post autor: mrcnmajda »

Np przy grzaniu stołu też pali się błąd Def ale temp mogę ustawić. No , ale dalej jest Def. Czy to może jakoś potwierdzić, że to płyta główna?
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: 3dgence one podłączenie glowicy po awarii

Post autor: dekas »

Jeżeli boisz się lutowania i nie jest oczywiste co jest popsute, to oddaj do serwisu.
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: 3dgence one podłączenie glowicy po awarii

Post autor: mrcnmajda »

Czy Twoja odpowiedź mówi mi ma czym polega wymiana płyty głównej w drukarce ? Napisałem maila do serwisu również z pytaniem czy będę w stanie wymienić to sam czy jestem zmuszonyvpolegac na nich. Duzo rzeczy naprawilem już w niej sam mimo małej wiedzy w tym zakresie gdyż drukarkę kupowałem aby mało było majsterkowania co troche jednak sie minelo z rzeczywistoscia. Pytam czy ktoś wie jak zweryfikować czy na pewno plyta główna (choć tu już niestety wszystko na to wskazuje) i czy w perspektywie potrzeby naprawy poprzez wymianę płyty jak można to zrobić i czy w ogole warto bo moze jej koszt od producenta moze byc wysoki . Widziałem plyte raz w rej drukarce i było od groma kostek. Kostki i wtyki mówią mi że dam radę cierpliwie to przełożyć, ale chciałbym aby ktoś mi potwierdził jak to z tą płytą tan jest Serwis z nową płytą wyjdzie majątek. Przy wymianie taśmy IDC od plytki do płyty głównej chcieli 459zl netto. Ja zrobiłem to za 30zl . Choć nie kieruje mną oszczednosc a nie chęć do wysyłania sprzętu. Za dużo czasu. Jeśli wydarzy się, że trzeba cos zlutowac to nie mieszkam na końcu świata i kogoś znajdę na miejscu.
Proszę o konkrety do opisanego problemu, najlepiej właścicieli takiej drukarki ponieważ założenie i tak jest takie że musiało pójść zwarcie na płytę więc sobie mogę kabelki odpuścić przynajmniej na ten moment. Konkrety bo jeśli na forum mam czytać o serwisie to odpowiadam tak jestem z nimi w kontakcie poniekąd zdany na nich ponieważ forum średnio chce pomagać?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1566
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: 3dgence one podłączenie glowicy po awarii

Post autor: Jarewa »

Są też serwisy alternatywne skoro i tak nie jest na gwarancji. A jak zadajesz takie pytania to twoje pojęcie o elektronice jest znikome. Nie poradzisz sobie z podłączeniem na "krótko" Bo prawdopodobnie to przez twoją niewiedzę sam po usterce uwaliłeś płytę główną. Osobiście ja bym się bał tego co widzę na zdjęciach kable odizolowane na sporej długości blisko siebie wystarczy chwila nie uwagi i płyta leci i to mogłeś zrobić podpinając pod "blaszki"... Czyli pogorszyłeś swoją sytuację brakiem wiedzy... Niestety licz się z wysokimi kosztami przy wymianie płyty....
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: 3dgence one podłączenie glowicy po awarii

Post autor: mrcnmajda »

Ok w poniedziałek zrobię rozeznanie jaki będzie koszt wymiany z ich serwisem i bez aby mieć odniesienie do potencjalnych alternatywnych ofert.
Druga sprawa czy tu na forum lub gdziekolwiek znajdę polecony serwis przez forumowiczów aby móc porównać oferty na taka usluge ?
Może jak ma to robić alternatywny serwis to może i nie musi być płyta jeden do jednego a może być jakaś alternatywa zaproponowana przez serwis ?
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: 3dgence one podłączenie glowicy po awarii

Post autor: mrcnmajda »

Stol mimo błędu Def się nagrzewa nie wiem czy do zadanej temp czy więcej. Czy np nie ma opcji, że w płycie głównej jest coś co za to odpowiada i może idzie wymienić właśnie dany modul od glowicy I stołu odpowiedzialny za pomiar ? Czy jak już coś pójdzie na płycie to musi być cała płyta?
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: 3dgence one podłączenie glowicy po awarii

Post autor: Zepco »

Trochę dziwne, bo przy DEF nie dość, że nie powinien się podgrzewać to płyta powinna się automatycznie restartować.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Zablokowany

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”